Veeam ile aldığınız backupları Azure’a restore edin – Giriş

Merhabalar,

Bugün sizlere Veeam Direct Restore to Microsoft Azure çözümünden bahsedeceğim. Veeam+Microsoft'un bir çok konu da çeşitli çözümlerinin uzun yıllardır olduğunu biliyoruz. Cloud 'un yaygınlaşması ile de yedekleme ihtiyaçlarının bulut tarafında da çok hızlı ilerlediğini görmek mümkün. Daha önce Veeam Cloud Connect ile yedeklerinizi Microsoft Azure'da koruyubaşlıklı paylaşımlarım olmuştu..Bugün de yine güzel bir çözümden bahsediyor olacağım. Çözüm ile ilgili detayları aşağıda aktarmaya çalışacağım.

Veeam Direct Restore,
Veeam Backup & Replication , Veeam Endpoint Backup ile alınan yedekleri Microsoft Azure ortamında restore edebilmemiz sağlayan kolay ve etkili bir yol sağlayan ücretsiz bir çözümdür. Microsoft Azure Marketplace üzerinden hızlıca indirebileceğimiz Direct Restore to Microsoft Azure (VM) makinesi ile yedeklerinizin geri yüklemesini Azure üzerine yapabilirsiniz.

Veeam Endpoint Backup ile alabileceğiniz fiziksel veya uç noktalardaki client yedekleriniz için kullanabilirsiniz.Veeam Backup & Replication ile Microsoft Hyper-V,Vmware vSphere VM'lerin yedeklerden makineleri geri yükleyebilirsiniz.

Veeam Direct Restore to Microsoft Azure çalışma prensibi,

Microsoft Azure Marketplace üzerinden Veeam Appliance kurulumunu gerçekleştiririz.Lokalde Veeam Backup & Replication ,Veeam Endpoint Backup ile alınan yedekleri Azure'daki makine üzerine upload ederiz.Upload tarafında bir kaç farklı bir seçenek bulunmaktadır. (Burada önerilen Veeam FastSCP (free) tool'un kullanılması.) Daha sonra geri yükleme için Azure üzerindeki yedekten Restore Azure diyerek makineyi Azure'da oluşturmuş oluruz.

 

 

Microsoft Azure'a Restore için dikkat edilmesi gerekenler,

  • Veeam Direct Restore makinesi Azure Market Place üzerinden yüklenebildiği için Azure Portal (Yeni Portal) üzerinde Virtual Machines kısmında görülmektedir.
  • Veeam Direct Restore yalnızca Microsoft Windows makinelerin geri yüklemesini sağlamaktadır. Linux makineleri için şimdilik restore desteklemez.
  • Microsoft Azure 'da max. disk boyutu 1023GB olarak desteklenmektedir. Bu boyuttan büyük bir disk boyutunun geri yükleyemezsiniz.
  • Veeam Direct Restore ile toplu geri yükleme işlemi desteklenmez. Her VM için ayrı restore sihirbazı başlatılır.

 

Veeam Appliance VM Sistem Gereksinimleri,

 

Veeam Direct Restore to Microsoft Azure çözümü ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmış olduk. Kurulum ve konfigürasyon ile ilgili yazılara aşağıdan erişebilirsiniz.

Veeam ile aldığınız backupları Azure'a restore edin – Part 1

Veeam ile aldığınız backupları Azure'a restore edin | Part 2

Veeam ile aldığınız backupları Azure'a restore edin | Part-3

Veeam ile aldığınız backupları Azure'a restore edin | Part 4

 

Faydalı olması dileğiyle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir