Offline Domain Join (Djoin.exe)

 

Bu yazımızda sizlere Offline Domain Join işlemini anlatıyor olacağım. Active Directory yapısı içerisinde bilgisayar ve sunucuları domaine dahil etmemiz gerekmektedir.Domain Join işlemi için kullanıcı bilgisayarı yada sunucunun Domain Controller makinesi ile haberleşmesi gerekmektedir.Bu şekilde Domaine alma işlemine online join diyebiliriz.Ancak uzak lokasyonlarda bulunan kullanıcı bilgisayarları local yapınızda bulunan Active Directory ile haberleşemedikleri için Online Join işlemini gerçekleştiremeyiz.Bu tür durumlarda ise Offline Domain Join adımlarını kullanabiliriz.Kısaca ağ bağlantısı veya Domain Controller ile haberleşmeden domain ortamına katılımı kolaylaştıran bir özelliktir.Bu işlemi DJoin.exe komutu satırı ile gerçekleştirilmektedir.Windows 7,Windows 8-8.1,Windows Server 2008R2, Windows Server 2012 işletim sistemleri üzerinde djoin.exe komut satırını çalıştırabilirsiniz.

 

1- Command Prompt ekranını açarak "djoin /provision /domain "CPX" /machine "CPX-CL01" /savefile Win8.txt" komut satırını giriyoruz. Provisioning işlemi başarı ile tamamlanmıştır.

2- Provisioning işlemi ile Win8 adını verdiğimiz Text Dökümanımız oluşmuştur. Bu doküman ile join işlemini yapacağız.

3- CPX-CL01 client bilgisayarının System özelliklerine baktığımızda Workgroup'da olduğunu görmekteyiz.

4- Win8 adında oluşturduğumuz Text Dokümanını CPX-CL01 bilgisayarı içerisinde system32 klasörünün içerisine kopyalıyoruz. Kopyaladıktan sonra ise aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

" djoin /requestODJ /loadfile blob.txt /windowspath %SystemRoot% /localos"

5- Bu işlem ardından bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açarken Active Directory User hesabı ile log on olmaya çalıştığınız da logon olmayacaktır. Bu yüzden Local Hesaplarınız ile logon olmanız gerekmektedir .Active Directory hesabı ile logon olmak için Domain Controller makineniz ile haberleşmesi gerekmektedir. System özelliklerine tekrar kontrol ettiğimizde ise CPX.Local domainine katılmış olarak görülmektedir.

 

Faydalı olması dileğiyle..

Source

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir