Windows Server 2012 R2 – Windows Deployment Services WDS (Bölüm1)

Üç parçadan oluşacak makale serisinde Windows Server 2012R2 sunucu üzerinde Windows Deployment Services (WDS) kurulumunu ve konfigürasyonu anlatıyor olacağım..WDS daha önceki Windows Server sürümlerinde bulunan Remote Installation Services (RIS) hizmetinin geliştirilmiş versiyonudur.WDS’in yaptığı iş network üzerinden bilgisayarlara işletim sistemi kurulumu yapabilmektedir..

WDS kurulumu için gereksinimler;

– Deployment Server + Transport Server Kurulumu

– AD DS Yapısı: WDS sunucusu ya AD üyesi bir sunucu olmalı ya da DC olmalıdır.

– DNS: Ağ üzerinde düzgün çalışan bir DNS hizmeti olmalıdır.

-DHCP: Ağ üzerinde aktif bir scope tanımlı, düzgün çalışan bir DHCP hizmeti olmalıdır.

– NTFS bölümü: WDS sunucu üzerinde imajların tutulacağı disk bölümlemesinin NTFS dosya formatında olması gereklidir.

– Gerekli izinler: Kurulum yapacak olan kişi sunucu üzerinde yerel yönetici haklarına sahip olmalıdır.

 

Gereksinimlere göz attıktan sonra artık kuruluma başlayabiliriz. Öncelikle sunucumuzda Server Manager ara yüzünü açıyoruz ve  Add Roles and Features linkine tıklıyoruz.WDS1

Karşımıza çıkan Rol Ekle sihirbazının ilk sayfası olan Hoş geldiniz sayfasını Next ile geçiyoruz.

WDS3

 

Role-based or feature-based installation kısmını seçip Next ile devam ediyoruz.

WDS5

Role ekleyecğimiz sunucuyu seçerek Next ile devam ediyoruz.

WDS7

 

Role ekleme ekranından  Windows Deployment Services kutusunu işaretliyoruz ve Next ile devam ediyoruz

WDS9

 

Sadece Rol kuracağımızdan dolayı Feature kısmını Next ile geçiyoruz

WDS11

 

WDS13

 

WDS16

 

Karşımıza varsayılan kurulum olan Deployment Server+Transport Server kurulumunu seçerek Next ile devam ediyoruz.

WDS18

 

Karşımıza kuracağımız rol ile ilgili özet bilgi vermektedir.Kurulumdan sonra restart gerekli ise yapabilirsin seçeneğini seçiyor ve  INSTALL diyerek kurulumu başlatıyoruz.

WDS20

 

Kurulumun başladığını görüyoruz,

WDS22

 

Ve kurulumu başarı ile tamamladığını görmekteyiz.

WDS23

Windows Deployment Services kurulumu bittiğine göre yapılandırma kısmına geçebiliriz. Yapılandırmanın tamamlanması için kurulum ve boot imajlarının da WDS içerisine install edilmesi gerekiyor..Yapılandırmaya başlamak için Start -> Administrative Tools -> Windows Deployment Services yolunu takip ediyoruz. Bu arada Etki Alanı yöneticisi olmanız gerektiğini belirtmeliyim. Karşıma Windows Deployment Services MMC eklentisi geliyor. Sol tarafta Servers altında sunucumuzun adı olmalı. Eğer yoksa Servers’a sağ tıklayarak Add Server diyoruz ve sunucumuzu ekliyoruz. Servers’ı genişletiyoruz ve sunucumuzun ismi üzerine sağ tıklayarak Configure Server diyoruz.

 

WDS25

 

 

WDS26

 

Karşımıza gelen sihirbazda ilk ekran hoş geldiniz ekranı burayı NEXT ile geçiyoruz

WDS28

 

Karşımıza çıkan ekranda Integrated with Active Directory seçeneği seçiyor ve devam ediyoruz.

WDS30

 

WDS hizmetinin kullanacağı klasörü seçiyoruz. Bu klasör  NTFS formatlı bir disk bölümlemesinin üzerinde olmalı ve mümkünse sistem diskinden farklı bir disk üzerinde olmalı (ama bir zorunluluk değil). Ben bu kısmı default olarak olarak geçiyorum ve Next ile devam ediyoruz.

WDS32

 

Bir sonraki ekranda ise WDS hizmetinin hangi tür bilgisayarlara hizmet vereceğinin kararını veriyoruz. Burada ilk seçenek “hiçbir bilgisayara cevap verme” seçeneği. İkinci seçenek “Sadece bilinen bilgisayarlara cevap ver” seçeneği.  Üçüncü seçenek ise “Bilinen ve bilinmeyen tüm bilgisayarlara cevap ver” seçeneği ki ben bunu seçiyorum. Aşağıdaki kutuyu ise işaretlersek, sunucuyu yöneten kişinin onayı gerekecektir cevap verilen bilgisayarların kurulumunun yapılabilmesi için. Bu kutuyu işaretlemeden Next ile devam ediyorum.

WDS36

 

Ve Konfigürasyonun işleminin bittiğini görüyoruz ve Finish ile bitiyoruz.

WDS38

 

Buraya kadar olan bölümde Windows Deployment Services (WDS) sunucumuzun kurulum işlemlerini bitirmiştik. Bu bölümdeyse ise WDS sunucumuz üzerine kurulum ve boot imajlarımızı yükleyerek, istemci bilgisayar kurulumunu yapacağız. Bunun için WDS yönetimsel ara yüzünü kullanacağız.

Aşağıda WDS' de görebileceğiniz gibi sol tarafta 5 ana klasör var. Bunlar Install Images, Boot Images, Pending Devices, Multicast Transmission ve Drivers klasörleri. Install Images klasörü içerisine kurulum yapacağımız işletim sistemlerinin imajlarını koyacağız. Bu çok basit şekliyle (örneğin) Windows 8 DVD’sindeki varsayılan install.wim dosyası olabileceği gibi, kendi oluşturduğumuz tüm programların kurulu olduğu bir Windows 8 wim dosyası da olabilir .

 

Boot Images klasörü ise, istemci bilgisayarların ağ üzerinden açılmalarını sağlayan ve onlara kurulum arayüzü sağlayan imajları koyduğumuz klasör. Buraya da yine en basit şekliyle Windows 8 DVD’sinden boot.wim dosyasını koyabileceğimiz gibi, kendi özelleştirdiğimiz (örneğin içerisine sürücü entegre ettiğimiz) başka bir wim dosyasını da koyabiliriz. Pending Devices klasörü, eğer WDS yapılandırması esnasında istemci bilgisayarları onay mekanizmasına sokacak şekilde bir ayarlama yapmışsak, bilgisayarların göründüğü yer. Multicast Transmission klasörü, multicasting ayarlarının (install veya boot imajlar için) yapıldığı klasör. En son olarak da Drivers klasörü var bu klasör altında da tüm sürücü entegrasyon işlemlerimizi yapabiliyoruz.

 

WDS sunucumuza Windows 8.1 Pro iso'sunu ekliyoruz. Install Images ve Add Install Image diyoruz,

WDS40

 

Karşımıza imaj ismi vereceğimiz alan geliyor buraya Windows 8   adında yeni bir imaj grubu oluşturuyoruz  ve Next diyerek devam ediyoruz.

WDS42

 

Bu ekranda karşımıza Image File ekranı geliyor burada Windows 8 İso içerisinden install.wim dosyasını (Sources klasörü içerisinde) gösteriyoruz ve Next  ile devam ediyoruz

WDS44

 

WDS46

 

Image File ekranını Next ile devam ediyoruz.

WDS48

 

 

Eklediğimiz image ait özet bilgiler görülmektedir.

WDS49

 

Summary ekranını Next diyerek geçiyoruz.

WDS51

 

İmage eklemi işleminin başladığınız görüyoruz.

WDS53

 

İmage eklemi işlemi bittikten sonra Finish butonuna basıyoruz ve sihirbazı bitiriyoruz.Eğer istenirse aynı yol izlenerek farklı işletim sistemlerinin image dosyaları da eklenebilir.

WDS55

 

Artık boot imaj ekleme sırası geldi. Bunun için Boot Images klasörüne sağ tıklayarak “Add Boot Image” diyoruz.

WDS57

 

Karşımıza çıkan sihirbazın ilk ekranında Windows 8 İso' su içinden  boot.wim dosyasını (Sources klasörü içerisinde) gösteriyoruz ve Next butonuna basıyoruz.

 

WDS59

 

WDS61

 

Image File ekranını Next ile geçiyoruz..

WDS63

 

Bir sonraki Image Metadata ekranında boot imajımız için açıklayıcı bir isim giriyoruz. Bu ismi ağ üzerinden kurulum yaparken, istemci bilgisayarların ekranında göreceğiz ve Next ile devam ediyoruz.

WDS65

 

Özet ekranını da Next butonu ile geçtikten sonra WDS imaj dosyasının bütünlüğünü kontrol eder ve imajı Boot Images altına ekler. Bütünleme işlemi bittikten sonra Finish butonuna basıyoruz ve sihirbazı bitiriyoruz. Aynı işlemleri takip ederek başka mimariler için (veya başka amaçlar için) farklı boot imajlarını da buraya ekleyebiliriz.

 

WDS67

 

Bu işlemlerin sonunda çalışır durumda bir WDS servisimiz, WDS üzerine kopyalanmış bir boot imajımız ve bir de kurulum imajımız var. Artık bilgisayarlara ağ üzerinden işletim sistemi kurulumu yapabilecek duruma gelmiş bulunmaktayız. Kurulum için istemci bilgisayarların da belli kriterleri karşılayabiliyor olmaları gerekli.

WDS70

 

Kurulum için istemci bilgisayarların da belli kriterleri karşılayabiliyor olmaları gerekmektedir.

 

Bunlar:

a)     İstemci bilgisayar PXE-boot yapabilmeli

b)     Kurulum yapacak kullanıcı Domain Users grubuna üye olmalı

c)      İstemci bilgisayarda en az 512MB RAM olmalı

d)     İstemci bilgisayar kurulacak işletim sisteminin konfigürasyon gerekliliklerini karşılamalı

 

 

İşletim sistemi kurulumu için ise aşağıdaki yönergeler uygulanmalıdır:

 

a)     İstemci bilgisayarın BIOS ayarlarında PXE-boot aktif edilmeli ve boot sıralamasında AĞ (LAN) seçeneği ilk sıraya alınmalıdır.

b)     İstemci bilgisayar yeniden başlatılmalı ve ekrana yazı geldiğinde F12 tuşuna basılmalıdır.

c)      Gerekli boot imaj listeden seçilmelidir (bu menü birden fazla boot imaj varsa geçerlidir)

d)     WDS arayüzü takip edilerek kurulum sihirbazı tamamlanmalıdır.

e)     Kurulum bittikten sonra istemci bilgisayar yeniden başlatılır ve kurulum normal olarak devam eder.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir