Microsoft Azure Platform Hizmetleri Nelerdir? (Açıklamalı)

 

Azure Active Directory B2C

Günlük milyarlarca kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirebilme konusunda kendini kanıtlamış bir bulut hizmeti olan Azure Active Directory, yepyeni bir hizmet sayesinde hizmet kapsamına tüketici kimliklerini dahil ediyor. Azure Active Directory B2C adındaki bu hizmet şimdilik genel önizlemede. Azure Active Directory B2C, müşterilere yönelik uygulamalarınız için herhangi bir platformla kolayca tümleştirilebilen ve tüm cihazlardan erişilebilen kapsamlı bir kimlik yönetimi çözümüdür. Genel önizleme süresince bu hizmeti ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 

Azure Active Directory

Azure Active Directory, bulut uygulamalarınız için kimlik yönetimi ve erişim denetimi sağlar. Kullanıcıların bulut uygulamalarına erişimini basitleştirmek için şirket içi kimliklerinizi eşitleyebilir ve çoklu oturum açmayı etkinleştirebilirsiniz. Azure Active Directory 3 sürüm halinde sunulur: Ücretsiz, Temel ve Premium.

 

Azure AD Etki Alanı Hizmetleri

Azure Active Directory Etki Alanı Hizmetleri; etki alanına katılım, LDAP, Kerberos, Windows Tümleşik Kimlik Doğrulaması ve Grup İlkesi desteği gibi ölçeklenebilir, yüksek performanslı, yönetilen etki alanı hizmetleri sunar. Yöneticiler, Azure Altyapı Hizmetlerinde dağıtılan sanal makineler ve dizin kullanan uygulamalar için yönetilen etki alanı hizmetlerini tek tıklamayla etkinleştirebilir. Windows Server Active Directory teknolojisi temel alınarak oluşturulan Azure Active Directory Etki Alanı Hizmetleri, geleneksel şirket içi uygulamaları buluta geçirmek için kolay bir yol sunar.

 

API Yönetimi

Azure API Yönetimi, API'leri geliştiriciler, iş ortakları ve çalışanlar için güvenli bir şekilde ve uygun ölçekte yayımlamanızı sağlar.

 

Uygulama Ağ Geçidi

Azure Uygulama Ağ Geçidi, İnternet'e yönelik uygulamalar veya dahili web uygulamaları için HTTP yük dengeleme, SSL sonlandırma ve oturum tabanlı tanımlama bilgisi benzeşimi sağlayan, Azure tarafından yönetilen bir katman 7 çözümüdür.

 

Visual Studio Application Insights

Visual Studio Application Insights, sorunları belirlemenize, problemleri çözmenize, cihaz ve web uygulamalarınızı sürekli olarak geliştirmenize yardımcı olabilecek hepsi bir arada telemetri çözümüdür. Uygulamalarınızın kullanılabilirliği, performansı ve kullanımı üzerine gerçek zamanlı, 360 derecelik görünümler sağlar. Azure'da ya da kendi sunucularınızda bulunan Java, iOS, Android, .NET ve web uygulamalarını destekler.

 

Uygulama Hizmeti

Azure Uygulama Hizmeti, istediğiniz platform veya cihaz için kurumsal kullanıma hazır web uygulamalarını ve mobil uygulamaları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturup ölçeklenebilir ve güvenilir bir bulut altyapısında dağıtmanız için eşsiz bir bulut hizmetiyle daha hızlı uygulama oluşturmanıza imkan sağlar.

 

Otomasyon

Azure Otomasyonu, yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve güvenilir bir iş akışı yürütme altyapısı kullanarak Azure ortamınızda otomatik olarak kaynaklar oluşturmanıza, dağıtmanıza, izlemenize ve bunların bakımını yapmanıza imkan sağlar.

 

Yedekleme

Azure Yedekleme, kurumsal dizüstü bilgisayarlarınızda Windows istemci verilerinin yanı sıra paylaşılan dosyaları ve klasörleri korur. System Center Data Protection Manager (DPM) ile tümleştirilen Yedekleme, veri merkezinizde Microsoft SharePoint, Exchange, SQL Server, Hyper-V sanal makineleri ve diğer uygulamaları korur.

 

Toplu İşlem

Azure Toplu İşlem, Azure üzerinde büyük ölçekli paralel ve yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) iş yüklerini çalıştırmayı kolaylaştırır. Toplu İşlem ile paralel iş yüklerini ölçeklendirebilir, kuyruktaki görevlerin yürütülmesini yönetebilir ve uygulamaları, bilgi işlem işlerinin yüklerini buluta taşımak üzere bulutta kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

 

BizTalk Hizmetleri

Azure BizTalk Hizmetleri, güçlü ve genişletilebilir bir bulut tabanlı tümleştirme hizmetidir. Bulut ve karma tümleştirme çözümleri sunmak üzere B2B ve EAI özellikleri sağlar.

 

CDN

Azure İçerik Teslim Ağı, küresel çaptaki veri merkezlerden oluşan güçlü bir ağ aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara yüksek bant genişlikli, düşük gecikme süreli ve kullanılabilirliği yüksek içerik teslim etmenize imkan tanır.

 

Bulut Hizmetleri

Azure Bulut Hizmetleri, sunucu altyapısını yönetme ihtiyacını ortadan kaldırır. Web ve çalışan rolleri sayesinde hızlı bir şekilde modern uygulamalar oluşturmanızı, dağıtmanızı ve yönetmenizi sağlar.

 

Veri Kataloğu

Azure Veri Kataloğu, kurumsal veri kaynakları için bir kayıt sistemi ve bulma sistemi olarak görev yapan, tam yönetilen bir hizmettir. Analistler, veri uzmanları ve geliştiriciler dahil tüm kullanıcıların veri kaynaklarını kaydetmesine, bulmasına, anlamasına ve kullanmasına imkan sağlar. Kuruluşunuzdaki kurumsal belleği yakalamak, gizli verileri aydınlatmak ve kurumsal veri kaynaklarınızdan daha fazla değer elde etmek için kitle kaynaklı ek açıklamaları ve meta verileri kullanın.

 

Veri Fabrikası

Azure Veri Fabrikası, buluttaki veya şirket içi ortamdaki ham verileri kullanarak güvenilir bilgiler üretmenizi sağlayan yönetilen bir hizmettir. Veri taşıma ve dönüştürme etkinliklerine yönelik yüksek düzeyde kullanılabilir, hataya dayanıklı iş akışlarını kolay bir şekilde oluşturun, düzenleyin ve zamanlayın. Hizmet durumunu ve tüm veri ardışık düzenlerinizi Azure Portal aracılığıyla sunulan zengin bir görsel deneyimle bir bakışta izleyin.

 

Veri Gölü Analizi

Veri Gölü analiz hizmeti, dağıtılmış altyapı yerine işletme hedeflerinize odaklanmanız için dinamik olarak ölçeklenen Apache YARN üzerinde oluşturulmuş, yeni bir dağıtılmış analiz hizmetidir. Donanımı dağıtmak, yapılandırmak ve ayarlamak yerine verilerinizi dönüştürmek için sorgular yazarsınız ve değerli bilgiler elde edersiniz. Analiz hizmeti sadece ne kadar güce ihtiyacınız olduğunu ayarlayarak her ölçekteki işin üstesinden gelmenizi sağlar. Yalnızca işinizin çalıştığı zaman için ödeme yapmanız uygun maliyetli olmasını sağlar. Analiz hizmeti Azure Active Directory desteği sunarak şirket içi kimlik sisteminizde tümleşik olan erişimi ve rolleri kolayca yönetmenize olanak tanır. Aynı zamanda SQL avantajlarını kullanıcı kodunun etkileyici gücüyle birleştiren bir dil olan U-SQL'i de içerir. U-SQL'in ölçeklenebilir dağıtılmış çalışma zamanı depodaki ve Azure, Azure SQL Veritabanı ve Azure SQL Veri Ambarı kapsamındaki verileri verimli bir şekilde analiz etmenizi sağlar.

 

Veri Gölü Deposu

Veri Gölü deposu her boyuttaki, türdeki ve hızdaki verilerin ölçeği büyüdükçe, uygulamanızda değişiklik yapmak zorunda kalmadan kolayca yakalayabileceğiniz tek bir depo sunar. Depodaki veriler kurumsal düzeyde güvenlik altında işbirliği için paylaşılabilir. Aynı zamanda, HDFS uygulamaları (Azure HDInsight, Veri Gölü analiz hizmeti, Hortonworks, Cloudera, MapR) ile araçlarının yüksek performanslı işleme ve analiz gereksinimleri (düşük gecikme süreli iş yükleri desteği gibi) için tasarlanmıştır. Örneğin, veriler piyasadaki mevcut tekliflerin aksine, IoT çözümleri için sensörlerden ve cihazlardan veya çevrimiçi alışveriş sitelerinden, gerçek zamanlı olarak, hesap veya dosya boyutunda sabit sınırlar olmaksızın depoya alınabilir.

 

Azure Geliştirme ve Test Laboratuvarı

Azure Geliştirme ve Test Laboratuvarı, uygulamaları dağıtmak ve test etmek için hızlı ve kolay bir şekilde ortam oluşturmanızı sağlar. Windows ve Linux ortamları derlemek için yeniden kullanılabilir şablonlar ve yapıtlar kullanın; boş yere yapılan harcamaları azaltın ve maliyetleri denetim altında tutun.

 

DNS

Azure DNS, DNS etki alanlarınızı Azure uygulamalarınızla birlikte barındırmanıza ve DNS kayıtlarınızı mevcut Azure aboneliklerinizi kullanarak yönetmenize imkan sağlar. Microsoft'un ad sunucularından oluşan küresel ağı, etki alanlarınız için çok hızlı DNS yanıtları ve çok yüksek kullanılabilirlik elde etmeniz için kapsam, ölçek ve yedekliliğe sahiptir. Azure DNS ile DNS'nizin her zaman hızlı ve kullanılabilir olacağından emin olabilirsiniz.

 

DocumentDB

Azure DocumentDB, şemadan bağımsız veriler üzerinde sorgu ve işlemler gerçekleştirme, öngörülebilir ve güvenilir bir performans ve hızlı geliştirme olanakları sunan, tümüyle yönetilen bir NoSQL belge veritabanı hizmetidir.

 

Olay Hub'ları

Azure Olay Hub'ları, milyonlarca cihaz ve olay için dayanıklı arabelleğin yanı sıra bir saniyenin altında uçtan uca gecikme süresi ile esnek ölçeklendirme telemetrisi ve olay alımı sağlar.

 

ExpressRoute

Azure ExpressRoute, Azure veri merkezleri ile şirket içindeki veya ortak yerleşim ortamındaki altyapınız arasında özel bağlantılar oluşturmanızı sağlar.

 

HDInsight

Azure HDInsight, buluta bir Apache Hadoop çözümü getiren Hadoop tabanlı bir hizmettir. Herhangi bir boyut ve türdeki verileri yöneten bulut tabanlı bir veri platformu ile büyük verilerden tam olarak faydalanın.

 

IoT Hub

Microsoft Azure IoT Hub ile Nesnelerin İnterneti projenize hızlı bir başlangıç yapın. Çok sayıda işletim sistemi ve protokolde çalışan milyonlarca IoT varlığını bağlayın, izleyin ve denetleyin. Aralıklı olarak bağlansalar bile varlıklarla güvenilir bir çift yönlü iletişim kurun ve gelen telemetri verilerini analiz ederek bu analizlere göre eylem gerçekleştirin. Cihazlarla uygun kimlik bilgileri aracılığıyla iletişim kurmak için cihaz başına kimlik doğrulamasından yararlanın ve IoT çözümlerinizin güvenliğini artırın. Sisteminizin bütünlüğünü sağlamak için belirli cihazlara erişim haklarını iptal edin.

 

Anahtar Kasası

Azure Anahtar Kasası, donanım güvenlik modüllerini (HSM'ler) kullanarak buluttaki anahtarlarınızı ve diğer gizli anahtarlarınızı korumanın kolay ve ekonomik bir yolunu sunar. HSM'lerde depolanan anahtarları kullanarak parolalar gibi şifreleme anahtarlarını ve küçük gizli anahtarları koruyun. Ekstra güvenlik için, anahtarlarınızı FIPS 140-2 seviye 2 ve Ortak Kriter EAL4+ standartlarıyla sertifikalandırılmış olan HSM'lerde oluşturun veya içeri aktarın ve böylece, anahtarlarınızın HSM sınırları içinde kalmasını sağlayın. Anahtar Kasası, Microsoft'un anahtarlarınızı göremeyeceği ve ayıklayamayacağı şekilde tasarlanmıştır. Geliştirme/Test için dakikalar içinde yeni anahtarlar oluşturun ve güvenlik işlemleri tarafından yönetilen üretim anahtarlarına sorunsuz bir biçimde geçiş yapın. Anahtar Kasası, HSM'leri ve anahtar yönetimi yazılımını sağlama, dağıtma ve yönetme işlemleriyle uğraşmanıza gerek kalmadan ölçeklendirme yaparak bulut uygulamalarınızın gereksinimlerini karşılar.

 

Yük Dengeleyici

Azure Yük Dengeleyici, İnternet ve özel ağ trafiğini bulut hizmetleri veya sanal makinelerdeki sorunsuz hizmet örnekleri arasında dağıtır. Daha yüksek güvenilirliğe sahip olmanıza ve uygulamalarınıza sorunsuz bir şekilde daha fazla kapasite eklemenize imkan sağlar.

 

Machine Learning

Azure Machine Learning, tahmine dayalı analiz çözümlerini bulut üzerinde kolay bir şekilde tasarlamanıza, test etmenize, çalışır hale getirmenize ve yönetmenize imkan sağlar.

 

Yönetilen Önbellek Hizmeti

Azure Yönetilen Önbellek Hizmeti, verilere çok hızlı erişme olanağı sunarak yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve hızlı uygulamalar geliştirmenizi sağlayan dağıtılmış ve bellek içi ölçeklenebilir bir çözümdür.

 

Medya Hizmetleri

Azure Medya Hizmetleri; içe alım, kodlama, biçim dönüştürme, içerik koruma ile isteğe bağlı ve canlı akış özellikleri dahil olmak üzere bulut tabanlı medya çözümleri sunar.

 

Mobile Engagement

Azure Mobile Engagement, mobil uygulama kullanımını ve gelirlerini artırmanıza imkan sağlar. Gerçek zamanlı detaylı kullanıcı segmentasyonunu, uygulama kullanıcısı analizini ve bağlı tüm cihazlarda bağlam bilgisine sahip akıllı anında iletme bildirimleri ile uygulama içi mesajlaşmayı etkinleştiren, SaaS tarafından sunulan veri temelli kullanıcı katılım platformudur. Uygulama geliştiricilerinin ve pazarlayıcılarının tüm müşterileriyle kişisel, bağlam bilgisine dayalı ve kesintisiz bir şekilde, doğru zamanda doğrudan iletişime geçmesini sağlayarak pazarlama döngüsünü tamamlar.

 

Mobil Hizmetler

Azure Mobil Hizmetler, Windows Mağazası, Windows Phone, Apple iOS, Android ve HTML/JavaScript uygulamaları oluşturmak için ölçeklenebilir bir bulut arka ucudur. Bulutta veri depolayın, kullanıcıların kimliklerini doğrulayın ve dakikalar içinde uygulamalarınıza istek bildirimi gönderin.

 

Multi-Factor Authentication

Azure Multi-Factor Authentication, ek bir kimlik doğrulama katmanı sağlayarak şirket içi ve bulut uygulamalarına yetkisiz bir şekilde erişilmesinin önlenmesine yardımcı olan bir hizmettir. Rahat bir erişim için kullanıcı talebiyle ilgilenirken kurumsal güvenlik ve uyumluluk standartlarını uygulayın.

 

Bildirim Hub'ları

Azure Bildirim Hub'ları, anında iletme bildirimlerini tek seferde milyonlarca kullanıcıya yayınlamanızı veya bildirimleri her kullanıcı için özelleştirmenizi sağlayan yüksek düzeyde ölçeklenebilir, platformlar arası bir anında iletme bildirimi altyapısıdır.

 

Operasyonel Öngörüler

Azure Operasyonel Öngörüler hem şirket içi hem de bulut varlıklarınızdaki olay günlükleri, ağ günlükleri, performans verileri vb. tüm makine verilerinizi toplamanıza, ilişkilendirmenize ve görselleştirmenize olanak tanır.

 

Redis Önbelleği

Popüler açık kaynak Redis önbelleğini temel alan Azure Redis Önbelleği, Azure uygulamalarınız için güvenli, özel bir önbelleğe erişmenizi sağlar.

 

RemoteApp

Azure RemoteApp, çeşitli Windows, Mac OS X, iOS veya Android cihazları kullanan çalışanların istedikleri her yerde üretken kalmalarına yardımcı olur.

 

Zamanlayıcı

Azure Zamanlayıcı, HTTP/S uç noktalarına çağrı yapma veya bir depolama kuyruğuna ileti yazma eylemlerini, dilediğiniz zamanlamaya göre yapmanıza imkan sağlar. Azure içindeki ve dışındaki hizmetlere güvenilir bir biçimde çağrı yapan işler oluşturun ve bu işleri, hemen düzenli veya düzensiz bir zamanlamaya göre ya da ileri bir tarihte çalıştırın.

 

Ara

Azure Arama, tam metin aramasının normal karmaşıklıklarından kaçınarak web'e ve mobil uygulamalara ileri düzey arama özellikleri ekleyen, tümüyle yönetilen bir hizmettir.

 

Security Center

Azure Security Center helps you prevent, detect, and respond to threats with increased visibility and control over the security of all of your Azure resources. It provides a central view of security across your subscriptions and lets you set policies and monitor security configurations. Policy-driven recommendations guide resource owners through the process of implementing security controls and enable the rapid deployment of integrated Microsoft and partner solutions. Using Microsoft global threat intelligence, security-related events from across your Azure deployments are automatically collected and analyzed to identify actual threats and reduce false alarms. The resulting alerts offer insights into the attack and suggest ways to remediate issues.

 

Hizmet Veri Yolu

Azure Hizmet Veri Yolu, uygulamalar arasında yer alan bir mesajlaşma altyapısıdır ve gelişmiş ölçek ile esneklik için mesaj alışverişi yapmalarını sağlar.

 

Service Fabric

Service Fabric, bulut için ölçeklenebilir, güvenilir ve kolayca yönetilebilir uygulamalar derlemek amacıyla kullanılan bir mikro hizmet platformudur. Bulut uygulamaları geliştirmek ve yönetmek konusundaki önemli zorluklarla ilgilenen Service Fabric, geliştiricilerin ve yöneticilerin karmaşık altyapı sorunlarını çözmeye çalışmak yerine iş açısından önemli olan ve ihtiyaç duyulan iş yüklerini uygulamaya odaklanmasına olanak sağlar.

 

Konum Kurtarma

Azure Site Recovery basit, az maliyetli olağanüstü durum kurtarma için özel bulutlarınızın çoğaltılmasını ve kurtarılmasını koordine ederek önemli uygulamalarınızı korumanıza yardımcı olur.

 

SQL Veritabanı

Azure SQL Veritabanı, bulutta hızlı bir şekilde ilişkisel uygulamalar oluşturmanıza, genişletmenize ve ölçeklendirmenize olanak sağlayan bir ilişkisel veritabanı hizmetidir.

 

SQL Veri Ambarı

Azure SQL Veri Ambarı, çok büyük ölçekte paralel SQL Server işleme mimarisine dayanan kurumsal sınıf özelliklerine sahip esnek bir hizmet olarak veri ambarıdır. Şirket içinde veya bulutumuzda verileri ölçeklendirmenize imkan sağlar. Gerektiğinde, yalnızca ihtiyaç duyduğunuz sorgu performansı karşılığında ödeme yapmanızı sağlayan, petabayt düzeyine kadar ölçeklenerek dinamik olarak büyüyebilen veya küçülebilen ilk bulut veri ambarıdır. SQL Veri Ambarı, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriler genelindeki sorguları tümleştirmek için mevcut Transact-SQL (T-SQL) becerilerinizi kullanmanıza olanak tanır. SQL Veri Ambarı, bulutta eksiksiz bir veri ambarı ve iş zekası çözümü için Azure HDInsight, Machine Learning ve Veri Fabrikası ile Microsoft Power BI dahil olmak üzere veri platformu araçlarımız ile tümleşir. SQL Veri Ambarı ile performans, güvenlik ve ölçek gereksinimlerinize bağlı olarak verilerinizi ister bulutta ister şirket içinde tutabilirsiniz.

 

Depolama

Azure Depolama hizmeti Blob Depolama, Tablo Depolama, Kuyruk Depolama ve Dosyalar da dahil olmak üzere ilişkisel olmayan veri depolama olanakları sunar.

 

StorSimple

Azure StorSimple, birincil depolama, arşivleme ve olağanüstü durum kurtarmaya yönelik benzersiz bir karma bulut depolama çözümüdür. StorSimple, toplam depolama maliyetlerini ve veri korumayı en iyi duruma getirir. StorSimple 8000 Series hizmetinin Azure hizmetlerinden ayrı olarak lisanslandığını unutmayın.

 

Akış Analizi

Azure Akış Analizi, cihazlardan, sensörlerden, bulut altyapısından ve mevcut veri özelliklerinden öngörüler edinmenize yardımcı olan bir gerçek zamanlı olay işleme altyapısıdır. Olay Hub'ları ile tümleşik olarak sunulur ve birleştirilmiş çözüm, desenleri daha iyi anlamanıza, panoyu kullanmanıza, anormallikleri saptamanıza ve veriler aktarılırken gerçek zamanlı olarak bir etkinlik başlatmanıza yardımcı olmak için milyonlarca olayı içe alıp analiz yapabilir.

 

Trafik Yöneticisi

Azure Trafik Yöneticisi, barındırılan birden fazla Azure hizmetinden gelen trafiği, aynı veri merkezinde veya dünyanın dört bir yanındaki farklı veri merkezlerinde çalışmasından bağımsız olarak yönlendirmenizi sağlar.

 

Sanal Makineler

Azure Sanal Makineleri, bulutta bir Windows Server veya Linux görüntüsü dağıtmanızı sağlar. Bir marketten görüntü seçebilir veya kendi özelleştirilmiş görüntülerinizi kullanabilirsiniz.

 

Sanal Ağ

Azure Sanal Ağı; IP adresleri, DNS Sunucuları, güvenlik kuralları ve trafik akışları üzerinde tam kontrol sağlayarak bulutta özel ağlar oluşturmanıza olanak tanır. Bir sanal ağ, güvenli bir şekilde VPN tüneli ile şirket içine veya ExpressRoute hizmeti ile özel olarak bağlanabilir.

 

Visual Studio Team Services

Visual Studio Team Services, barındırılan kod depoları ve sorun izlemeden yük testine ve otomatik derlemelere kadar her şeyi yönetme olanağı sağlayan, bulut tabanlı bir uygulama yaşam döngüsü yönetimi (ALM) çözümüdür. Hemen her yerden erişebilir ve ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz. Visual Studio Team Services lisansı, Azure hizmetlerinden ayrıdır.

 

VPN Ağ Geçidi

Azure VPN Ağ Geçidi, Azure içindeki sanal ağınız ile şirket içi BT altyapınız arasında şirketler arası güvenli bağlantı kurmanıza olanak sağlar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir