Veeam ile aldığınız backupları Azure’a restore edin – Part 1

Daha önceki yazımız da Veeam Direct Restore to Microsoft Azure çözümü hakkında detayları aktarmaya çalışmıştım. Şimdi ise kurulum ve konfigürasyon adımlarını inceleyeceğiz.

1-Kurulum için birkaç yerden makine oluşturma adımlarına ulaşabilirsiniz. Microsoft Azure Marketplace üzerinden Direct Restore to Azure sayfasına erişerek Create Virtual Machine seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz. https://azure.microsoft.com/en-us/marketplace/

2- Veeam sayfası üzerinden de Direct Restore to Microsoft Azure çözümü için OPEN IN AZURE seçeneğini ile var olan Azure hesabınızı kullanarak oluşturabilirsiniz.

3- Son olarak ise Azure Portal üzerinden New > Veeam yazarak Azure üzerindeki Veeam çözümlerine erişebilirsiniz. Veeam Direct Restore to Microsoft Azure makinesi seçenerek ilerliyoruz.

4- Veeam Appliance ile ilgili detayları açıklama kısmından okuyabilirsiniz. Bu çözüm için ayrıca bir lisans gereksinimi bulunmamaktadır. Create diyerek makine oluşturma adımlarına geçiyoruz.

5-Marketplace üzerinden oluşturacağımız sanal makine Resource Manager kurulum modeli ile kurulmaktadır. Bunun için aşağıda bir resource group oluşturuyoruz.

6- Bu kısımda ise sanal makine konfigürasyonunu seçeceğiz. Ön gereksinimler kısmında belirtilen min. A2 VM, önerilen ise A3 VM konfigürasyonudur. Ben A2 Basic VM oluşturarak devam ediyorum.

7-Settings kısmında ise detayları ayarları yapabiliyoruz. Storage,network,public ıp adres,network security group ayarlarını yapıyoruz. Default olarak bıraktığımız da portal otomatik olarak kaynakları oluşturmaktadır.

8-Summary kısmında yaptığımız tüm ayarları control ediyoruz.

9-Purchase kısmında ise Direct Restore to Azure için lisans maliyetinin olmadığı sadece sanal makine çalışma süresi olarak hesaplanmaktadır. Purchase diyerek sanal makinemizi oluşturuyoruz.

10- Bir kaç dakika içerisinde sanal makine kurulumu tamamlanıyor. Connect diyerek sanal makine üzerine bağlantı yapıyoruz.

11- Veeam Appliance makinemize bağlantı yapıyoruz. Makine bağlandığımızda Veeam Backup & Replication yazılımının kuruludu olduğunu ve Direct Restore için de Veeam Azure Recovery adında farklı bir tool bulunmaktadır.

 

Veeam ile aldığınız backupları Azure'a restore edin | Part 2

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir