Windows Server 2012R2 Performance Monitoring

 

Küçük ve orta ölçekli firmaların kendi ortamlarını denetleyebilmesi için Windows Server 2012R2 Performance Monitoring özelliğini kullabilirsiniz.Bu yazımızda Performance Monitoring'i nasıl kullanabileceğimizi anlatıyor olacağım.

1-Performance Monitoring konsolunu açmak için Search kısmına Performance yazdığınızda çıkmaktadır.Yada Administrative Tools içerisinde Performance Monitoring yer almaktadır.

2-Performance Monitör konsolunu açıldığında Data Collector Sets> User Defined> New > Data Collector Set diyerek yeni bir set oluşturuyoruz.

3- Oluşturacağım Set için bir isim belirliyorum. Manuel seçim yapmak için Create manually (Advanced) seçeneğini seçiyoruz.

4-Nelerin logunun tutulmasını istiyor isek burada seçim yapabiliriz.Ben sadece Performance counter seçeneğini seçiyorum.

5- Bu adımda ise Add diyerek hangi performance counter bilgilerini istiyor isek onları ekleyeceğim.

6-Available Counters kısmında istediklerimizi ekliyoruz.Ben Added Counters kısmında bulunan Memory,Network Adapter,Processor ve TCPv4 loglarının alınmasını istiyorum.

7-Performance counters kısmında seçmiş olduklarım görülmektedir.Çıkarmak yada eklemek istersek bu ekranda işlemi yapabiliriz.Sample interval kısmında ise ne kadar sıklıkla log alacağını belirleyebiliyorum.Ben 10 saniyede bir alınmasını istiyorum.

8-Oluşturlan veri dosyasını kaydetmek için bir path belirtiyorum.

9-Save and close diyerek Set'i kaydediyorum.

10-User Defined kısmına tekrar baktığımızda CPX Performance setinin geldiğini görüyoruz. Sağ tık Start diyerek başlatıyorum. Start ettikten sonra birkaç network sayfası açarak performansın etkilenmesini sağlıyorum.

11- Gerekli log datası oluşacak süre geçtikten sonra Stop diyerek seti durduruyorum.

12-CPX Performance seti altında yapmış olduğum değerlenmi logu oluşmuş olacaktır.Çift tıkladığımız açılan grafiksel ekranda gerekli analizleri çıkarabilirsiniz.

 

Basit bir şekilde Windows Server 2012R2 Performance Monitoring nasıl yapılır bunu anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir