PowerShell ile Domain Controller Kurulumu

 

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere kısaca PowerShell ile Domain Controller kurulumunu nasıl yapıyoruz bunu anlatıyor olacağım. Windows Server 2012 ile beraber PowerShell kullanımı yaygınlaştı ve artık her ortamda kullanılabilir durumdayız.

Peki neden bu kadar önemli ? PowerShell ile GUI üzerinden yapmış olduğumuz tüm işlemler haricinde yapamadığımız bir çok işlemi de PowerShell sayesinde yapabiliyoruz. Buda PowerShell'I bir çok işlemde ön plana çıkarmaktadır.

Domain Controller kurulumu iki aşamadan oluşmaktadır.İlk olarak Active Directory rolünü ve araçlarını yüklüyoruz ,daha sonra da sunucunun yapılandırma işlemini yapacağız.

1-"Add-WindowsFeature AD-Domain-Services –IncludeManagementTools"komutu ile Active Directory Domain Services rolünü ve yönetimsel araçlarını yüklüyoruz.

2-Install-ADDSForest –Domainname enginozkurt.com –CreateDNSDelegation:$False –DataBasePath "C:\Windows\NTDS" –ForestMode Win2012 –DomainMode Win2012 –DomainNetBiosName ENGINOZKURT –InstallDNS:$True –LogPath "C:\Windows\NTDS" –SysvolPath "C:\Windows\Sysvol"

komutu ile promote işlemini yapıyoruz.GUI üzerinde seçmiş olduğunuz bir çok seçimi burada tek komut satırı ile yapmış oluyoruz.Active Directory Restore Mode şifresini komutu çalıştırdıktan sonra girmemiz gerekmektedir. Yes (Y) diyerek işlemi başlatıyoruz.

3-Yes dedikten sonra PowerShell ekranı üzerinde yapılan adımları hangi sıra ile yapıldığını takip edebilirsiniz.

4-Kurulum tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak Restart olucaktır.Sunucu açıldıktan sonra login için Domain Admin hesabı ile giriş yapacağız.

5-Sunucuya giriş yaptıktan sonra Server Manager Dashboard ekranında AD DS rolünün geldiğini görebiliyoruz.

6-Netlogon ve Sysvol paylaşımlarını kontrol ediyoruz.

7-Active Directory Users and Computers konsolunu açtığımızda enginozkurt.com domain adını görüyoruz.

 

Hepsi bu kadar 🙂 Faydalı olması dileğimle..

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir