Windows Server 2012R2 Bit Locker Sürücü Şifreleme

 

Bu yazımızda  Windows Server 2012R2 işletim sistemi üzerinde BitLocker teknolojisini inceleyeceğiz.

BitLocker,nedir? Yetkisiz erişim girişimlerine karşı sürücüleri korumak için geliştirilen sürücü şifreleme teknolojisi olarak bilinmektedir.Kullandığınız bilgisayarın diskini yada artık hemen hemen herkesin kullandığı External Disk veya Flash Bellekleri BitLocker ile kolayca şifreleyebilirsiniz.Bu sayade kullandığımız bilgilerin başkası tarafından açılmasını engellemiş oluruz.

 

1-Bit Locker uygulamasına başlamadan önce Group Policy ile grup ilkesini dağıtmamız gerekmektedir.Bunun için Default Domain Policy üzerinde Edit yapıyoruz.

2-Computer Configuration>Administrative Templates Policy>Windows Components>Bit Locker Drive Encryption ayarlarına giderek "Choose how BitLocker-protected fixed drives can be recovered" seçeneğini açıyoruz.

3-Bu seçeneği Enabled ediyoruz. Options kısmında yer alan "Save BitLocker recovery information to AD DS for fixed data drives" ve "Do not enable BitLocker until recovery information is stored to AD DS for fixed data drives"kutucuğunu işaretliyoruz.

4- Sonra Server Manager Add Roles and Features Wizard'ı açarak Features ekranından "BitLocker Drive Encryption" seçiyoruz.

5- Install ile "BitLocker Drive Encryption" Feature kurulumunu yapıyoruz.

6- BitLocker işlemini DATA ismindeki F: diski üzerinde uygulayacağım.Diskin üzerinde sağ tuş Turn on BitLocker seçeneği ile BitLocker'ı açın.

7-Bu adımda "Use a Password to unlock the drive" seçeneği ile F: diski için bir şifre belirliyoruz. Smart kart ile kullanmak istiyorsanız "Use my smart card to unlock the drive" seçeneğini seçebilirsiniz.

8- Kurtarma anahtarını kaydetmek için Save to a File seçeneğini seçiyoruz.

9- Kaydetmek için yer gösteriyorum.Ben masaüstüne kaydedilmesini istiyorum.

10- Start Encrypting ile şifreleme işlemini başlatıyorum.

11- Şifreleme işlemi tamamlanmıştır.

12- "manage-bde –status" komutu ile diskler üzerinde Protection durumunu görebilirsiniz. F:DATA diskim üzerinde Protection Status:Protection On olarak görülmektedir.

13- DATA diskini bir harici disk olduğunu düşünerek çıkartıp takalım.Offline ile diski çıkartıyorum.

14- Diski takmak için tekrar Online yapıyorum.

15-DATA diski tekrar bilgisayarım üzerinde görüldüğünde Kilitli olarak gelmektedir.Siz sağ tuş Unlock Drive diyerek kilidi açmalısınız.

16-Unlock Drive dedikten sonra Password girmemiz gerekiyor. 7. adımda belirlediğimiz Parolayı buraya girerek kilidi açabiliriz.

Fakat girmiş olduğumuz parolayı hatırlamayabilirsiniz yada masaüstüne kaydetmiş olduğumuz BitLocker Recovery Key silinmiş olabilir.Bu durumlarda ne yapabilirsiniz?

17-Şimdi bu işlemi nasıl yapacağız bunu görelim.BitLocker uygualadığımız bilgisayarın Özellikler kısmında BitLocker Recovery menüsü yer almaktadır.

18-Details kısmında Recovery Password yer almaktadır.Key'i kopyalıyoruz.

19-More Options dediğimizde karşımıza gelen Recovery Key kısmına yapıştırıyoruz.ve sonra Unlock diyoruz.

20- Son olarak F:DATA diskimiz Unlock olmuştur.Artık datalarınıza güvenli bir şekilde erişebilirsinizJ

 

Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir