Veeam Cloud Connect ile yedeklerinizi Microsoft Azure’da koruyun Part-0

Bu makalem de Veeam 'in Cloud Connect özelliğinden konuşuyor olacağız. Veeam v8 ile gelen Cloud Connect özelliği Veeam Availability Suite™, Veeam Backup & Replication™ ve Veeam Backup Essentials™' tüm son kullanıcıların ek bir ücret ödemeden ve ilave lisanslama yapmasına gerek olmadan kullanması için dahil edilmiştir. Ancak, kullanabilmeniz için seçtiğiniz bir hizmet sağlayıcıdan uygun bilgisayar ve /veya depolama kaynaklarına abone olmanız gerekmektedir.

Veeam Cloud Connect nedir? Servis sağlayıcılar tarafındaki Veeam yazılımı ile kendi depolama alanlarını müşterilerine Cloud Storage olarak kullandırabilmektedirler. Veeam Cloud Connect ile şirket içerisindeki verilerinizi güvenli bir bağlantı olan SSL bağlantı ile Azure üzerindeki storage alanları üzerine kopyalabiliyorsunuz.

Cloud Connect Enterprise nedir? Microsoft'un Enterprise Agreement (Kurumsal Anlaşma) olan müşterileri farklı bir servis sağlayıcıya gitmeden Microsoft üzerinden bu hizmeti satın alabiliyorlar. Microsoft Azure Market Place üzerinde bulunan Veeam Cloud Connect Enterprise sanal makinesini bir kaç tıklama ile oluşturarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

Eğer Enterprise Agreement (Kurumsal Anlaşma) yok ise Veeam 'in Service Sağlayıcıları üzerinden alacağınız bu hizmet ile beraber kullanabilirsiniz. Kısacası Veeam Cloud Connect özelliğini kullanmak için bir service provider ile anlaşmanız gerekmektedir.

 

Veeam Cloud Connect faydaları;

Şirket dışında yedeklerin korunması; Ek Veeam lisansına gerek olmadan, güvenli bir SSL bağlantı üzerinden yedeklerinizi şirket dışında bulut üzerinde barındırılan diskler üzerinde güvenli bir şekilde koruyun.

Tam görünürlük ve control ;Lokal Veeam konsolu üzerinden tüm yedeklere erişebilir, bulut diskleri üzerinden yedekleri çok hızlı bir şekilde kurtarabilirsiniz..

Modern yedekleme mimarisi;
Yerleşik WAN Hızlandırma (Built-in WAN Acceleration) ile yapılan yedek kopyalama, sonsuza kadar artımlı yedeklemeler, GFS (Dede-Baba-Torun) saklama ilkeleri gibi birçok hizmet ile Veeam'ın modern yedekleme teknolojisinden yararlanma tek bir üründe birleşmiş konumda

Uçtan Uca Şifreleme ;    SSL kullanarak yapılan uçtan uca şifreleme, herhangi bir VPN kurulumuna gerek duymaz. Bütün veriyi kaynağında şifreler(sizin ağınızın kapsamını terk etmeden önce) ve verinin sıkıştırılmasının üzerinde en ufak bir olumsuz etkide bulunmaz. Yerleşik sıkıştırma ve WAN Hızlandırmasının veri azaltma oranlarını olumsuz yönde etkilemeden, hareket halindeyken ve hareketsizken, tüm verileri kaynağında (ağ alanınızdan ayrılmadan önce) şifreleyerek içinizi rahatlatın.

 

Veeam Cloud Connect Mimarisi,

On-Premises tarafından sanallaştırma platformlarınız, sanal makine diskleri için production storage yapınız,şirket içi yedekleri tuttuğunuz local repository yapınız yer almaktadır. Service Provider (Microsoft Azure) üzerinde Azure Market Place üzerinden açacağımız sanal makine üzerindeki Veeam konsolu üzerinden oluşturabileceğimiz Cloud Gateway ve Cloud Repository 'ler bulunmaktadır. Yedekler SSL üzerinden WAN Acceleration özelliği ile kopyalanmaktadır.

 

Veeam Cloud Connect ile daha çok detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazının bundan sonraki kısmın da Cloud Connect ile Microsoft Azure entegrasyonu nasıl yapılıyor bunu adım adım uyguluyor olacağız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir