Veeam Cloud Connect ile yedeklerinizi Microsoft Azure’da koruyun Part-3

 

Yazının son bölümünde ise Lokal Veeam Backup Server üzerindeki işlemleri yapıyor olacağız. Çok basit adımlar ile konfigürasyon kısmını tamamlamış olacağız.

33- Lokal ortamımız daki Veeam Backup and Replication v9 sürümünü kullanıyoruz. Konsol üzerinde Backup Infrastructure > Service Providers ekranına geçiyoruz.

34- Add Service Provider yada Find Service Provider seçenekleri gelmektedir.Add Service Provider diyerek ilerleyeceğiz.

35- Find Service Provider dediğimiz de ise Veeam 'in Service Provider yetkinliğini alan firmaları listeleyebiliyorsunuz. Dediğim gibi ben Add Service Provider diyerek Azure üzerinde Veeam sunucumu ekleyeceğim.

36-Service Provider eklerken karşı taraftaki sunucumun DNS adını yada IP bilgisi girmemiz gerekiyor.

37- Azure üzerinde Veeam sunucusuna başarılı bir şekilde erişim sağlıyor. Add diyerek Azure Veeam Server üzerinde oluşturduğumuz kullanıcı bilgilerini gireceğiz.

38-Sirket1 ve parolasını girerek ilerliyorum.

39-Sirket1 isimli kullanıcıya assing ettiğimiz kasiteyi 400GB olarak görüyoruz.

40- Konsola tekrar döndüğümüzde Service Provider altında Azure üzerinde Veeam sunucumum bilgileri ve kullanıcı bilgileri yer alıyor.

41- Backup Infrastructure > Backup Repositories kısmına baktığımız da ise Cloud Repository 1 isimli depolama alanı bilgilerini görebilirsiniz.

42- Artık bundan sonra yapacağımız işlemler Backup Job ile yedeklerinizi şirket içerisindeki storage alanların da, Backup Copy Job ile yedeklerinizin bir kopysasını Cloud Storage üzerine yaparak Azure'da koruyabileceksiniz.

 

Evet ben yazımı burada sonlandırıyorum. Veeam Cloud Connect özelliği ile yedeklerinizi şirket dışarısında güvenli ortamlarda yedeklemek için Azure Storage alanlarını kullanabilirsiniz.

 

Teşekkürler,

Engin Özkurt


 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir