Microsoft Azure Site Recovery : (Gelişmiş) Vmware to Azure / Part 3

 

Bu bölümde ise Azure Portal üzerinde yapacağımız ayarlar ve konfigürasyonları uyguluyor olacağız.

1-ESX, yada vCenter sunucunuzu eklemek için bir Account oluşturuyoruz.Daha sonra Portal üzerinde vCenter eklerken gireceğimiz Account olacak.

2- Microsoft Azure Site Recovery Configuration Server üzerinde Manage Account kısmında oluşturduğumuz account görebilir, yada yeni account oluşturabilirsiniz.

3- ASR Vault içerisinde SERVERS > CONFIGURATİON SERVERS kısmında On-premises sunucumuzun adını ve detaylarını görebilirsiniz.

4- Yine aynı ekran üzerinde Add vCenter Server seçeneği ile vcenter sunucumuzu ekliyoruz.

5- Esx Host yada vCenter Server ekleyebiliyoruz. Arada VPN olduğu için direk vCenter internal IP, Process Server ve vmware account bilgisini girerek devm ediyoruz.

6-SERVERS > CONFİGURATİON SERVERS kısmında Process Server 'ın geldiğini de görmemiz gerekmektedir.

7- Şimdi sıra geldi Protection Group oluşturmaya, Protected Items > Protection Group > Create Protection Group adımları ile devam ediyoruz.

8- Protection Group için bir isim belirliyoruz. Daha sonra Process Server makinesinin adını ve Target olarak ise Microsoft Azure seçiyoruz.

9-Replikasyon ayarlarının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

MULTI VM CONSISTENCY : Bu özellik ile protection group içerisindeki sanal makineler üzerinde uygulama tutarlı kurtarma noktaları oluşturulmaktadır.Tüm makineler aynı veri noktasına recovery edilecekltir. Bu özellik VMware VMs, Windows ve Linux sunucular için geçerlidir.

RPO THRESHOLD: Hangi sıklıkla veri replikasyonu yapılacağını belirleyebilirsiniz. Min. 1 dk 'ya kadar inebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz İnternet bandwith ile saniyeler seviyesine düşmektedir.

RECOVERY POINT RETENTION: Geriye dönük tutulacak kurtarma noktalarının sürelerini belirtirsiniz.

APPLICATION CONSISTENT SNAPSHOT FREQUENCY: Hangi sıklıkla uygulama tutarlı replikasyon yapılacağını seçebilirsiniz.

10- Protection Groups kısmında iki adet group oluşturdum. Hem Failover (On-Premises- Azure) hemde Failback (Azure – On-Premisess) için oluştrabilirsiniz.

11- Oluşturduğumuz Protection Group içerisinde korumak istediğimiz sanal makineleri yada fiziksel makineleri seçebiliyoruz. "Add Virtual Machines" diyerek devam ediyorum.

12- Select Virtual Machines ekranında vCenter Server sunucumuzu seçiyoruz. Seçtikten sonra içerisinde bulunan tüm sanal makineleri görebilirsiniz. Korumak istediğiniz sunucu /sunucuları seçerek devam ediyoruz.

13- Seçmiş olduğum 2 sanal makine için Process Server üzerinden gelen dataların Storage Account üzerinde depolanmaktadır.

14- Configuration Server yapılandırmasında oluşturduğum Windows /Linux Account bilgilerini burada kullanacağız.

15- Machines > kısmında seçmiş olduğum iki sanal makinenin replikasyonunun başladığını görebilirsiniz. Replikasyon durumunu Jobs kısmından detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

 

Yazımı burada tamamlıyorum. Umarım faydalı olur..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir