My Apps – Azure Active Directory

Merhabalar,

Bu yazı içerisinde Azure Active Directory Single Sign-On hizmeti ile beraber kullanmış olduğunuz SaaS (Software as a Service) uygulamalarınızı Mobil işletim sistemi ( iOS-Android ) platformları üzerinden nasıl kullanıldığına bakacağız.Microsoft Azure Active Directory Marketplace üzerindeki uygulamaları mobile işletim sistemleri üzerinden kullanabilmemiz için My Apps uygulamasını çıkarmıştır.Microsoft Azure MarketPlace üzerinde kullanabileceğiniz 2400 SaaS uygulamasını tek hesap ile birlikte,daha hızlı ve kolay bir şekilde mobile cihazlar üzerinden de kullanabiliyoruz. Daha önceki yazılarımızda Azure Active Directory Single Sign-On konfigürasyonunu incelemiştik.

Bu yazıda Apple iPhone ile My Apps uygulamasını inceleyeceğiz.

1-Uygulamayı indirmek için App Store üzerinden Microsoft My Apps diyerek arattığınız da çıkmaktadır.

2- My Apps uygulamasını indirdikten sonra uygulamayı açıyoruz.

3- My Apps üzerinde oturum açmak için Azure Active Directory üzerinde daha önceden oluşturmuş olduğum adam@enginozkurt.com hesabını kullanacağım.

4- Kullanıcı adını doğrulandıktan sonra parolayı yazarak Oturum Aç seçeneğini tıklıyoruz.

5- Kullanıcı adı ve parola bilgisi eşleştikten sonra bu kullanıcıya Azure Active Directory üzerinde Multi-Factor Authentication (MFA) özelliğini aktif ettiğimiz için telefon ile ikinci bir doğrulama yapmaktadır.Azure Active Diterctory hizmeti ile beraber gelen bu özellikle beraber kullanıcı veri güvenliğini artırmış oluyoruz.

6- Telefon ile doğrulama yaptıktan sonra My Apps uygulamasına giriş yapıyoruz.Uygulamalar kısmına daha önce bu kullanıcı için Assign etmiş olduğumuz uygulamalar yer almaktadır. Kullanıcıya Assign etmiş olduğumuz uygulamalara Single Sign-On yardımı ile tekrar bir kullanıcı adı ve parola yazmadan giriş yapabiliyoruz. Twitter ile test işlemini yapalım.

7- My Apps size Twitter uygulamasına yönlendiriyor.

8-Twitter için kullanıcı adı ve parola otomatik olarak gelmektedir. (Bu konfigürasyonu daha önce Azure Active Directory Single-Sign-On konfigürasyon kısmında yapmıştım.)

9-Herhangi bir hesap işlemi yapmadan Twitter uygulamasına giriş yapmış bulunuyoruz.

 

Faydalı olması dileğiyle.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir