Veeam Cloud Connect ile yedeklerinizi Microsoft Azure’da koruyun Part-1

 

Bir önceki bölümde Veeam Cloud Connect özelliğine genel bir bakış yapmıştık. Nedir ? Nasıl kullanılır? Sorularını cevaplamıştık. Bundan sonraki bölümlerde nasıl çalıştığını uyguluyor olacağız. Bu bölümde Microsoft Azure üzerinde Veeam Cloud Connect sunucusunun kurulumunu yapacağız.

1-Microsoft Azure Marketplace üzerinden basitçe oluşturabileceğimiz Veeam Cloud Connect Enterprise sunucusunu seçerek ilerliyoruz.

2-Veeam Cloud Connect Enterprise ile ilgili detaylı açıklamaları okuduktan sonra Create diyerek kurulum seçeneklerine geçiyoruz.

3- Sanal makine kurulum ayarlarını yapıyoruz.

4-Bu kısımda Veeam Cloud Connect için sanal makine konfigürasyonunu seçeceğiz. Azure üzerinde kullanabileceğimiz tüm sanal makine konfigürasyonlarını kullanabiliriz. Test için A2 Standard bir makine oluşturacağım.

5- Storage ve Network ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz. Disk type olarak Standard haricinde Premium (SSD) storage 'de kullanabiliriz.

6-Summary kısmında tüm ayarlarımızı control ederek devam ediyoruz.

7- Azure üzerinde Veeam Cloud Connect Enterprise kullandığınızda Azure kredinizi kullanmazsınız, Seçmiş olduğunuz sanal makine içi ayrıca bir fatura tarafınıza gönderilmektedir. Purchase diyerek sanal makine kurulumunu başlatıyoruz.

8- Portal üzerinde Virtual Machines kısmında VeeamCCE olarak sanal makinemiz oluşmuş hazır bir şekilde beklemektedir.

9-Sanal makine üzerine tıkladığımız da Connect seçeneği ile bağlantı yapabiliriz.

10- Sanal sunucuya bağlantı yaptığımız Veeam Backup yazılımın otomatik olarak kurulduğunu ve masaüstündeki kısayolunu görebilirsiniz. Ayrıca otomatik olarak Veeam Cloud Connect lisansını girebileceğimiz sihirbaz açılmaktadır.Browse diyerek lisansı gösterebiliriz.

 

Bir sonraki bölümde devam edeceğiz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir