Microsoft Azure Sanal Makine Boyutları ve Performansları

 

Bu yazı da uygulamalarınızı ve iş yüklerini çalıştırmak için kullanabileceğiniz sanal makine boyutları ve seçenekleri yer almaktadır.Standart boyutlarda A,D,DS,G ve GS Serisi sanal makineleri kullanabiliriz.Bu boyutlardaki bazı önemli hususlar aşağıdaki gibidir.

 • D-serisi VM yüksek işlem gücü ve disk performansı isteyen uygulamaları çalıştırmak için tasarlanmıştır. D-serisi VM'ler hızlı işlemciler ile daha yüksek bir cpu ve SSD disk kullanımı sağlamaktadır.
 • Dv2-serisi sanal makineler D-serisindan daha güçlü bir işlemci sunuyor.Dv2-serisi CPU'lar D-serisinden %35 daha hızlıdır. Bu yeni nesil 2.4 Ghz Intel Xeon E5-2673 v3 (Haswell) işlemci kullanmaktadır.Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0 ile 3.2 Ghz'e kadar çıkabilir. Dv2 serisi D-serisi ile aynı bellek ve disk yapılandırması kullanmaktadır.
 • G-serisi Intel Xeon E5 VM'ler daha fazla memory ve v3 ailesi işlemciler kullanmaktadır.
 • DS-serisi ve GS-serisi VM'ler yüksek performanslı, I/O yoğun iş yükleri için düşük gecikmeli depolama alanı sağlar.Ayrica bu makinelerde Premium Depolama kullanabilirsiniz. Premium Depolama belirli bölgelerde kullanılabilmektedir.

Sanal makine boyutları fiyatlandırmayı direk etkileyeceğininden dolayı makine seçimini iyi yapmak gerekmektedir.Sanal makine seçimlerinde CPU,Memory ve Depolama kapasitesinin yanında max. IOPS değerleri de dikkate alınmalıdır.

 • A8-A11 boyutları yoğun işlem yapan,yüksek performanslı ve yoğun uygulamalar için optimize edilmiştir.
 • Dv2 serisi,D serisi, G serisi ve DS/GS boyutları daha hızlı CPU,daha performanslı yerel disk performansı ve daha yüksek memory ihtiyaçları gereken uygulamalar için idealdir.Birçok kurumsal seviyedeki uygulamalar için testler yapılmıştır.

   

  Standart A-Serisi

  Standart A-Serisi -High Performance Computer

  Standart D-Serisi

  Standart Dv2-Serisi

  Standart DS-Serisi

  Standart G-Serisi

  Standart GS-Serisi

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir