Windows Server 2012R2 WINS Server Kurulumu

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Windows Server 2012R2 işletim sistemi üzerinde WINS (Windows Internet Name Server) kurulumunu ve replikasyonunu anlatıyor olacağım..Wins Server nedir ve  Wins Server' a neden ihtiyac duyarız bunlara değineceğim.

Wins Server Nedir?

Wins Server ağ üzerindeki bilgisayarların Netbios isimlerinin dinamik eşleştirmelerini sorgulamak için dağıtılmış bir veritabanı sağlar.Asıl görevi ise Netbios isimlerini İP adresleri ile eşleştirme, Netbios isim çözümlemesindeki sorunları çözmektedir.Wins Server 'a başka bir özelliği ise sorgu yapan herkese cevap vermektedir.Buda kendisini DNS Server dan ayıran bir özelliktir.WINS Server DNS ve DHCP server ile iş birliği içinde çalışmaktadır.Netbios ismi -en fazla 15+1 karakterden oluşur.

Wins Server'a Neden ihtiyaç duyarız?

DNS isim çözümleme sırasını hatırlayacak olursak Client makine bir sorgu yaparken aşağıdaki bir döngü ile cevap aramaktadır.Client makineler sorgu yaptığında DNS Server üzerinden cevap alabilmekteler fakat DNS üzerinde kaydı olmayan bir client var ise ortama Broadcast atmadan önce WINS 'e sorar.Wins olmayan ortamda Broadcast yaparak da isim çözümlenebilir fakat bu işlem network'u yormaktadır.Bunların önüne geçmek için WINS Server kurulum yapılmaktadır.

 

DNS isim Çözümleme

WINS Server kurulumu için Server Manager ekranından Add roles and features seçerek kuruluma başlıyoruz.

WINS1 

Role-based or feature-based installation  kurulum tipini seçerek Next ile devam ediyoruz.

WINS3

Server Pool içerisinde kurulum yapacağımız server'ı seçerek Next ile devam ediyoruz.

WINS4

Wins Server, Roles ekranında olmadığı için Next ile devam ediyoruz.

WINS5

Features ekranında kurulumunu yapacağımız WINS Server seçiyoruz.Next ile devam ediyoruz.

WINS6

Restart the destination server automatically if required seçeneğini seçerek kurulum sonrası restart gerekiyor ise restart olsun diyoruz.Install ile kuruluma başlıyoruz.

WINS7

Kurulum tamamlandıktan sonra Administrative Tools altında WINS olarak kısayolunu görebiliriz.

WINS8

WINS Server konsolumuz aşağıdaki gibidir.

WINS9

WINS Server'daki kayıtları görebilmek için Active Registrations klasörüne sağ tıklayıp Display Records diyoruz.

WINS10

Açılan ekranda Enable result caching seçeneğini seçiyoruz.WINS default olarak kaydı 6 günlük tutar.Client PC süre yarıya geldiğinde, 3 gün kala WİNS kaydını yeniler.

WINS11

Default 400 requestten sonra Burst Handling'e başlar.Client kendini Wins'e kaydederken yoğunluk olmaması için Burst Handling clientleri sıraya sokar.1.Client 5 dakika,2.Client 10 dakika gibi zaman vererek kendilerini Wins'e register için yön gösterir.Böylelikle WINS 'teki yoğunluğu azalmış oluruz.

WINS12

DNS Properties WINS tabında Use WINS Forward lookup seçeneği ile WINS Server 'ımızın İP adresini ekliyoruz.

WINS20

DHCP Server Scope tanımlaması yaparken WINS Servers ekranında ortamda bulunan sunucunun İP adresini belirliyoruz.Böylelikle DHCP den WİNS sunucumuzun da İP si dağıtmış oluyoruz.

WINS21 (2)

WINS replication 

1.Push Partner: Değişiklik sayısına göre replication yapar.Belirlediğimiz değişiklik sayısına ulaşıldığında WİNS'ler arasında replication başlar.

2.Pull Partner: Süreye göre replication yapar.Belirlediğimiz süreye ulaşıldığında WINS'ler arasında replication başlar.

WINS Replicaton yapabilmemiz için WINS konsolu üzerinde Replication Partners klasörü üzerinde sağ tıklayıp New Raplication Parner diyoruz.

WINS13

WINS Server tabında replication yaptırmak istediğimiz WINS Server kurulu olan diğer sunucumuz adını yazıyoruz. WINS14

Bu yaptığımız için tek taraflı replication olduğu için WINS Server kurulu olan diğer sunucumuz üzerinde de yapmamız gerekmektedir.

WINS15

WINS Server kurulu olan sunucumuzun adını giriyoruz.

WINS16

WINS Server Properties\Advanced ekranında ise Pull / Push replication ayarlarını görmekteyiz.

WINS17 WINS18

WINS Server database'i  C:\Windows\System32\wins klasörü altında wins.mdb olarak tutulmaktadır.

WINS19

WORKGROUP ta olan Client bir pc ile testimizi yapıyoruz.

WINS21

Client bilgisayarımızın TCP-IP konfigürasyonu,

  WINS22

WINS konsolumuzu tekrar kontrol ettiğimiz de Client bilgisayarımıza ait kayıtların düştüğünü görmekteyiz.

WINS23

WINS Server'a kaydın yönetici tarafından girilmesi gerekebilir.Active Registrations klasörüne sağ tıklayıp New Static Mapping diyebiliriz.

WINS24

Kayıt girişinde Computer Name ve IP Address yazıp Apply diyoruz.

WINS25

WINS Server IP adresini DHCP Server üzerinden dağıtabileceğimizi yazımız içerisinde nasıl yapıldığına değinmiştir.Manuel olarak WINS Server IP bilgisini girmek için Client makine üzerinde TCP-IP Properties\Advanced ayarlarına giriyoruz.

WINS26

WINS tabı içerisine Add diyerek sunucu IP bilgisini girebiliriz.Birden fazla WINS sunucusu var ise hangisinin önce cevap vereceğini belirleyebiliyoruz.

WINS27

 

Bu yazımızda sizlere Windows Server 2012R2 işletim sistemi üzerinde WINS Server kurulumu,WINS Replication yapılandırılmasını anlatmaya çalıştım.Faydalı olması dileğiyle..

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir