Yeni GS-Serisi Virtual Machines

 

G serisi sanal makineler, en son Intel Xeon işlemci E5 v3 ailesini ve D serisinden iki kat daha fazla Memory ve dört kat daha fazla SSD disk özelliklerini barındırmakta idi.G Serisi,benzersiz işlemci performansı ve VM boyutlarının en performanslı serisi olması açısından en zorlu uygulamalarımız için uygun bir alt yapı sağlamaktaydı.

G serisi sanal makine boyutlarının Premium Storage ile beraber kullanıldığı model olan "GS" adında yeni bir serisini daha duyurmuştur. "GS Serisi
VM'ler fiyatlandırma ve faturalandırma oranları olarak G serisi ile aynıdır. G serisi VM'lerde bulunan SSD diskler geçici depolama alanıdır.Kalıcı olarak SSD depolama alanı kullanmak için GS serisi VM'leri kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca Azure
Premium Storage kullanmamız gerekmektedir."
GS serisi diskler 64 TB tek bir VM sunucu üzerine bağlı olabilir ve buna bağlı olarak Cache disk saniyede 2.000 MB' bant genişliği içermektedir.

Aşağıda GS Serisi sanal sunucuların detayları yer almaktadır.

GS Serisi sanal sunucular Azure Premium Storage kullanarak düşük gecikme süresi ve yüksek ön bellek (Cache) sağlamak için BlobCache adında bir bileşen tarafından yönetilen SSD diskler yer almaktadır. Şu an GS Serisi sanal makineler West US ,East US2 ve West Europe bölgelerinden kullanıma sunulmuştur.

Not: GS Serisi VM ile A serisi, D serisi , DS serisi VM'ler aynı Cloud Service içerisinde olamaz.En iyi performansı (IO) almak için farklı Cloud Service üzerinde tutulmaması önerilmektedir.

GS Serisi Virtual Machine Oluşturma

GS-Serisi sanal makine oluşturma şimdilik Azure Management Portal üzerinden yapılamamaktadır. Azure Preview Portal 'I açtığınız da + > Compute > (İstediğiniz OS seçimini yapabilirsiniz. Linux dahil) > Create VM adımlarını takip ediyoruz. Pricing Tier kısmında default olarak Standard D1 bulunmaktadır.

Standard D1 üzerine tıkladığımız da diğer seçebileceğim sanal makine modelleri bulunmaktadır. GS Serisi GS1,GS2,GS3,GS4 ve GS5 modellerinden oluşmaktadır. İstemiş olduğunuz GS serisi model seçerek diğer yapılandırma ayarlarını tamamlayabilirsiniz.

090515_0651_AzureYeniGS3.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sources: http://azure.microsoft.com/en-us/blog/gs-series-vm-4/

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir