Microsoft Azure Site Recovery : (Gelişmiş) Vmware to Azure / Part 1

 

Merhabalar,

Bu makalede Azure Site Recovery servisi ile Vmware ortamındaki sanal makinelerin replikasyonlarını Azure tarafına nasıl göndereceğimizi uyguluyor olacağız. Bu çözüm ile ilgili Ocak ayı içerisinde geliştirilmiş yeni özellikleri duyurulmuştur. Bizde bugün kurulum adımlarını v2 gelişmiş kurulum ile yapıyor olacağız.

Azure Site Recovery (Enhanced) v2 Vmware to Azure detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Teknik detaylar ve ön gereksinimlere buradan erişilebilirsiniz.

 

Azure Site Recovery ile Vmware ve Fiziksel sunucularınızı Azure 'a replikasyon mimarisi aşağıdaki gibidir. Yakından takip edenler mimari ile ilgili değişiklikleri anlıyacağını düşünüyorum. Kısaca daha önce Azure üzerinde çalışması gereken Config & Master sunucuların artık Azure üzerinde çalışmasını gerek kalmamaktadır.On-Premises tek bir sunucu üzerinde tüm görevler toparlanmıştır. Çok fazla uzatmadan direk kuruluma geçelim.

Step 1: Prepare your infrastructure

 

  1. https://manage.windowsazure.com
    Azure Portal 'e giriş yaparak Data Services > Storage > Quick Create adımları ile Storage Account oluşturuyoruz. Buradan isterseniz Geo-Redundant ile farklı bir veri merkezi üzerine ikinci bir kopyasını gönderebilirsiniz.

  1. Network Services > Virtual Network > Qucik Create adımları ile Azure DR Network yapısını oluşturuyoruz.

3-Recovery Services > Site Recovery Vault > Quick Create adımları ile ASR için kullanacağımız Vault alanımızı oluşturuyoruz.

  1. Holsiterecovery adı ile oluşturduğum Vault üzerinden Setup Recovery kısmından ilgili çözümü seçmemiz gerekiyor. Aşağıda da görüleceği üzere Azure Site Recovery ile uygulayabileceğimiz çözümler görülmektedir. "Between an on-premises site with VMware /Physical servers and Azure" olanı seçiyoruz.

  1. İlgili çözümü seçtikten sonra Protect kısmında uygulayacağımız adımların sırası yer almaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir