Windows Server 2012R2 IFM (Install From Media) Yöntemi ile Additional Domain Controller Kurulumu

 

Windows Server 2012R2

 

Bu makelemiz de sizlere Windows Server 2012R2 IFM (Install From Media) yöntemi ile Additional Domain Controller kurulumunu anlatmayaca çalışacağım.. 

IFM özellikle uzak lokasyonlara additional domain controller kurulumu yaperken kullanılan bir yöntemdir.Additional DC'yi kurarken active directory veritibanının oluşumu ve yapılandırılmasını diğer domain controller sunucudan doğrudan replikasyon yöntemi ile yapmak yerine önceden yedeğini alıp additional domain control üzerine geri yükleyerek gerçekleştirilen bir kurulum tipidir.IFM ile kurulum yapılan ADC replikasyonla yedekten sonraki değişiklikleri ROOT domain controller üzerinden alacaktır.


 

Öncelikle mevcut Windows Server 2012R2 domain controller sunucusu olan W2012R2-PDC üzerinde bir IFM yedeği oluşturacağız.Sonra da bu yedeği W2012R2-ADC sunucusuna kopyalayıp active directory kurulumunu yapacağız..Kurulum aşamasında additinal domain controller rolünü seçtikten sonra IFM ile aldığımız yedeği gösterip kurulum aşamalarını tamamlayacağız..

 

NTDSUTIL.EXE aracını kullanarak dört farklı tipte IFM yedeği alınabilir.

1) Full ( Writeable) Domain Controller Kurulumu İçin IFM Yedeği

2) Read Only Domain Controller (RODC) Kurulumu İçin RODC IFM Media Oluşturma

3) Full ( Writeable) Domain Controller Kurulumu İçin SYSVOL İçeren IFM Media Oluşturma

4) Read Only Domain Controller (RODC) Kurulumu İçin SYSVOL İçeren IFM Media Oluşturma 

 

W2012R2-PDC isimli domain controller sunucumuz üzerinde IFM yedeğini almak için Run as administrator ile komut satırına geçerek NTDSUTIL.EXE aracını çalıştırıyoruz.Komutu çalıştırdıktan sonra ACTIVATE INSTANCE NTDS ile active directory veritabanı instance'ını aktifleştiriyoruz.

? Help Komutunu verdiğimizde listelenen komut listesinde görülen IFM komutunu göreceksiniz. 

IFM 

IFM komutunu girince otomatik olarak IFM komut listesi karşıma çıkmaktadır.Burada ? Help komutunu çalıştırdığımız da IFM Media oluşturma komutlarını listelendiğini göreceksiniz..Biz Writable domain controller için SYSVOL içeren IFM media oluşturacağımız için CREATE SYSVOL FULL C:\IFM_MEDIA komutunu giriyoruz..

RODC kurulumu için IFM media oluştururken de CREATE SYSVOL RODC C:\IFM_MEDIA komutunu kullanabilirsiniz.Eğer SYSVOL içermeden sadece NTDS veritabınını içeren writable domain controller için IFM media oluşturacaksak CREATE FULL C:\IFM_MEDIA komutunu çalıştırabiliriz.

IFM2

Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi IFM media Created Successfully in C:\IFM_MEDIA şeklinde yedeği oluştuğu görülmektedir.

IFM3

Belirtmiş olduğumuz lokasyonu kontrol ettiğimizde IFM_MEDIA klasörü ve altında bulunan dosyaların oluştuğunu görmekteyiz.Şimdi bu IFM_MEDIA klasörünü W2012R2-ADC olan sunucumuzun C:sürücüsüne kopyalıyoruz..Uzak lokasyonlara yedeği götürmek için taşınabilir bir cihaza kopyalarak gönderip kurulum yapacağınız sunucu üzerine kopyalanmasını sağlayabilirsiniz.

IFM4

W2012R2-ADC sunucu üzerinde IFM_MEDIA Klasörünün kopyalanmış halini aşağıda görebilirsiniz.

IFM5

 

Buraya kadar yapmış olduğum işlemleri özetleyecek olursak W2012R2-PDC olan ROOT domain control sunucumuz üzerinde NTDSUTIL.EXE aracını kullanarak IFM yedeğini oluşturduk ve W2012R2-ADC olan additional olacak sunucumuzun C: sürücüsüne içerisine kopyalamış olduk..Şimdi de Additional Domain Controller kurulumuna geçiyoruz.

 

Domain Controler kurulumuna başlamadan önce Computer Name ve TCP-IP ayarlarını düzenlediğimizi varsayalım.Server Manager konsolunu açarak Add role and features seçeneği tıklayarak Role ve Feature ekleme sihirbazını çalıştırıyoruz.

2014-03-01_223112

Bu ekranda Add Roles and Features Wizard penceresinde Before your begin aşamasında sihirbaz ile ilgili bilgiler verir.Biz bu aşamayı NEXT ile geçiyoruz.

ADC2

Karşımıza gelen Select installation type ekranında ise yeni bir rol yada feature eklemek için Role-based or feature-based installation seçeneğini seçerek devam ediyoruz..

ADC3

Karşımıza gelen Select destination server kısmında ise Sunucu havuzu içerisinde W2012R2-ADC olan sunucumuzu seçiyoruz.Ve Next ile devam ediyoruz.

ADC4

Karşımıza Select server roles  ekranı gelmektedir.Bu aşamada ise kurulum yapacağımız Active Directory Domain Services kutucuğunu seçiyoruz.

ADC5

Karşımıza gelen Select features ekranın da ise ilave bir feature eklemek istiyorsak buradan seçimimiz yapabiliriz.Biz ilave bir feature eklemeden Next ile devam ediyoruz.

ADC6

Sonraki ekranda ise Active Directory Domain Services hakkında bilgile verilmektedir..Biz Next ile bu adımı geçiyoruz.

ADC7

Kuruluma başlamadan önce Confirm installation selections ekranı gelecektir.Bu adımda rol kurulumundan sonra eğer gerekirse sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlatılması için Restart the destination server automatically if required kutucuğunu işaretliyoruz.Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

ADC8

Role kurulumu tamamlanmıştır.Bu ekranda ise Promote this server to a domain controller seçeneğini tıklıyoruz.

ADC9

Karşımıza Deployment Configuration ekranı gelmektedir.Biz Additional Domain Controller kurulumu yapacağımız için Add a domain controler to an existing domain seçeneğini seçiyoruz. Specify the domain information for this oparation seçeneği ile enginozkurt.local domainini seçiyoruz.Eğer farklı domainler var ise Select butonu ile bunları görebiliriz.

ADC10 

Domain Controller Options ekranın da ise W2012R2-ADC sunucumuz üzerine DNS server ve Global Catalog kurulumu gerçekleştireceğiz.Active Directory domainlerinde yedekleme,yük paylaşımı ve performans gibi sebeplerden dolayı iki adet DNS Server ve iki adet Global Catalog 'un olması önerilmektedir..Read only domain controller (RODC) olarak bu sunucuyu kurmayacağımız için bu seçenek üzerinde herhangi bir işlem yapmıyoruz..

Yine bu ekran da Directory Service Restore Mode (DSRM) parolamızı belirliyoruz..DSRM domain controller sunucularında active directory veritabanını geri yükleme modunda sistemi açmak için kullanılmaktadır..Bu ayarları tamamladıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

ADC11

DNS Options ekranın da ise sunucu üzerinde bulunan DNS zone bulunmadığı için bu ekranı Next ile geçiyoruz.

ADC12

Karşımıza gelen Additional Options ekranında ise Install from media kutucuğunu seçiyoruz..IFM yedeğini içeren Path'i gösterek C:\IFM_MEDIA klasörünü gösteriyoruz.Böylece yeni kurulan additional domain controller sunucu üzerinde IFM yedeği kullanılarak active directory NTDS veritabını ve SYSVOL dataları oluşacak.Bundan sonraki değişikleri almak için W2012R2-PDC olan domain controller sunucumuzla replikasyon yoluyla alınacaktır.

ADC13

 

Paths ekranında ise Active Directory Veritabanı,Log ve SYSVOL bilgilerinin kaydedileceği lokasyonu belirtiyoruz..

ADC14

Review Options ekranında ise bize bu aşamaya kadar yaptığımız ayarlar ile ilgili özet bilgi vermektedir.İsterseniz bu kurulumun dışarıya bir script dosyasını çıkarmak isterseniz View Script butonunu kullabilirsiniz.Bu Script ile PowerShell üzerinden de kurulum yapabiliriz..

ADC15

Bu aşamada ise Windows Server 2012 ile gelen özelliklerden olan Active Directory Prerequisities Check aşaması başlıyor..Bu adımda ise yatığımız seçenekleri ve mevcut sunucunun ve ortamın active directory kurulumu için gerekli ön gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmektedir..Ön gereksinim kontrolu başarılı bir şekilde tamamlandığını gördükten sonra Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

ADC16

Kurulum tamamlandıktan sonra sistem otomatik olarak yeniden başlatılıyor.Yeniden başladığında domain ortamına login olabilmek için logon arayüze ekranımıza gelmektedir.enginozkurt.local isimli domainimizie Administrator hesabı ile logon sürecini başlatıyoruz..

ADC17

Server Manager konsolumuzu kontrol ettiğimiz de AD DS ve DNS rollerine ait kısayolların geldiğini görmekteyiz.

ADC18

Active Directory Users and Computers konsoluna giriş yaptğımız da ise domain yapısına ait objeleri görmekteyiz..Domain Controllers konteynerı içerisinde ise Domain Controller sunucularımızı görebiliriz.

ADC19

Yeni sunucumuz üzerinde NETLOGON ve SYSVOL dizinlerinin de başarılı bir şekilde oluştuştuğunu görebilmekteyiz.

ADC20

Active Directory Sites and Services konsolundaki değişiklere bakacak olursak Default-First-Site-Name altında W2012R2-PDC ve W20212R2-ADC sunucumuz görülmektedir.

ADC21

Bu yazımızda sizlere Windows Server 2012R2 ile IFM (Install From Media) yöntemi ile Active Directory Additional Domain Controller kurulumu anlatmayaca çalıştım..Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle..

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir