Netbios Name (User Logon Name Pre-Windows2000) Nasıl değiştirilir?

 

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere active directory ortamlarınızda karşılaşabileceğiniz bir işlemi anlatıyor olacağım.

İşleme başlamadan önce Netbios nedir? Önce kısaca buna bakalım.Netbios adı aslında network üzerinden bulunan bir ip ile eşleşmektedir. Netbios adına verilen ip ortamda tek olmalıdır ve başka bir ip ile çakışmaması gerekmektedir.Yeni bir Forest kurulumunda vermiş olduğunuz domain name ( enginozkurt.com ) sonrasıında bunun network içerisinde bulunan istemciler ile erişim sağlaması için gelen Netbios name siz bir değişiklik yapmadıysanız ilk kısmı ( ENGINOZKURT ) şeklinde olmaktadır. Buda bizlere erişim durumlarında domain name haricinde netbios ile erişim yapabilmemiz sağlamaktadır.Netbios Name 15 karaktere kadar destek vermektedir. Ortamda aynı isimde netbios name olduğu durumlarda ise sonuna 0 koyarak ( ENGINOZKURT0 ) devam etmenizi istenmektedir.

Örnek olarak domain ortamlarında kullanıcılar netbios name ile beraber kimlik doğrulama işlemini yapabilmektedirler. (ENGINOZKURT\administrator ) şeklinde, yada UPN ( User Principal Name ) administrator@enginozkurt.com yazarakta logon olabiliriz. UPN bazı vendorların çıkarmış olduğu donanımsal cihazlar ile kimlik doğrulaması yapmak istenildiğin hata verebilmektedir.Bu tarz durumlarda ise netbios name ile kimlik doğrulamasını yapılması gerekmektedir.

Netbios name adını neden değiştirmek isterseniz? (Genellikle değiştirilmesi önerilen bir durum değildir)

  • Forest kurulumda değiştirmiş olabilirsiniz, sonradan domain name ile aynı olmasını isteyebilirsiniz..
  • Forest kurulumda default olarak devam edip daha sonra güvenlik için değiştirmek isteyebilirsiniz..
  • Domain Name uzun veya karmasık olabilir,kimlik doğrulaması yaparken karışıklar olma durumunda sizden değiştirilmesi istenilebilir.

Benim yapacağım örnek çalışmada Forest kurulumda default olarak bırakılan (ENGINOZKURT) Netbios name adını güvenlik için farklı olmasını istediğim için (Contoso) olarak değiştireceğim.

1-Bu çalışmayı enginozkurt.com Forestı üzerinden yapıyor olacağım..

2-Default olarak gelen ayarları görüntülemek için ADUC üzerinde administrator Account bilgilerine bakıyoruz. User Logon Name olarak ENGINOZKURT\ ,UPN Suffix olarak @enginozkurt.com görülmektedir.

3- Değişikliği yapmak için adsiedit konsolunu açıyoruz.

4-Adsiedit konsolu üzerinden Connect to seçeneği Active Directory database ile bağlantıyı kuruyoruz.

5-Select a well know Naming Context >Configuration seçeneğini seçiyorum.

6- Configuration partition içerisinde CN=Partitions sonra işaretli olan CN=ENGINOZKURT üzerine çift tıklıyoruz.

7- Attribute Editor kısmında nETBIOSName kısmını editliyoruz.

8-Burada yeni vereceğim Netbios adını yazıyoruz.

9-Değişiklik sonrasında NetbiosName aşağıdaki gibi görülecektir.Değişikliğin aktif olması için Domain Controller sunucusunu restart ediyoruz.

10-Restart sonrasında daha önce ENGINOZKURT\administrator şeklinde logon oluyor iken şimdi Contoso\Administrator yada administrator@contoso.com şeklinde logon olabiliriz.

 

Faydalı olması dileğiyle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir