PowerShell ile Active Directory Kullanıcı oluşturma

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere PowerShell ile Active Directory kullanıcı hesabı oluşturmayı inceleyeceğiz. Active Directory Users and Computers konsolu üzerinde de kullanıcı hesabı açabildiğimiz gibi PowerShell komutları ile de kolay bir şekilde oluşturabilmekteyiz.

 

1-Bu işlemi test ortamım da CPX.local Domain'i üzerinde yapıyor olacağım. Test ortamı olduğu için herhangi bir OU,User veya Group bulunmamaktadır.

2- Windows PowerShell 'i yönetici olarak açıyorum.

3- Active Directory yapım içerisinde herhangi bir Organization Unit olmadığı için ilk önce New-ADOrganizationalUnit Teknik komutu ile OU oluşturuyorum.

4-Active Directory Users and Computers konsolunu tekrar açtığımda Teknik adında bir OU oluşmuştur.

5-PowerShell ile kullanıcı oluşturmak için New-ADUser -Name Ercan -DisplayName "Ercan Ozkurt" -GivenName Ercan -Surname Ozkurt -Path "ou=Teknik,dc=cpx,dc=local" komutunu çalıştırıyorum.

6-Oluşturmuş olduğum kullanıcı için Set-ADAccountPassword Ercan komutu ile Password belirliyorum.

7- PoweShell ile oluşturmuş olduğum kullanıcı Disabled olarak oluştuğu için Enable-ADAccount Ercan komutu ile hesabı enabled ediyorum.

8-Active Directory Users and Computers konsolunu tekrar açtığımda oluşturduğum Ercan hesabı aktif olarak görülmektedir.

 

Bu yazıda sizlere Windows Server 2012 R2 üzerinde PowerShell ile Active Directory kullanıcı hesabı oluşturmayı anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir