Veeam Backup & Replication Copy Job Oluşturma

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere Veeam Backup & Replication v7.0 üzerinde Backup Copy oluşturma işlemini anlatıyor olacağım.Backup Copy Job ile ilgili bir Backup Job arasında fark ise Backup Job sanal makinenin (.vhd-.vmdk) dosyalarını kullanarak backup dosyası oluşturmaktadır.Copy Job ise Backup Job'ın oluşturmuş olduğunu backup dosyasını kullanarak ikinci bir backup seti oluşturmaktadır.

 

1-  Dashboard üzerinde  Backup & Replication > Backup Copy Job yada backup ekranında sağ tuş yaparak Backup Copy Job oluşturabiliriz.

2-Copy Job için W08R2VEEAM_COPY şeklinde bir isim belirliyorum.Copy Very kısmında ise kopyalama işlemi için zaman aralığını belirleyebiliyoruz.Default olarak günde bir defa saat 12:AM olarak ayarlı gelmektedir.Siz kendi yapınıza göre değşiklikler yapabilirsiniz.

3-Bu adımda ise Virtual Machines seçimini yapıyoruz.Add bölümünden nereden Copy yapacağımızı seçiyoruz.

From Backup seçeneği ile backup dosyasını göstereceğim.

4- Backup olarak daha önce oluşturmuş olduğum W08R2VEEAM isimli makinemi seçiyorum.

5- Sanal Makine seçimini yaptıktan sonra Object to Process ekranında makinenin tipi ve boyutu görülmektedir.

6- Bu adımda ise oluşturacağımız COPY Backup için bir repository göstermemiz gerekmektedir.İster bunu Backup için kullandığınız bir disk yapısı üzerinde tutabilir yada fiber VPN ile bağlı olan farklı bir lokasyondaki disk üzerine de aldırabilirsiniz.

Keep the following restore points for archival purposes kısmında ise haftalık,aylık,çeyrek ve yıllık seçimlerini yaparak geriye dönük kaç backup seti muhafaza edeceğimizi seçiyoruz.

7-Data transfer adımında ise  Direct ve WAN accelerators seçenekleri yer almaktadır.Ben WAN Accelerator oluşturmadığım için Direct olarak seçerek devam ediyorum.

8- Bu ekranda ise data transferi için bir zaman aralığı belirtebilirsiniz.Örneğin (18:00PM -23:00PM ) yada Any Time(Continuously) seçerek data değişikliği olduğunda transfer edilmesini de isteyebilirsiniz.Create diyerek Copy Job oluşturuyoruz.

9-Summary ekranında yapmış olduğumuz seçimler hakkında özet bilgileri verilmektedir.Finish diyerek sonlandırıyorum. Enable the job when I click Finish seçeneğini işaretleyerek start ediyoruz.

 

Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir