Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 Kurulum ve Yönetimi

 

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 kurulumu ve konfigurasyon işlemini anlatıyor olacağım.Microsoft sadece sanallaştırma yani Hypervisor katmanı için kullanılacak Host sunucuları için ücretsiz olarak çıkarmış olduğu Microsoft Hyper-V sürümünü kullanımı sunmaktadır.Windows Server 2012 R2 işletim sistemleri içerisinde kullanabileceğimiz bir çok role ve feature yer almakta idi.Hyper-V Server 2012 R2 ile beraber içerisinde sadece Hyper-V Rolü bulunmaktadır.Sadece Hyper-V rolü olması sebebi ile daha fazla güvenlidir.Özellikle Hyper-V Host için kullanacağınız sunucular var ise Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 sürümünü kullanabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 kurulumu diğer sürümlerden farklı değil fakat kurulum sonrasında bizi karşılayan ekran Grafiksel bir arayüz değildir.Core Edition da olduğu gibi Komut Satırı ve Server Configuration sconfig.cmd aracı karşılamaktadır.Hyper-V Server 2012 R2 Core Edition gibi yönetilmektedir.Sunucu üzerinde gerekli ayarları yaptıktan sonra Uzaktan yönetimi yapılabilmektedir.

Microsoft Hyper-V 2012 R2 sürümü ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor dedik ama sadece kurulu olan host içi bir lisans gerekli değildir.Hyper-V Server içerisine kurmuş olduğunuz her bir VM için bir lisans satın almanız gerekmektedir.

Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 Download için link

1-Download etmiş olduğum Hyper-V Server 2012 R2 kurulum dosyasını sunucu üzerine mount ediyoruz.Kurulum sihirbazı otomatik olarak açılmaktadır.İşletim sistemi dili, saat ve Klavye seçeneklerinizi yaptıktan sonra devam ediyoruz.

2-Install Now seçeneğini ile kurulum adımlarına başlıyoruz.

3-Lisans Sözleşmesini kabul ederek devam ediyoruz.

4- Temiz bir kurulum yapacağım için Custom Install seçeneğini seçiyoruz.

5-Kurulum yapacağımız diski seçiyoruz.

6-Kurulum aşaması başlamıştır. (Hyper-V Server kurulumu Windows Server kurulumdan daha hızlıdır.)

7-Kurulum sonrası otomatik olarak Restart olmaktadır.

8-Sistem açıldığında Administrator hesabı için bir şifre belirliyoruz.

9-Burada belirlediğimiz Administrator hesabı local admin hesabıdır.

10-Şifre belirleme işleminden sonra bizi aşağıdaki ekran karşılamaktadır.Yazımın başında da belirttiğim gibi eğer Core Edition bir işletim sistemi kullanıyor iseniz bu ekrana aşına olabilirsiniz.

11-Hyper-V Server kurulum işleminden sonra yapılandırma adımına geçiyoruz.Server Configuration aracı üzerinde ilk olarak Computer Name değiştireceğim. Computer Name değiştirmek için 2.seçeneğini seçiyorum.Computer Name olarak HV1 olarak seçim yapıyorum.

12-Computer Name değişikliği için sunucun restart edilmesi gerekmektedir.Yes diyerek onaylıyoruz.

13-İkinci olarak Network ayarlarını yapılandıracağım.8 numarayı seçiyorum.Ethernet kart Index numarası 11 olduğu için 11 yazarak ilerliyorum.Sunucu üzerinde birden fazla ethernet kartı olduğu durumlarda buradaki Index numaraları değişmektedir.

14-Ethernet Kartı ayarlarında IP ,Subnet,Gateway ve DNS bilgilerini gireceğiz.

15-DNS sunucum ortamda tek olduğu için Alternate bir DNS bilgisi girmiyorum.

16-Son olarak ise Hyper-V Server sunucumu domain yapısına dahil ediyoruz.Bunun için liste ilk seçenek üzerinden devam ediyoruz.Domain adını ve Yetkili bir account bilgisini giriyoruz.

17-Domain işlemi sonrasında Computer Name tekrar değiştirmek istermisiniz sorusuna Hayır cevabını veriyorum.

18-Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Yes diyerek sunucuyu restart ediyoruz.

19-Sunucu açıldıktan sonra artık domain yapısına dahil olduğu için Local hesap bilgileri ile giriş yapmıyoruz.

20-Domain admin hesabının bilgilerini yazarak giriş yapıyoruz.

21-Yapmış olduğum ayarları kontrol ediyoruz.Herhangi bir sorun yok J Artık yönetim tarafına geçebiliriz.

22-Hyper-V Server 2012 R2 Core Edition bir sürüm olduğu için uzak bir bilgisayar üzerinden yönetilebilmektedir.Aynı zamanda Client makine üzerine RSAT Remote Server Admin Tools kurulumunu yaparak sunucuya bağlanmadan da yönetebilirsiniz.Ben farklı bir sunucu üzerinden yapacağım.Hyper-V yönetimi için gerekli olan yönetimsel araçları yüklemek için Server Manager konsolu üzerinden Add roles and features seçeneği seçiyorum.

23-Features ekranı üzerinde Remote Server Administration Tools > Role Administration Toolas > Hyper-V Management Tools seçiyorum.

24-Install ile kurulumu başlatıyoruz.

25-Hyper-V Manager Konsolunu Administarative Tools içerisinden açıyoruz.Connect to Server.. seçeneği ile Hyper-V Server sunucusuna bağlanacağım.

26-Select Computer ekranında Hyper-V Sunucusunun Computer adını yazarak Ok diyoruz.

27-Artık ortamımda bulunan farklı bir sunucu üzerinde bulunan Hyper-V Manager konsolu ile asıl Hyper-V Server 2012 R2 kurulu olan sunucumu yönetebilirim.HV1 sunucu üzerinde New diyerek Virtual Machine yaratabiliriz.

 

Bu yazıda sizlere Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 sürümümün kurulum, konfigürasyon ve yönetiminin nasıl yapılabileceğini incelemiş olduk.

Faydalı olması dileğimle.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir