Windows PowerShell History

 

Bu yazımızda Windows Server 2012 işletim sistemi ile gelen yeni özelliklerden PowerShell History özelliğini inceliyor olacağız. PowerShell ile Grafiksel (GUI) arayüzden yapılabilen her işlemi yapabilir hatta yapılamayan bazı işlemleri de yine PowerShell üzerinden yapabilmekteyiz. PowerShell çalışma prensibi olarak komutlar veya CMDLet ile aracılığı ile çalıştığı için komut sistemine aşına olmanız gerekmektedir. İlk defa kullananlar için pek iyi bir özellik olarak karşılanmayabiliyor. Microsoft ve Technet sayfalarında birçok ürün ile ilgili bir çok PowerShell CMDlets'leri bulunabilmektedir.

PowerShell History ise Windows Server 2012 ile beraber Active Directory Administrative Center (ADAC) konsolunu üzerinden yapılan her şeyin PowerShell tarafına karşıt gelen komutlarını göstermektedir.Bu sayede PowerShell kullanımına daha alışabilir ve yapmış olduğunuz işlemleri bu komutlar sayesinde otomotize edebilirsiniz.Bir kaç örnek ile Administrative Center üzerinde yapmış olduğum işlemin PowerShell karşılıklarına bakacağız.

1-İlk olarak Administrative Center üzerinden yeni bir user oluşturacağım. Active Directory Users and Computers konsolu üzerinden user oluşturma işlemini yaparken birkaç pencere üzerinde işlem yaparken Administrative Center ile tek ekran üzerinde tüm bilgileri girebiliriz.Account kısmında kullanıcı bilgilerini yazarak bir kullanıcı oluşturuyorum.

2-Teknik OU'su altında Engin Özkurt adında bir user oluşturdum. Active Directory Administrative Center konsolunun alt kısmında yer alan Windows PowerShell History kısmına baktığımızda GUI ekranından yapmış olduğum tüm işlemlerin sırası ile PowerShell komutları bulunmaktadır. Show All kutucuğunu işaretlersek daha önceki yapılan işlemlerinde bilgisini görebilirsiniz.

3-Bir başka örneği ise User Password Reset işlemi için yapacağım.ADAC konsolu üzerinde Engin Özkurt kullanıcısı için Reset Password diyorum.

4-Reset Password ekranında yeni bir şifre belirliyoruz.

5-Kullanıcı şifresini değiştirdikten sonra tekrar PowerShell History kısmına baktığımızda Password Reset işlemine ait PowerShell komutlarını görebilirsiniz.

6- Son örnekte ise Teknik OU'su içinde bulunan Engin Özkurt kullanıcısını Users konteynerinin içerisine Move edeceğim.

7-Move işlemi sonrasında tekrar PowerShell History kısmına baktığımızda yapılan Move işlemine ait PowerShell komutunu bulunmaktadır.

 

Faydalı olması dileğimle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir