Windows 10 Güvenli Oturum Açma -1 (Windows Hello)

D

Merhabalar,

Windows 10 'un genel kullanıma sunulmasına çok az bir zaman kaldı. Bu hafta Çarşamba günü hepimiz beklediği Windows Client işletim sistemi olan Windows 10 ürününü tüm dünyada aynı anda piyasaya sunulacaktır. Windows 10 ile beraber hem kullanıcı tarafında hemde kurumsal tarafta bir çok yeni özelliği kullanıyor olacağız. Bu yeni özelliklerden biri Güvenlik tarafından geliştirilen Windows Hello özelliğidir. Windows Hello,Windows 10 cihazlara biyometrik kimlik doğrulama özelliğini kazandırmaktadır. Windows 10 cihazlara giriş yapabilmek için ister yüzünüzü gösterin, isterseniz parmağınızı dokundurarak giriş yapın. Kullanıcılar şirket bilgisayarlarına giriş yapabilmek için Active Directory gibi sunucular üzerinde bir kullanıcı adı ve şifre bilgisini depolamadan bilgisayarlarına sadece kendi tanıtılmış olan biyometrik kimlikleri ile beraber güvenli bir giriş yapabileceklerdir.

Windows Hello, iki tip güvenli bağlantı seçeneği sunmaktadır. Bunlardan biri Fingerprint (Parmak izi) diğeri ise (iris) göz okuma olarak geçmektedir. Biz bu yazıda Windows Hello -FingerPrint (Parmak izi) ile güvenli giriş özelliğini inceleyeceğiz.. (Bu özelliği kullanabilmemiz için Windows 10 yüklü cihazınız üzerinde Parmak izi okuyucusunun olması gerekmektedir.)  

Yüz tanıma özelliğini her cihaz üzerinden kullanamamaktayız. Windows 10 yüz tanıma özelliğini destekleyecek cihazlar 

1-ilk olarak Taskbar > Action Center üzerinden All Settings seçeneğini ile ayarlar kısmına giriş yapıyoruz.

2- Settings > Accounts seçeneğini kullanıcı ayarlarının olduğu kısma geçiş yapıyoruz.

3- Accounts > Sign-in options ekranında Windows Hello özelliğine ait ayarları yapacağımız kısım görülmektedir. Fingerprint ayarlarını yapmak için Setup seçeneğini kullanıyoruz.

4- Windows Hello Setup ekranın da ise Get Started ile parmak izi tanımlarını yapacağız.

5- Windows 10 oturumunuzu açmak için kullanacağınız parmak izini bir kaç defa kullandığınız cihaz üzerindeki Parmak izi okuyucusuna dokundurmanız istenmektedir.

6-Parmak izi okuma işlemleri tamamlandıktan sonra Add Another seçeneği başka bir parmak tanımlayabilirsiniz.

 

7-Ben Windows 10 bilgisayarımda Microsoft Account'unu kullanıyorum. Giriş yapabilmek için alt tarafta bulunan Sign-in Options kısmında FingerPrint seçerek parmağımızı okutuyoruz.

8-Windows 10 parmağınızı tanıdıktan sonra Hello ENGIN OZKURT şeklinde güvenli bir şekikde oturumumuzu açmaktadır.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir