NTDSUTİL ile FSMO Seize İslemi

 

Merhabalar,

Bu yazımız da sizlere gerçek hayatta da başımıza gelebilecek olan bir durumu anlatmaya çalışacağım..Her zaman FSMO Master rollerimizin transfer işlemi mümkün olmayabilir..Sunucu üzerinde donanımsal yada yazılımsal bir sorundan dolayı çalışamaz hale geliyorsa transfer işlemini gerçekleştiremiyoruz.Böyle durumlarda ise Seize işlemini yapıyoruz.. Seize işlemini yaparken kafada şöyle bir soru olabilir benim FSMO rollerimin bulunduğu sunucu açılmıyor-kapalı durumda ancak FSMO rollerini alabiliyoruz..Aslında yanlış yaptığımız şey transfer işlemi ile seize işlemi arasındaki fark.Transfer işlemini rollerin bulunduğu sunucun acık olması gerekiyor ve rolleri gerçek bir transfer işlemi ile diğer domain controller üzerine taşıyoruz..Fakat Seize işleminde ise rollerin bulunduğu sunucu ortamda olmasa da seize işlemini yapabiliyoruz.Bu işlem Microsoft tarafından pek önerilmediği gibi primary domain controller sunucumuz ayakta ise de yapmamız tavsiye edilmektedir.

Kısaca bir özetten sonra işleme başlayabiliriz.Öncelikler FSMO rollerimizin nerede durduğunu görmemiz için netdom query fsmo komutu çalıştıyoruz.Görüldüğü gibi W2012R2-PDC olan primary sunucumuz üzerindedir.

 

1

Primary olan sunucumuzu senaryo gereği ulaşamayacağımız için makineyi kapatıyorum..

2

Seize işlemini yapacağımız komut olan ntdsutil.exe aracını Command ekranı üzerinden çalıştırıyoruz." ? " komutu çalştırarak ntdsutil ile neler yapabileceğimizi görebiliyoruz.Biz Roles komutunu çalıştırıyoruz.

4

Roles komutu ile neler yapabileceğimizi bakıyoruz.Bizim amacımız transferi edeceğimiz sunucuya connect olmamız gerektiği için Connections komutunu çalıştırıyoruz.

5

Connections komutu ile neler yapabileceğimizi görüyoruz.Connect to server  komutunu seçiyoruz.

6

W2012R2-ADC olan sunucumuza connect olduğumuz görülmektedir.

7

Connect işlemi sonrasında bu menü de başka bir işlem yapmayacağımız için Quit komutunu ile FSMO maintenance menusune çıkıyoruz.

8

Seize işlemine ilk olarak İnfrastructure master rolü ile başlıyoruz.Bunun için Seize infrastructure master komutunu çalıştırıyoruz.

9

Bize gerçekten bu rolü taşımak istiyormusunuz diye soruyor.Yes diyerek devam ediyorum.

10

2. rolümüz için Seize naming master komutunu çalıştırıyoruz.Bize gerçekten bu rolü taşımak istiyormusunuz diye soruyor.Yes diyerek devam ediyorum.

11

3.rolümüzü Seize pdc komutu ile çalıştırıyoruz.Bize gerçekten bu rolü taşımak istiyormusunuz diye soruyor.Yes diyerek devam ediyorum.

12

4.Rolümüz için Seize RID Master komutunu çalıştırıyoruz.Bize gerçekten bu rolü taşımak istiyormusunuz diye soruyor.Yes diyerek devam ediyorum.

13 

5. ve Son rolümüz içi Seize schema master komutunu çalıştırıyoruz.Bize gerçekten bu rolü taşımak istiyormusunuz diye soruyor.Yes diyerek devam ediyorum.

14

Seize işlemlerimiz burada bitmektedir.Maintenance ekranından Quit ile çıkış yapıyoruz.

15

Seize işleminden sonra FSMO Master rollerimizin nerede tutulduğunu görmek için netdom query fsmo komutunu çalıştırıyoruz.Yazımızın başında yaptığımız sorgu da W2012R2-PDC üzerinde olan rollerimiz şimdi ise W2012R2-ADC üzerinde görülmektedir.Seize işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliyoruz..

16

Bu yazımızda da ntdsutil.exe komutu ile Seize işlemini anlatmaya çalıştım.Bir sonraki yazımız da Seize işleminden sonra Metedata Cleanup işlemini anlatmaya çalışacağım..

Faydalı Olması dileğiyle,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir