Microsoft N(nvidia) Serisi Sanal Makinelerini Duyurdu !

 

29 Eylül tarihinde gerçekleşen AzureCon 'da Microsoft Cloud & Enterprise gurubunun başkan yardımcısı Scott Guthrie duyurmuş olduğu bir başka yeni özellik ise yeni sanal makine ailesi olan N-Serisini duyurmuştur.

N-Serisi sanal makineler GPU destekli altyapı sağlamaktadır.Azure üzerinde kurumsal müşterilerin iş akışlarında sanallaştırılmış grafik uygulamaları için NVIDIA GRID 2.0 teknolojisi NVIDIA Tesla K80 GPU hızlandırıcı erişimi sağlamaktadır.Düşük gecikmeli doğrudan bellek erişimi (RDMA) ile performanslı ve analitik iş yüklerini görselleştirme kolaylaşacaktır.Yani kısacası daha çok grafik ağırlıklı olan uygulamalarınızı Azure üzerinde çalıştırabilireceksiniz. Azure Public Cloud Tesla GPU M60 tarafından desteklenmektedir. N-Serisi sanal makineler analitik öğrenme , uzaktan görselleştirme gibi değişik iş yüklerinin çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Scott Guthrie Microsoft Azure üzerine kendi iş yüklerini taşımak isteyen bilgisayar destekli tasarım ve simülasyon konusunda uzman ISV 'ler çalışmaların içerisinde olduklarını belirtmiştir.N-Serisi
VM, NVIDIA amiral gemisi GPU, NVIDIA CUDA geliştirme ekibinden tarafından desteklenmektedir. N-Serisi yakın zamanda NVIDIA M60 içeren VM yapılandırmalarına sahip olacak.M60 desteği ile Azure, NVIDIA Quatro High end Graphics Support yetenekleri ile ilk hiper bulut sağlayıcısı haline gelir. N-Serisi sanal makineler RDMA ara bağlantısı ile GPU yeteneklerini birleştirir.

N-Serisi önümüzdeki bir kaç ay içerisinde preview olarak kullanıma sunulacaktır. Bu yüzden fiyatlar ve detayları hakkında bilgiler açıklanmamıştır.  Preview olarak sunulduğun da daha detaylı bir inceleme yapacağım.. Bu arada N-Serisi olmasının sebebi de NVIDIA'dan gelmektedir 🙂

NVIDIA CEO'su Jen-Hsun Huang bu iş birliği hakkındaki videosunu izleyebilirsiniz.


 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir