Veeam Cloud Connect ile yedeklerinizi Microsoft Azure’da koruyun Part-2

 

Bir önceki bölümde Azure MarketPlace üzerinden Veeam Cloud Connect makinesini seçerek kulum ve konfigürasyon adımlarını yapmıştık. Bu bölümde ise Cloud Connect için gerekli olan lisans bilgisini girerek Azure tarafındaki adımlarını tamamlayacağız.

11- Veeam Cloud Connect makinesinde bağlantı yaptığımız da otomatik olarak karşımıza gelen sihirbaz üzerinden lisans dosyamızı gösterek ilerliyoruz.Azure üzerinde Cloud Connect kullanımı için gerekli olan lisans dosyasını biz giriyoruz. Eğer bir Service Provider üzerinden hizmet alıyorsanız. Bu taraf ile sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmamaktadır.

12- Lisans anlaşmasını Kabul ediyoruz.

13- Nasıl başlayacağımız konusunda aşağıda bilgilendirme yapılmaktadır. Bu adımları uygulayacağız.

14- Konfigürasyon detaylarını da okuduktan sonra Finish diyerek sonlandırıyoruz.

15- Masaüstündeki Veeam logosuna tıklayarak konsola bağlantı yapıyoruz.

16- Veeam Backup and Replication v9 konsolu aşağıdaki gibi açılacaktır. Şimdi konsol üzerinden yapacağımız birkaç basit işlem bulunmaktadır.

17- Veeam Cloud Connect lisansını girdiğimiz de konsol üzerinden Cloud Connect bölümü görünecektir.

18- Tenants kısmında Service Provider isek müşterilerimize kullanıcılar oluşturabiliyoruz. Tek bir konsolda arka tarafta çalışan storage kapasitelerinizi müşterilerinizi Cloud Repository olarak kullandırabilirsiniz. Son kullanıcı yani müşteri iseniz default User1 haricinde bir kullanıcı yaratabilirsiniz. Lokal Veeam 'de bu kullanıcı ile işlem yapacağız. Add Tenant diyerek kullanıcı oluşturma sihirbazını bailatıyoruz.

19- Username ve Password alanlarını dolduruyoruz. Backup Storage (Cloud Backup Repository) olarak kullanacağımız için sadece üstteki seçeneği işaretliyoruz. Automation Expiration kısmında ise bu kullanıcının ne kadar süre bu hesabı kullanacağını belirtebiliriz. Burada yine Service Provider olarak hizmet veriyorsanız, firma ile yapmış olduğunuz anlaşma bitiş tarihini girebilirsiniz.

20- Bandwidth tarafında ne kadarlık kullanım yapacağını belirtebiliyoruz. Toplam Network'unuzun ne kadarını bu iş için kullanacaksanız bu değeri yazabilirsiniz.

21- Bu kullanıcının kullanacağını depolama alanını eklememiz gerekiyor. Azure 'daki Veeam Cloud Connect sunucu üzerinde OS Disk, Temporary Disk default olarak gelmektedir. Ben yedeklerimin duracağını kısım için daha önceden 1 TB boyutunda bir disk eklemiştim. Şimdi onu seçeceğim.

22- Cloud Storage (F: ) diskini kullanıyor olacağım.

23- Bunun için Backup Infrastructure > Backup Repositories > Add Backup Repository adımlarını uyguluyoruz..

24- CloudRepository adını ve Microsoft Azure üzerindeki Cloud Storage açıklamasını giriyorum. Farklı farklı storage alanları kullanarak isimlendirebilirsiniz.

25- Microsoft Windows Server üzerindeki bir cloud storage ekleyeceğim.

26- Repository Server olarak VeeamCCE sunucumun adını yazıyorum. Aşağıdaki kısımda bağlı olan disklerini görebiliriz. F: 1TB olan diski seçerek ilerleyeceğim.

27- Cloud Storage üzerinde Backup olarak bir folder oluşturup yedekleri burada depoluyor olacağız.

28- Review ekranında yaptığım ayarları control ederek devam ediyoruz.

29- Yedekleme için kullanacağımız disk alanını Veeam Backup Repository kısmına eklemiş olduk. Finish diyerek bitiriyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra 21. Adıma
tekrar geri dönüyoruz. (İsterseniz repository ekleme işlemini önceden de yapabilirsiniz.)

30- Sirket1 isimli kullanıcı için Cloud Repository ayarlarını yapıyoruz. Cloud Repository (Microsoft Azure Cloud Storage) olan disk alanını kullanacak, ve bu disk alanı üzerinden de 400GB 'lık bir kısmı kullanıyor olacak. WAN Accelerator özelliğini kullanan müşteriler için WAN Accelerator kullanabiliyorsunuz.

31- Cloud Repository ekleme işlemini de tamamladıktan sonra devam ediyoruz.

31-Summary kısmını okuyarak sihirbazı tamamlıyoruz.

32- Veeam konsoluna tekrar döndüğümüz de Sirket1 isimli kullanıcının geldiğini görebilirsiniz.

 

Bir sonraki bölümde ise Lokal Veeam Server üzerinde yapacağımız basit bir iki işlemi anlatıyor olacağım.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir