PowerShell ile Active Directory UPN Suffix değiştirme

 

Bir önceki yazımızda Azure Active Directory Connect ile On-Premises AD ve Azure AD yapımızı sync ederek eşitlemiştik. Fakat burada sync ettiğimiz Windows Active Directory UPN Suffix'imiz "@enginozkurt.local" olmasına ragmen Azure AD üzerinde kullanıcımız Azure Tenant içerisinde default olarak kullanılan "@onmicrosoft.com" Suffix ile eşleşmiştir. Bu örnekte olduğu gibi Azure AD hizmetlerinden yararlanmak için farklı UPN Suffix'leri kullanmak isteyebilirsiniz. Bu işlemi tek tek manuel olarak yapabildiğiniz gibi Forest içersinde tüm kullanıcıları PowerShell yardımı ile de değiştirebilirsiniz.Bu yazıda nasıl değiştirildiğine inceliyor olacağız.

1-Bir önceki yazımızda Azure AD Connect ile On-Premises AD ve Azure (Eşitleme) Syncing işlemini yaptıktan sonra Azure AD üzerine sync edilen kullanıcıların Suffix'leri aşağıdaki gibi "@onmicrosoft.com" şeklindedir.

2- Azure Active Directory üzerinde kullanacağım Suffix Public olarak kullanmış olduğum domain olacağı için Azure AD Domains kısmında "@enginozkurt.com" domain ekliyoruz. Nasıl eklendiğine şuradan ulaşabilirsiniz.

3- Varsayılan UPN Suffix "@enginozkurt.local" şeklindedir.

4- PowerShell yardımı ile Forest üzerindeki tüm kullanıcıların UPN Suffixleri için aşağıdaki Powershell scriptini kullanabilirsiniz. Script Forest üzerinde bulunan "@enginozkurt.local" olan UPN Suffixleri "@enginozkurt.com" olarak değiştirmektedir.

5- İşlem sonrasında kullanıcının UPN Suffix kısmına "@enginozkurt.com" eklenmiştir.

6- UPN Suffix değişikliği sonrasında Sync işlemini tekrar yapıyoruz. Azure AD üzerinde kullanıcıların "@enginozkurt.com" UPN ile olarak değiştiğini göreceğiz.

 

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir