Windows 10 Pro Technical Preview Build 10041

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bir önceki yazıda sizlere Windows 8.1 işletim sistemi üzerinde In-Place Upgrade yöntemi ile Windows 10 Technical Preview 9926 sürümüne yükseltme işlemini incelemiştik.Windows 8.1 to Windows 10 Technical Preview In-Place Upgrade.Bu yazıda ise sizlere Windows 10 Pro Technical Preview Build 9926 üzerine Technical Preview Build 10041 sürümünü yükleyerek birkaç değişiklikten bahsedeceğim.

Windows 10 Technical Preview Build 9926

Windows 10 Technical Preview Build 10041

Windows 10 Pro Technical Preview Build 10041 değişiklikler;

  • Başlat Menüsü artık şeffaf
  • Sanal Masaüstü İyileştirmeler
  • Cortana şimdi Çin, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya'daki bilgisayarlarda çalışır
  • Görev Çubuğu Yeni ağ sinek-out
  • Kilit Ekranında arka plan görüntüleri değişmektedir.
  • Lock Screen sağ üst köşesinde bir satranç şövalye simgesini görebilirsiniz.
  • Wireless bağlantı özellikleri
  • Media Connect
  • Yeni Metin girişi,
  • Windows Insıder Feedback

1-Mevcut işletim sistemi Windows 10 Pro Technical Preview Build 9926 sürümü..

2-Microsoft Windows Update ile beraber 10041 dosyalarını yayınlamaktadır.Fakat siz sadece Technical Preview 10041 ISO dosyasını download ederekte aynı işlemi yapabilmektesiniz.Microsoft'un Windows 10 için yayınlamış olduğu diğer donanım updatelerini de indiriyorum..

3- Download işlemi tamamlandıktan sonra Restart ediyoruz.

4- Restart işlemi sonra Windows 10 Technical Preview 10041 yükleme işlemi yapılacaktır.Bu işlem sırasında ilk olarak konfigürasyon ayarları yapılıyor.(Bu aşamalarda bilgisayarınız bir kaç defa restart olmaktadır.10 -15 dk kadar sürebilmektedir.)

5-Yükleme ve konfigürasyon ayarları tamamlandıktan sonra tekrar login oluyoruz.Kontrol ettiğimizde Windows 10 Technical Preview Build 10041 olarak güncellenmiştir.

6-Gözlemlemiş olduğum ilk değişiklik Media Connect kısmında olmuş buradaki bağlantı ikonları değişmiş.

7-Microsoft Windows 10 ürününü Preview olarak yayınladığı zaman Windows Insıder Programının tanıtımını da yapmıştı. Windows 10 'un daha iyi olması Dünya genelinde gönderilen tüm feedbackleri iyi analiz ederek gerekli çalışmaları tamamlamışlardır.Bu sürede Microsoft tarafına 1 milyonun üzerinde geri dönüş yapılmıştır.Bu rakamı duyunca Windows 10 ,Microsoft için ne kadar önemli olduğunu görebilmekteyiz. Tüm feedbackleri görebilir yada Add new feedback ile sizde gördüğünüz bir sorunu veya istediğiniz değişikliği dile getirebilirsiniz.

8-Bir başka değişiklik ise Start menüsünün transparan bir halde olması, buda değişik bir hava katmış tabiki J Şu an için start menü rengini değiştiremiyoruz

9- El yazılarını tanıyan yeni bir metin girişi, siz kelimenizi yazarken yukarıda bazı öneriler ve bir sonraki kelime için tahminler sağlamaktadır.Özellikle tablet modu için kullanışlı ,ayrıca kalem desteği de bulunmaktadır.

10-Search kısmında geliştirmeler yapılmış, hem windows üzerinde çalışıyor hemde Bing kullanarak internet üzerinden aramalar yapabiliyorsunuz..

11-Sanal masaüstü kullanımı için New Desktop seçeneği sağ alt tarafa alınmıştır.Sanal desktop ile farklı farklı masaüstlerinde çalışabilmektesiniz.

12- Daha önce Wireless bağlantısı için Network Settings ekranı açılarak bağlantımızı yapabilmekteydik.Şimdi ise Wireless simgesi üzerine geldiğiniz klasik olarak Wireless ağlarını görebiliyoruz..

13Cortana şimdi Çin, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya'daki bilgisayarlarda da çalışır.Türkiye olarak şimdilk bir desteği bulunmamaktadır.Cortana'yı test etmek için Regional seçeneğini United State olarak ayarlabilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir