Windows Server 2008R2 Remote Desktop Session Host Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemiz de sizlere halen kullanılmakta olan Windows Server 2008R2 Remote Desktop Session Host rolünün kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Remote Desktop Session Host nedir? Ne için kullanılır?

Remote Desktop Session Host rolünün kurulu olduğu server üzerine bağlı olduğu clientların eş zamanlı  Remote Desktop yapabilmesini sağlamaktadır..Terminal Server kurulumu olmadan o sunucu üzerine max. 2 kullanıcı RDP yapabilmekteydi..Terminal Server firmalarda genellikle otomasyon yazılımları,paket programları vb. için kullanılmaktadır.Bu sayede eş zamanlı olarak uzaktan bağlantı ile server üzerinden programlarımızı çalıştırabilmekteyiz.

Kurulum için Server Manager ekranı üzerinden Roles kısmına gelerek Add Roles diyoruz.

1

Select Server Roles ekranında Remote Desktop Services rolümüzü seçerek  Next ile devam ediyoruz.

2

bu adımda Remote Desktop Services ile bilgiler verilmektedir.Next ile devam edioruz.

3

Remote Desktop Servisine bağlı olarak yüklenecek olan feature 'ları görebilmekteyiz. Add Required Role Services diyerek devam ediyoruz.

4

Select Role Services ekranında ise Remote Desktop Services rolüne ait rolleri seçebiliyoruz.Biz kurulumumuz da Remote Desktop Session Host, Remote Desktop Licensing ve Remote Desktop Web Access rolünü seçiyoruz.Next ile devam ediyoruz.

5

Bu ekranda Terminal server üzerinde kurulu olan programların uyumluluğu hakkında bilgi verilmektedir.Next ile devam ediyoruz.

6

Bu aşamada ise Remote Desktop yapan kullanıcılar için kimlik doğrulama ekranı gelmektedir.Bu aşamada iki seçenek bulunmaktadır.Ağ düzeyinde kimlik doğrulaması iste yada Ağ düzeyinde kimlik doğrulaması isteme olarak.Ben Network authentication istemediğim için İkinci seçeneği seçerek Next ile devam ediyorum.

7

Specify Licensing Mode ise  satın almış olduğumuz TSCALL  lisansımıza ait uygun modeli seçiyoruz.Ben kullanıcı başına lisanslama modelini seçerek Next ile devam ediyoruz. Configure Later ile daha sonra yapılandırabiliriz istersek..Bu kurulum bize 120 günlük kullanım hakkı sunmaktadır.

8

Bu ekran da ise sunucu üzerinde oturum açacak olan kullanıcı ve gruplarımızı ekleyebiliriz. 

9

Bu ekranda ise client tarafındaki kullanılan işlevsellikleri seçebiliyoruz.

10 

Bu ekranda ise Lisans sunuucusu olarak spesifik bir sunucuyu mu göstereceğiz, bu sunucuyu Forest içinde otomatik mi bulacak bunu belirtiyoruz.Biz sunucumuzu ayrıca Lisans sunucumuz olarak yapılandırdığımız için bizden Lisans veritabını için konum belirtebiliriz..Biz default olarak bırakıyoruz.Next ile devam ediyoruz.

11

Web Server kurulumu için Next ile devam ediyoruz.

12

Web Server 'a ait rolleri ekleyebiliriz..Ben default olarak bırakıyor ve Next ile devam ediyorum.

13

Confirm ekranında ise bize yapmış olduğumuz ayarları görebilmekteyiz.Install diyerek devam ediyoruz.

14

Kurulumun başladığını görüyoruz.

15

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra restart etmemiz gerekmektedir.Close diyerek Restart ediyoruz.

16 17

Restart sonrasında ise bize Remote Desktop Services ve Web Server  rolünün başarılı bir şekilde tamamlandığını görebilmekteyiz.

18

 

Windows Server 2008R2 üzerinde Terminal Server role kurulumunu ve konfigürasyonunu anlatmaya çalıştım.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir