SQL Datalarını Long-Term Retention (LTR) ile Azure’da saklama

 

Bu yazı da Microsoft Azure platform üzerinde datalarınızın Long Term Retention (LTR) olarak saklama konusuna değineceğiz. Bir çok firma hali hazırda bazı yedeklerinin belli gereksinimlerden dolayı uzun süreli saklama ihtiyaçları duymaktadır. Data boyutlarının artması ile önünün alınamadığı bir duruma gelen bu tarz senaryolar için çözüm olarak daha güvenli ve düşük maliyetli olan Bulut çözümleridir.

Long Term Retention aşağıdaki grafikte değerlendirecek olursak. Şirketlerin data kapasiteleri yıllık %50-%60 seviyesinde artığı öngürülmektedir. Bu artış ile beraber klasik kapasite ihtiyaçları storage üniteleri ile karşılanmaktadır. Tabi bu şekilde bir büyüme ile storage havuzunuzun ne kadar maliyetli bir duruma geldiğini düşünmeden edemiyoruz. Peki burda sorulması gereken soru nedir?. Biz şirketin tüm datasını her zaman kullanıyormuyuz? Yada ne kadar ihtiyaç duyuyoruz?

Yedekleme politikaların da özellikle maliyetlerin artması ve yönetilebilirliğin zorlaşması sonucu farklı çözüm ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu tarz senaryolar da ise en uygun olan çözümler Hibrid çözümlerdir.

Yine aşağıdaki örnekten gidecek olursak ,30 günden daha az olan verilerin şirket içerisindeki storage ünitelerinde tutulup, 30 günün üzerinde çok fazla kullanılmayan dataların ise Bulut üzerindeki diskler üzerinde tutulması ve bu dataları farklı ihtiyaçlara çözümde sağlamaktadır. Bulut üzerinde bir yedekleme yaptığınız zaman Long Term Retention özelliği ile uzun süre (99 yıla kadar) datalarınız saklayabiliyorsunuz. Bu sayede ise şirketlerde kullanmış olduğunuz Tape üniteleri ve kaset ile yedeklemeyi ortadan kaldırabiliyoruz. Ayrıca data yedekleme kuralı gereği verilerin en az bir kopyasının şirket dışarısında farklı bir ortamda tutulması (Off site Backup) ihtiyaçını giderebilirsiniz. Yada Bulut ortamların da sakladığınız datalarının bir felaket kurtarma halinde yine Bulut üzerindeki sistemlere hızlı bir şekilde kurtarma yapabilirsiniz.

 

 

Bu konu ile alakalı olarak şirketler de kullanılan SQL datalarının şirket dışarısında uzun süreli koruma işlemini gerçekleştireceğiz. Bu senaryo da benim ortamım da DPM Server olduğu için onun üzerinden gerçekleştiriyor olacağım. DPM Server olmadan da yine aynı koruma işlemlerini yapabiliyorsunuz.

1-İlk olarak Azure Portal 'a giriş yaparak. Recovery Services > Backup Vault seçeneğini ile datalarımızın duracağını vault'u yaratıyoruz.

2-SQLBackup adı ile oluşturduğumuz vault içerisine giriyoruz. Burada çeşitli ayarlar bulunmaktadır.Protect On-premises workloads başlığı altında bulunan adımlarla işleme başlıyoruz. Download vault credentials linki ile dosyamızı indiriyoruz.

3- Sonrasında gerekli olan agent yazılımını indiriyoruz.

4- MARS Agent yazılımı download ettikten sonra kurulumu yapıyoruz.

5-Proxy kullanıyorsunuz gerekli bilgileri yazabilirsiniz.

6-Kurulum için gerekli olan araçlar hazır olduğu için Install diyerek kurulumu yapıyoruz.

7-Kurulum başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Yazının başında da dediğim gibi DPM Server olduğu için bu şekikde bir setup yapıyoruz. Fakat daha sonra DPM üzerinden register işlemini yapacağız

8- DPM Server konsolunu açarak Management > Online > Register adımlarını izliyoruz..

9- Kullandığımız bir proxy yok ise herhangi bir işlem yapmadan devam edebiliriz.

10- Vault Credentials dosyasını Browse diyerek göstereceğiz.

11-Credentials dosyasını gösterdikten sonra Backup Vault'a ait bilgileri görebilirsiniz.

12- Throttling kısmında ise interner bant geniliğinizi çalışma saatlerine göre editleyebilirsiniz.

13- Recovery Folder kısmında ise yedeklerini geri yükleme yaparken gerekli dosyaların tutulacağı alanı belirtiyoruz.

14- Encryption kısmında da backupların Azure üzerine gönderilirken kullanılacak olan güvenlik anahtarını oluşturuyoruz. Generate passphrase seçeneği ile random bir key yada siz kendi istedğiniz bir güvenlik parolası girebilirsiniz. Register diyerek kayıt işlemini tamamlıyoruz.

15-Azure Backup register işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kurulum ve konfigürasyon tarafını burada tamamlıyoruz.

16- Yine DPM Administrator konsolu üzerinde Protection > New seçeneği ile protection group oluşturacağız.

17- Protection Group oluşturma adımlarına geçiyoruz.

18- SQL Server üzerindeki datalarını koruyacağımız için Servers seçeneğini seçiyoruz.

19- SQL Server içerisinden SQL datalarını seçiyoruz.

20- Protection group için bir isim belirliyoruz. Protection method olarak iki seçeneği de seçiyoruz.

21-Short- Term yedekleme politakasını belirliyoruz. Ben buradaki ayarları default olarak bırakacağım.

22-Seçmiş olduğumuz yedekleme potikası için disk üzerindeki gerekli olan boş alanları görebilirsiniz.

23- Replikasyan trafiğini Network üzerinden gönderebileceğiniz gibi Manuel seçeneği ile media üzerine alıp gönderebilirsiniz.

24
Consistency check options ekranında ise koruyacağınız data uyumluluğunu ve yedekleme başarız olduğu olduğu zamanlarda tekrar otomatik devreye girerek kontrol etmektedir. Consistency check seçeneğini seçili bir şekilde devam ediyoruz.

25- Buraya kadar yapmış olduğumuz ayarlar short-term protection yani lokal disklere yapılan koruma içindi.. Şimdi ise Online Protection yani Azure Backup Vault üzerine göndereceğimiz veriler için gerekli ayarları yapılandırıyor olacağız. 

Azure üzerine göndereceğimiz dataları seçiyoruz.

26- Online Protection için gerekli schedule ayarlarını yapılandırıyoruz. Her gün 09:00 PM olacak şekilde ayarlıyorum.

27- Detaylı Retention Policy ayarlarını ise aşağıda yapılandırabiliriz. Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık olarak farklı farklı koruma seçimleri yapabilirsiniz. Long-Term Retention olarak 99 Yıla kadar koruma yapabildiğimizi ilk girişte bahsetmiştim.

Retention ayarlarımı aşağıdakı gibi yapılandırıyorum.

 • Daily Retention Policy :     Her gün 09:00 PM 'de 3650 gün saklayacak şekilde,
 • Weekly Retention Policy :
  Her Cumartesi 09:00 PM 'de alınacak,104 hafta saklanacak şekilde,
 • Montly Retention Policy:
  Her ayın son Cumartesi 09:00 PM' de alınacak, geriye dönük 60 ay saklanacak şekilde,
 • Yearly Retention Policy:
  Her yılın son Cumartesi 09:00 PM'de alınacak, gereiye dönük 10 yıl saklanacak şekilde, istersem max. 99 yıl seçebiliriz.
  J

28- Online Protection için de iki seçeneğimiz Network üzerinden yada Offline Backup yöntemi ile yedeklerinizi gönderebilirsiniz.

29- Özet bilgisini de gördükten sonra Create Group diyerek oluşturuyoruz.

30- Protection Group için gerekli ayarlar tamamlanmıştır.

31- Aşağıda göreceğiniz üzere SQL datalarımız başarılı bir şekilde korunmaktadır.

 

Faydalı olması dileğiyle..

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir