Windows 10 Pro Technical Preview 9926 İnceleme -1

Merhabalar,

Microsoft tarafından kısa bir süre önce yayınlanan Windows 10 Pro teknik ön izleme sürümü olan 9926 versiyonu hakkında değişen birkaç yenilikten bahsetmek istiyorum. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız Windows Update ile 9926 sürümü otomatik olarak yüklenmektedir. Windows 10 Pro 9926 sürümünü temiz kurulum ile test etmek için link üzerinden download edebilirsiniz.

Microsoft Windows 10 etkinliğinde yapmış olduğu açıklamada ilk teknik ön izleme sürümü yayınlandıktan sonra 800 bin civarında bir feedback almışlar. Microsoft bence gelen feedbackleri iyi değerlendirmiş ve birçok konuda değişikliğe gitmiş.Lafı fazla uzatmadan bu yeniliklerden bahsedelim.

Start Menu,

1-Windows 10 ile aramıza tekrar katılan start menüsü, bu sürüm ile daha eğlenceli, daha kişisel. Start ekranında hızlı erişmek istediğiniz uygulamaları boyutunu değiştirerek gruplar halinde kullanabiliyorsunuz. Güç düğmesine basarak hesabınız ile ilgili ayarlara ulaşabilir,Uyku modu, Restart ve Shutdown işlemlerini yapabilirsiniz.

2-Eğer tablet kullanıyorsanız ve tam ekran kullanmak istiyorsanız boyutlandırma butonunu kullanabilirsiniz. Tam ekran yaptığınız da daha geniş bir alana sahip olduğunuz için daha çok uygulamayı All Apps diyerek ekleyebilirsiniz.

Kişiselleştirme Ayarları,

3- Başlat menüsü içerisinde bulunan Settings seçeneği ile birlikte birçok ayarı yapabileceğiniz ayarlar penceresine ulaşabilirsiniz.

Wireless Bağlantısı,

4-Sık olarak kullanmış olduğumuz Wireless bağlantı ekranında da bir değişiklik olmuş. Wireless simgesine tıkladığınız Network & Internet ekranı açılıyor ve siz buradan Wireless ağınızı seçerek Connect oluyorsunuz.

Notifications,

5-Microsoft Windows 10 bu sürümü ile ilgili Notifications özelliğini de bizlerin kullanıma sunmuştur. Taskbar sağ alt tarafta bulunan Notifications simgesine tıkladığınız Notifications bilgi ekranı açılmaktadır. İşletim sistemi üzerinde oluşan bir çok değişikliği bu ekran üzerinden görebiliyorsunuz. Ayrıca Outlook üzerindeki okunmamış maillerinizi de görebilirsiniz. Akıllı telefonlarda sıkça kullandığımız bu özelliğin gelmesi güzel olmuş bence.Notifications ekranında alt kısmını incelediğimiz de ise bir çok hızlı ayarı tek tuş ile açıp-kapatabiliyorsunuz. Burada Tablet Modu bence önemli. Microsoft Windows 10 ile birlikte tek işletim sistemini tüm cihazları üzerinden kullanılabilmesi çalışmaktadır. Siz dokunmatik bir cihazınız üzerinden Windows 10'u kullanmak istediğiniz zamanlarda Tablet Modu seçeneğini kullanabilirsiniz. Windows 10 'u tablet üzerinden kullanmak bence çok daha eğlenceli olacaktır.

Search,

6- Gelen güzel özelliklerden bir tanesi ise yeni arama özelliği. Büyüteç şeklinde sol alt kısımda yer alan search kısmına yazdığınız kelime ile birlikte Ayarlar, dosyalar,fotoğraflar,müzikler,uygulamalar veya web üzerinde arama gibi bir çok işlemi yapabiliyorsunuz. Search özelliğini Cortana kapalı olduğu durumlarda da çalıştırabiliyorsunuz.

Cortana,

7-Windows 10 en çok bahsedilen ve şu an için Türkçe dil desteği olmayan Cortana özelliği. J Bu özellik ile PC ve Web üzerinde kişisel bir asistan görevi sunmaktadır. Windows 10 etkinliğinde bahsedilen bu özellik ile detaylı bilgiye aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Maps,

8-Harita özelliğini kullanarak artık kaybolmayacaksınız demektir J Canlı trafik görüntüsü ve Uzay'dan görüntü seçeneği ile kullanışlı görünmektedir.

9-Farklı görüntü seçenekleri ile gitmek istediğiniz yeri veya olduğunuz lokasyonu inceleyebilirsiniz.Üç boyutlu özelliğini kullanarak tam bir navigasyon olarak kullanabilirsiniz.

Şimdilik benim deneyimlediklerim bu kadar, daha üzerinde konuşmadığımız bir çok özelliği bir sonraki yazımda paylaşmaya çalışacağım.

Faydalı olması dileğimle,

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir