Veeam Backup & Replication v7.0 Kurulumu

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Veeam Backup & Replication 7 kurulumunu anlatıyor olacağım.Kurulumu gerçekleştirmek için Veeam link üzerinden üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra giriş yaparak Veeam Backup & Replication versiyonunu indirmelisiniz.İndirme işleminden sonra trial lisans dosyası mail adresinize iletilmektedir.

 

1-Kurulum için Veeam Backup Management Suite ekranı üzerinde Backup & Replication İnstall seçeneğini seçiyorum.

2-Kurulum gereksinimlerinden .Net Framework 4.0 İnstall işlemi için Ok diyorum.

3- .Net Framework 4.0 kurulumu tamamlanmıştır.

4-Veeam Backup & Replication Wizard ekrani geliyor karşımıza Next diyerek devam ediyoruz.

5-Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz NEXT diyerek devam ediyoruz.

6-Provide License ekraninda ürün için satin almiş olduğunuz .lic uzantili lisans dosyanizi Browse diyerek gösterebilirsiniz ya da kurulumu tamamladiktan sonra Veeam Backup & Replication 7  konsolu üzerinden lisansi gösterebilirsiniz.

7- Lisans dosyasını göstererek devam ediyorum.

8-Program features ekraninda Veeam Backup & Replication 7 versiyonunun kurulacak olan özellikleri seçmemiz gerekiyor. Veeam Backup & Replication ve Veeam Backup Catalog özellikleri zaten seçili olarak geliyor dilersek Veeam Backup & Replication Powershell SDK özelliğinide seçerek kurabiliriz.

Install to bölümünden dilersek Veeam Backup & Replication 7 kurulacağı dizinin yolunu değiştirebiliriz. Ben herhangi bir değişiklik yapmadan NEXT diyerek devam ediyorum.

9-System Configuration Check ekraninda Veeam Backup & Replication 7 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package, Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin kurulmasi için Install diyoruz.

10-Veeam Backup & Replication 7 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin kurulumuna başlaniyor.

11-Veeam Backup & Replication 7 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

12-Server Account Credentials ekraninda Veeam Backup & Replication 7 servislerini çalışabilmesi için bir kullanıcı hesabı yapılandırmamiz gerekiyor. Ben Active Directory ortaminda olduğum için Domain Admin User Name ve Şifresini yazıyorum Dilerseniz farkli bir kullanıcı ile çalışmasini sağlamak için Browse diyerek Active Directory ortamindan bir kullanıcıyı seçebilirim ancak bu kullanıcı hesabının Local Administrator yetkisi olması gerekmektedir.

13-SQL Server Instance ekraninda Veeam Backup & Replication 7 programi SQL Server veritabanı kullandığı için veritabani ayarini yapılandırdığımız bölümdür. Install new instance of SQL Server seçeneğini seçersek Veeam Backup & Replication 7 kurulumu sirasinda SQL Server kurulumunu mevcut sunucu üzerine kurulumunu yaparak veritabanini bu sunucu üzerinde barindarakcaktir. Eğer ortamimizda mevcut bir SQL Server var ise bunun içinde Use existing instance of SQL Server seçeneğini seçerek ortamimizdaki SQL Server üzerine veritabanini barindirabilirsiniz.

Ben Veeam Backup & Replication 7 veritabanini bu sunucu üzerinde yapılandıracağım için aşağıdaki şekilde yapılandırmada bir değişiklik yapmadan NEXT diyerek devam ediyorum.""

14-Port Configuration ekraninda  Veeam Backup service port ve Catalog service port servisleri için bir port belirtilmesi gerekiyor, ben bu alanda default gelen port numarasinda herhangi bir değişiklik yapmıyorum NEXT diyerek devam ediyoruz.

15-Directory Configuration ekraninda vPower NFS ve Guset file system catalog için gerekli olan dizinleri yapılandırdığımız ekrandir. Bu ekrandaki default gelen dizinlerde herhangi bir  değişiklik yapmadan NEXT diyerek devam ediyoruz.

16-Ready to Install ekraninda Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Bu ekranda Veeam Backup & Replication 7 için yapmiş olduğunuz seçimlerin bir listesini görüyorsunuz.

17- Finish diyerek Veeam Backup & Replication 7 kurulumu tamamliyoruz.

18- Kurulum tamamlandiktan sonra Desktop üzerindeki Veeam Backup & Replication tiklayarak Veeam Backup & Replication yazılımını çalıştırıyoruz.

19-Veeam Backup & Replication konsolu karşımıza geliyor. Bir sonraki yazilarimizda Veeam Backup & Replication 7  yapılandırmasini devam ediyor olacağım.

 

Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir