PowerShell 4.0 ile Hyper-V Kurulumu

 

Bu yazımızda sizlere PowerShell 4.0 ile Hyper-V kurulumunu anlatıyor olacağım. Genellde Hyper-V kurulumunu Grafik arayüz yani GUI üzerinden yapmaktayız.Fakat GUI üzerinden yapmak için sihirbaz üzerinden bir çok ayar ve seçim yapmamız gerekiyor.Bu sekilde kurulum yapmaktan sıkılanlar için devreye herzaman olduğu gibi PowerShell girmektedir.PowerShell ile çok daha basit ve hızlı bir Hyper-V kurulumunu gerçekleştirmekteyiz.PowerShell 4.0 ile Hyper-V yönetimi için birçok cmdlet bulunmaktadır. Detaylı inceleme için Windows PowerShell 4.0 Hyper-V Cmdlets

Şimdi 3 Komut ile Hyper-V kurulumunu gerçekleştirelim.

1-Kurulum için Windows PowerShell yönetim konsolunu açıyoruz.Kuruluma başlamadan önce sunucu üzerinde Hyper-V Role veya Araçları kurulumu bunları kontrol edelim. "Get-WindowsFeature hyper-v*" komutunu çalıştırıyoruz.Hyper-V,Hyper-V Tools Hyper-V PowerShell araçları Available yani yükleyebiliriz anlamına gelmektedir.

2-Hyper-V rolünü yüklemek için "Install-WindowsFeature hyper-v" komutunu çalıştırıyorum. Kurulum tamamlandı fakat bizden sunucumuzu restart etmemiz gerektiği uyarı çıkmaktadır.Şimdilik uyarıyı dikkate almıyoruz.

3- Hyper-V yönetim araçlarını yüklemek için "Install-WindowsFeature hyper-v-Tools" komutunu çalıştırıyoruz.Kurulum tamamlandı restart etmemiz gerektiği uyarısı devam etmektedir.

4- Son bileşenim olan Hyper-V PowerShell yönetim aracını yüklemek için "Install-WindowsFeature hyper-v-PowerShell" komutunu çalıştırıyorum.Kurulum başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

5- Evet bileşenlerim başarılı bir şekilde kurulduğuna göre şimdi sunucumu restart edeceğim. GUI kurulumundaki gibi Hyper-V kurulumundan sonra sunucum iki defa restart etmektedir.

6- PowerShell ile tekrar kontrol etmek istediğim de Hyper-V Role ve bileşenlerinin yüklü olduğunu görüyoruz.

7- Başlat> Adminisrative Tools menüsü altında Hyper-V Manager konsolunuda ulaşabiliriz.

Kullanılan Komutlar,

  • Get-WindowsFeature hyper-v*
  • Install-WindowsFeature hyper-v 
  • Install-WindowsFeature hyper-v-Tools
  • Install-WindowsFeature hyper-v-PowerShell

Faydalı olması dileğiyle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir