Windows Server 2012 R2 DFS Replication Konfigürasyonu

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Windows Server 2012 R2 işletim sistemi üzerinden DFS Replication özelliğini ve DFS Namespace ile DFS Replication nasıl kullanılıyor bunları inceleyeceğiz. DFS ile ilgili daha önceki yazılarıma aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 Distributed File System (DFS) Kurulumu

Windows Server 2012 R2 DFS Namespace Konfigürasyonu

DFS Replication Nedir?

DFS-R, yeterli seviyede bant genişliğine sahip bağlantılar üzerinden paylaşım klasörlerini DFS-R sunucuları arasında eşitlemeyi sağlamaktadır. DFS Replication işlemleri sırasındaki aşağıda belirtilen özellikleri kullanmaktadır.

 • DFS-R Remote Differential Compression (RDC) teknolojisini kullanmaktadır.RDC dosyalara eklene,çıkarılan ve yeniden düzenlenen verileri tespit eder ve DFS-R dosyaları eşitlerken yalnızca değiştirilmiş dosya bloklarını çoğaltmasını sağlar.RDC, varsayılan durumda yalnızca 64 KB yada daha büyük dosyalar için kullanılabilir.
 • DFS-R, birdosyayı göndermeden yada almadan önce arka tarafta hazırlama klasörü kullanır.Hazırlama klasörü, gönderen üyelerden alan üyelere çoğaltılacak olan yeni ve değiştirilmiş dosyalar için ön bellek vazifesi üstlenir.
 • DFS-R , birim üzerindeki değişiklikleri,dosya sistemi güncelleştirme sıra numarası (USN ) günlük kaydını izleyerek belirler ve yalnızca dosya kapatıldıktan sonraki değişiklikleri eşitler.
 • DFS-R , çakışan dosyalar (yani birden çok sunucuda aynı anda güncelleneren bir dosya) için en son yazanın değişikliği geçerli olmaktadır.Aynı isimli dosyadan oluşturma durumlarında ise ilk oluşturan kazanır politikasını kullanır.
 • DFS-R yapılandırma ve izleme bilgilerini almak için Windows Management Instrumentatation (VMI) sağlayıcısını kullanır.

Test ortamım;

 • WS12R2-DC1 – Domain Controller – Windows Server 2012 R2
 • IST-FS1 – File Server ,DFS – Windows Server 2012 R2
 • ANK-FS2 – File Server ,DFS – Windows Server 2012 R2
 • CL1 – Test için –Windows 10 Technical Preview

1-Bir önceki yazıda \\enginozkurt.com\BranchDocs namespace hazırlayarak üzerinde iki adet paylaşım oluşturmuştur. DFS-Replication için DataFiles paylaşım klasörünü kullanacağım. Şu an mevcut olan DataFiles klasörü IST-FS1 olan sunucum üzerinde durmaktadır. DFS-Replication için diğer sunucum olan ANK-FS2 olan sunucu üzerinde de aynı paylaşımı oluşturacağım.

2-DataFiles paylaşımın üzerine gelerek Add Folder Target seçeneğini seçiyorum.

3- ANK-FS2 server üzerinde DataFiles adında bir paylaşım oluşturuyorum..Paylaşım için kullanacağım permissions ayarlarını yapıyorum.

4-oluşturacağım paylaşım \\ANK-FS2\DataFiles olarak erişilebilir olacaktır.

5-Bu kısımda ben DataFiles klasörü için iki farklı hedef (\\IST-FS1\DataFiles , \\ANK-FS2\DataFiles ) belirttim. DataFiles üzerine yazılan her bilginin diğer sunucu üzerinde de olması için bunları bir Replication Group üzerinde toplamamız gerekmektedir. Daha önce benim oluşturmuş olduğum Replication Group olmadığı için şu an oluşturmak istiyormusun, yada daha sonra DFS Managemeng>Replication >Replication Group oluşturarakta ekleyebilirsiniz. Yes diyerek devam ediyorum.

6-Replication Group için bir isim ve Replicated olacak klasörün adını yazıyoruz.

7-Replication Eligibility kısmında ise DataFiles klasörü için uygun olan sunucular yer almaktadır. (Örneğin
ANK-FS2 sunucu üzerinde DFS- Replication rolü kurulu olmasaydı burada görülmeyecekti.)

8- Bu kısımda ilk kopyalama nereden nereye olacak bunu seçiyorsunuz. Sonraki kopyalamalar karşılıklı olmaktadır.

9-Burada Replikasyon tipini seçebilirsiniz.

Hub and spoke: Bunu seçtiğiniz zamanda iki şekilde kullanabilirsiniz.Merkez üzerinde oluşturduğunuz bir dosyaları şubelerinize gönderebilir yada şubeler üzerinde oluşan bir klasörün merkezdeki sunucu üzerine kopyalanmasını isteyebilirsiniz.İki sunucudan fazla DFS Replication yapılarında uygulanabilmektedir.(Bizim yapımızda iki adet DFS Replication sunucusu olduğu için seçim yapılamamaktadır.)

Full Mesh: DFS Replication rolü olan tüm sunucular birbirleri üzerine değişiklikler gönderilmektedir.DFS Sunucularından birtanesinde bir şey değiştirdiğiniz zaman tüm DFS sunucularında değişecektir.

No Topology: Replication Group yapılandırmasında bir topology belirtmeden geçebilir daha sonra Custom bir topology belirtebilirsiniz.

10- Bu ekranda ise Replikasyonun nasıl yapılacağını belirliyorsunuz..

Replicate continuously using the specified bandwidth : 7-24 siz bir sunucuda değişiklik yaptığınızda hemen diğer sunuculara Full Bandwith kullanarak replica etmektedir.Burada Bandwidth durumunu siz belirleyebilirisiniz.

Replicate during the specified days and times : Bu seçeneği seçtiğinizde ise Replikasyonu sizin belirlediğiniz Gün,Saat ve yine sizin belirlediğiniz Bandwidth doğrultusunda yapabilmektedir.Eğer DFS sunucularınız farklı coğrafyalarda bulunuyor ise
belirlediğiniz saati hangi duruma göre ayarlamasını Base schedule on kısmında yapabilirsiniz.

"Replicate continuously using the specified bandwidth" seçerek devam ediyorum.

11-Replication Group ayarlarını kontrol ettikten sonre Create diyerek oluşturuyoruz.

12-Replication Group başarılı bir şekilde oluşturulmuştur.

13-DFS Management> Replication kısmında benim oluşturduğum DataFiles Replication Group'u görebiliyoruz. Replication Group Memberships kısmında grubun üyelerini görebilirsiniz.

14-DFS Replication testini görmek için Replication Group içerisinde bulunan DataFiles paylaşımında Text dosyası oluşturuyorum. Burada oluşturduğum Text dosyasının hangi sunucuda oluşturulduğunu bilmiyoruz.

15- Oluşturduğum Text dosyası hem IST-FS1 üzerindeki DataFiles klasörü içerisinde oluşmuş.

16- Hem de iki sunucum olan ANK-FS2 sunucu üzerinde DataFiles klasörü içerisinde oluşmuştur.

 

Şimdi buraya yaptıklarımızı hatırlayalım;

 1. \\enginozkurt.com\BranchDocs adında bir namespace oluşturdum.
 2. \\enginozkurt.com\BranchDocs namespace altında \\IST-FS1\BranchDocs\DataFiles paylaşımı oluşturdum.
 3. \\enginozkurt.com\BranchDocs namespace altında \\ANK-FS2\BranchDocs\DataFiles paylaşımı oluşturdum.
 4. \\enginozkurt.com\BranchDocs\DataFiles Replication Group oluşturdum.
 5. \\enginozkurt.com\BranchDocs\DataFiles Namespace üzerinde Text Document oluşturdum.
 6. \\IST-FS1\DataFiles\ klasörünü kontrol ettiğimde oluşturduğumuz klasör burada ilk olarak oluşmaktadır.
 7. \\ANK-FS2\DataFiles\ klasörünü kontrol ettiğimiz de de \\IST-FS1\DataFiles içindeki klasörün buraya replicate edildiğini görebilmekteyiz.

   

DFS- Namespaces ve DFS-Replication beraber nasıl çalışıyor;

 1. Farklı lokasyon da bulunan kullanıcılar \\enginozkurt.com\BranchDocs yazarak Namespace olan sunucuya gidiyorlar.
 2. Kullanıcı Ankara'da ise \\ANK-FS2\BranchDocs\ olan sunucuya gönderiyor
 3. Kullanıcı Istanbul 'da ise \\IST-FS1\BranchDocs\ olan sunucuya gönderiyor.
 4. Kullanıcı \\IST-FS1\BranchDocs\DataFiles üzerinde bir değişiklik yaptığında \\ANK-FS2\BranchDocs\DataFiles üzerine kopyalanıyor.
 5. Kullanıcı \\ANK-FS2\BranchDocs\DataFiles üzerinde bir değişiklik yaptığında \\IST-FS1\BranchDocs\DataFiles üzerine kopyalanıyor.

   

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir