Yapay Zekâ hayatlarımızı şimdiden nasıl değiştiriyor?

Yapay zekâ düşüncesi uzun zaman popüler kültür ve bilimkurguyla sınırlı kaldı. Gerçek yaşama uzanmasıyla tedirginlik duygusunu da beraberinde getirmesine şaşırmamak gerekir. Burada akla gelen ilk soru, makineler daha zeki olabiliyorsa bunun bizim için sonuçlarının ne olacağı.

Buna verilebilecek yanıtlardan biri, insanların ve makinelerin birlikte çalıştıklarında, ayrı çalıştıklarından çok daha verimli olduklarıdır. Yapay zekânın amacı, insanın yetenek ve deneyimlerini zenginleştiren zekâyı kurmak olmalıdır. İnsanın yaratıcılık, empati, duygu, fiziksellik ve kavrayış yeteneklerini alıp daha iyi sonuçlar elde etmek için bunları yapay zekânın güçlü işlevsellikleriyle birleştirmeliyiz. Bunu doğru bir biçimde yapabilirsek, yapay zekâ toplumumuzun en büyük zorluklarını çözmemize yardım edebileceği bir potansiyele sahiptir.

Tüm bunlar size hâlâ bir bilimkurgu filmi gibi geliyorsa, bir kez daha düşünün. Keza şu anda da yapay zekânın etkileri hayatımıza yansımakta. İşte bulabileceğiniz bazı yerler:

Sanal asistanlardan sanal tur rehberlerine

Bir toplantıya gitmek için ne zaman yola çıkmamız gerektiğini ya da takvimimizdeki hangi maddelere öncelik vermemiz gerektiğini öngörmek için zaten sanal asistanlar kullanıyoruz. Facebook fotoğraflarında arkadaşlarımızı etiketlerken yüzleri tanımak için her gün yapay zekâ kullanıyoruz.

Yapay zekâ kişisel yaşamlarımızı kolaylaştırmaktan çok daha fazlasını yapıyor

Yapay zekânın en önemli etkilerini sağlık hizmetleri alanında yaşıyoruz. Yapay zekâ ile kurulan akıllı sağlık hizmetleri sistemleri, tahmine dayalı verilerle doktorları yetkinleştiriyor, önleyici bakım sağlamalarına, salgın hastalık öngörmelerine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bireyler de sağlık konusunda daha iyi karar verebilmek için gereken bilgilere ulaşabiliyor.

Belirttiğiniz semptomlara göre çevrimiçi sağlık önerileri sunan bir uygulama şu anda kullanımda. Uygulama, yapılması gerekenleri doğru olarak vermek amacıyla semptomları ve hastanın geçmişini bir hastalık veri tabanında araştırıyor. Ayrıca ilaç anımsatıcıları gönderiyor ve hastanın durumunu izliyor.

Afrika'da yapay zekâ kaçak avlanmayla mücadelede kullanılmakta. Uygulamalar makine öğrenmesi ile kaçak avlanma olaylarının yaşandığı yerlere dair geçmiş veri kalıplarını kullanarak bir sonraki olayın nerede olabileceğini tahmin ediyor ve korucuların izleyebileceği en iyi yolları haritalıyor.

Orta Doğu'da girişimciler bölgeye özel yapay zekâ araçları üzerinde çalışıyorlar. Örneğin Dubai'deki GITEX Teknoloji Haftası'nda tanıtımı yapılan Dubai Bot, ziyaretçiler için sanal bir tur rehberi. Restoran, eğlence mekânı, müze ve plaj önerilerinde bulunuyor; taksi rezervasyonu yapıyor; metro seferleri hakkında bilgi veriyor. Dubai Bot önerilerde bulunurken yaş, kalış süresi, tek başına mı yoksa grupla mı gezdiği gibi kişiye özel bilgileri dikkate alıyor.

Yapay zekânın sonuçlarını bilimkurgu evreninin ötesinde görmek heyecan verici. Bunlardan insanlar yararlanmaya başladı bile. Kuşkusuz henüz yapay zekânın gelişiminin başlarında olsak da tüm dünyada kuruluşların yapay zekânın işletmelerini nasıl etkileyebileceğini düşünmeleri cesaret verici.

Örneğin, otomotiv endüstrisi yapay zekâyı daha fazla kullanmak için harekete geçti; Toyota, yapay zekâ araştırmalarına beş yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bunun şu anda tek başına çalışan araba teknolojisindeki potansiyeli, çevresindeki alanla bağlanarak, bulunduğu ortamla etkileşime giren "bilişsel araba"nın yaratılmasıdır.

Yaptığımız işlerin akıllı ve doğal bir uzantısı

Yapay zekâ insana destek vermek, insanları yetkinleştirmek, işletmeleri geliştirmek, sağlık hizmetlerini yeniden tasarlamak ve ulaşımı dönüştürmek için tasarlanmaktadır. Gerçekliktir, "yapay" olmaktan çok uzaktır; biz insanların yaptıklarımızın akıllı ve doğal bir uzantısıdır.
Yapay zekânın günlük yaşamlarımıza etkisini henüz görmeye başlıyoruz; ancak tüm dünyada yeni kurulanlardan küresel yapılara kadar birçok şirket bir adım ileride olmak için yapay zekâyı şimdiden benimsedi.

Bunu göz önüne aldığımızda, büyük olasılıkla yaşamlarımızda daha büyük bir yere sahip olacak, taşıdığı potansiyelle çok olumlu bir etkisi olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir