Windows Server 2012R2 Folder Redirection Yapılandırması

 

Folder Redirection Nedir?

Windows Server 2003 işletim sistemi ile hayatımıza giren Folder Redirection Windows Server 2012 ve 2012 R2 işletim sistemlerinde de kullanılmaya devam etmektedir. Folder Redirection temel olarak kullanıcı profili içerisinde bulunan klasörleri merkezi bir sunucuya yönlendirebilmemizi sağlamaktadır.

Kullanıcı verilerini etkili bir biçimde yönetmek ve isteğe bağlı olarak, verileri yedeklemek için Folder Redirection özelliğini kullanabilirsiniz. Folder Redirection özelliğini Group Policy Management üzerinden merkezi olarak kullanıcılara uygulayabiliriz.

1-Öncelikle Redirect olacak kullanıcı dosyaları için sunucu üzerinde bir klasör oluşturuyoruz.

2-Oluşturduğumuz klasörü paylaşıma açarak Teknik grubuna Read/Write iznini veriyoruz.

3-Group Policy Management konsolunu açıyoruz. Folder Redirection işlemi için Default Domain Policy ve Default Domain Controller Policy' lerini kesinlikle kullanmıyoruz.Folder Redirection adında ayrı bir GPO oluşturuyorum.

4-Oluşturduğum Folder Redirection GPO'sunu düzenleyeceğim.

5-Folder Redirection User bazlı bir ayar olduğu için User Configuration>Policies>Windows Settings>Folder Redirection seçeneğini açıyorum.Folder Redirection menüsü altına baktığımızda görmüş olduğumuz klasörlere uygulayabilmekteyiz.

6-Ben yapacağım demo için Desktop klasörünün ayarlarını yapacağım. Desktop üzerinde Properties ekranını açıyorum.

7- Setting kısmını "Basic-Redirect everyone's folder to the same location" olarak seçiyorum.Basic seçeneği ile tüm kullanıcı datalarının tek bir paylaşım klasörü altında tutmak istediğimi belirtiyorum.Farklı gruplara göre farklı paylaşımlar kullanmak istediğimiz durumlarda ise Advanced seçeneğini seçmemiz geremektedir.

Target Folder Location kısmında ise seçmiş olduğum "Create a folder for each user under the root path" seçeneği ile paylaşım klasörü içerisinde her kullanıcı için kendi adında bir klasör oluşturup o klasör içerisinde dosyalar tutulacaktır.

Root Path kısmında ise sunucu üzerinde açmış olduğum paylaşım klasörü yer almaktadır. Kullanıcı Folder Redirection işlemini yapabilmesi için bu paylaşıma erişim yapabilmesi gerekmektedir.

Settings tabı altında bulunan "Redirect the folder back to the local userprofile location when policy is removed" seçeneği ile eğer kullanıcı dosyalarını local profil altında olmasını isterseniz bu seçeneğin seçili olmasına dikkat etmenizi öneririm.

8-Düzenlediğim Folder Redirection GPO'sunu Teknik OU'su üzerine linkliyorum.

9-Group Policy Management tarafında yapmış olduğum ayarların kullanıcı tarafına geçmesi için gpupdate /force komutunu kullanıyorum. User Policy işleminden sonra ekranda bize policy'nin geçerli olabilmesi için logoff/logon olmamız gerektiği belirtilmektedir.

10-Kullanıcı tarafında Policy'nin uygulandığını kontrol etmek için rsop.msc komutu ile Resultant Set of Policy ekranında User Configuration içinde Folder Redirection geldiğini görebiliriz.

11-Folder Redirection testi için kullanıcı masaüstüne birkaç dosya açıyorum.

12- Aslında benim masaüstüne oluşturmuş olduğum dosyalar sunucu üzerindeki paylaşım klasöründe oluşmaktadır. Desktop Location kısmına göz attığımızda sunucu üzerinde bulunan paylaşım yolu görülmektedir.

13- Folder Redirection paylaşım klasörünü kontrol ettiğimizde oluşturmuş olduğum dosyaları burada görebiliyoruz.

 

Not: Folder Redirection özelliğini uygulamadan önce Redirect olacak dosyaları ve içerikleri iyi tasarlamanız gerekmektedir. Kullanıcın her oluşturduğu dosyayı sunucu üzerine taşıyacak olursanız bu sefer sunucu üzerinde yeterli alan sıkıntınız ve bu sunucunun backup'ı için daha fazla kaynak ayırmanız gerekebilir.

Faydalı olması dileğimle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir