Windows Server 2012 R2 Cluster Shared Volumes (CSV) Yapılandırması

 

Bu yazıda sizlere Hyper-V Failover Cluster yapısının kurulumdan sonra kullanacağımız Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını inceleyeceğiz. Daha önce Windows Server 2012R2 işletim sisteminde Hyper-V Failover Cluster Yapılandırmasını anlatmıştım. Failover Cluster kurulumundan sonra Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını yapmamız gerekmektedir.Eğer Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını yapmaz ise Host sunucularımız üzerinde ortak kullanılabilen bir volume olmayacaktır.

NTFS dosya sistemi bir Cluster Volume olarak kullanılmadığı için Windows Server 2008R2 ile beraber Cluster Shared Volume (CSV) özelliği gelmiştir. Bu özellik ile yapıda bulunan tüm Cluster üyesi sunucular aynı Cluster Volume'leri görebilmektedir. Windows Server 2008 zamanında ise volume aktif olan Node üzerinde tutulur.Cluster üzerindeki kaynak farklı bir node üzerine taşınması gerektiğinde ise volume dismount edilir ve diğer node üzerine taşınıp aktif hale getirmekteydi. Bu işlem sırasında zaman kayıpları yaşanabilmekteydi. Bu özellik ile Live Migration durumlarında aynı kaynağı kullanmak zaman ve erişim kesintisi olmadan geçiş yapmamızı sağlamaktadır.

 

1-Cluster Shared Volume (CSV) Yapısı aşağıdaki gibidir.Volume1 ve Volume2 kaynaklarını NOD1 ve NOD2 sunucuları aynı anda kullanabilmektedir.

2- Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını yapmadan önce C:\ClusterStorage klasörünün içi boş durumdadır.

2- Cluster Shared Volume (CSV) yapısı için Failove Cluster Manager konsolunu açarak Storage menüsü altında Disks bölümüne giriyorum. Aşağıda görüldüğü gibi iki adet Cluster Disk yer almaktadır. Bu disklerden bir tane Quorum bilgisini tutmak için diğeri ise ClusterVolume içindir.

3-Cluster Volume için kullanacağım disk üzerine gelip sağ tık Add to Cluster Shared Volumes seçeneğini seçiyorum. Cluster Disk 2 detayına baktığımız Available Storage olarak görülmektedir.

4- Cluster Disk2 detayını tekrar kontrol ettiğimizde Cluster Shared Volume olarak değiştiğini görebilirsiniz.

5- Cluster üyesi olan herhangi bir sunucunun C:\ClusterStorage\Volume1 olarak kullanabileceğim disk alanı yer almaktadır. Virtual Machine dosyalarını bu volume altında tutabilirsiniz.Host sunuculardan biri down olursa Quick Migration özelliği ile otomatik olarak diğer sunucu üzerine aktırılmış olacaktır. Bu durumda siz sisteme erişemediğiniz durumlarda da geçici olarak diğer sunucu üzerinde çalışmaya devam edecektir.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir