Windows Server 2012R2 Domain Controller Computer Name Değiştirme

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bir önceki yazımızda sizlere Windows Server 2012R2 Domain Name değiştirmeyi incelemiştik..  Bu yazımızda ise Domain adını değiştirdikten sonra Computer Name'in değiştirilmesini anlatıyor olacağım. Ben bu yazıda Netdom komutunu kullanarak işlemi gerçekleştiriyor olacağım.Yapacağımız işlemin birden fazla servisi ilgilendirdiği için gerekli adımları düzgün bir şekilde tamamlamak önemlidir.
Not:Certification Authorative (CA) olarak yapılandırılmış etki alanı sunucularının Computer Name'leri değiştirilememekteidr.

Sürec basittir fakat her zaman olduğu gibi yedek almadan uygulamanızı önermemekteyim. Production ortamınızda uygulamadan önce Lab ortamında gerekli adımlarını denemenizi tavsiye ederim.

 

1-Var olan yapımda Domain Controller sunucumun Computer Name'i W12R2DC şeklindedir. Değişikliği yaptıktan sonra DC01 olarak değişecektir.

2-Yönetici olarak Komut satırını açıyoruz.

3-Netdom computername W12R2DC.enginozkurt.local /add:DC01.CPX.Local komut satırını çalıştırıyorum.Komut başarıyla tamamlandı.

4-Sonra netdom computername W12R2DC.enginozkurt.local /makeprimary:DC01.CPX.local komut satırını çalıştırıyorum.Komut başarıyla tamamlandı.

5-Shutdown –r komutu ile sunucumuzu yeniden başlatıyorum.

6-Sunucu yeniden başlatılmaktadır.

7-Domain Controller sunucumuz yeniden başladıktan sonra Sistem özellikleri ekranında Computer Name: DC01 olarak Full Computer Name: DC01.CPX.local değişmiştir.

8-Eski Computer Name kaldırmak için netdom computername DC01.CPX.local /remove:W12R2DC.enginozkurt.local komut satırını çalıştırıyorum.Komut başarı ile tamamlanmıştır.

9-Son olarak Domain Controller üzerinde herhangi bir sorun olmadığını kontrol etmek için dcdiag komutunu çalıştırıyorum.Herhangi bir sorun olmadan çalışıyor..

10-Hostname komutu ile W12R2DC olan Computer adımız DC01 olarak görülmektedir.

 

Evet bu yazımızda da sizlere Windows Server 2012R2 Domain Controller olan bir sunucu üzerinde Computer Name ve Full Computer Name'lerin değiştirilmesini incelemiş olduk.

Faydalı olması dileğiyle..

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir