Microsoft Azure Hybrid Use Benefit (HUB)

 

Buluta geçmekte çoğu şirket için iş ve bütçe ihtiyaçlarını değerlendirmesi gerekiyordu. Buluta geçiş senaryoların da önemli bir geçiş adımı olan Hibrid geçişler ile artık işleri daha kolay hale getirebiliyoruz. Özellikle Windows Server kullanan müşteriler için buluta geçiş yolculuğunu daha da hızlandırıyoruz.

Azure Hibrid kullanım faydalarına baktığımız da Azure üzerinde Windows Server kullanan müşterilerimiz kurum içi (on-premises) lisanslarını da kullanabilir hale gelecektir. Özet ile Azure üzerinde Windows Server işletim sistemi olan bir makine için eğer eliniz de lisansınız var ise daha uygun bir fiyat ile sanal makineyi kullanabileceksiniz.

Not : Windows Server Yazılım Güvencesi (Software Assurance) olan müşteriler Azure üzerinde sanal makine oluştururken ellerindeki lisansları kullanabilmektedirler.

Lisans kullanımındaki seçenekler;

  • 1 Core yada 8 Core 'luk iki Instance oluşturabilirsiniz,
  • Tek Instance üzerinde 16 Core 'luk makine oluşturabilirsiniz,

 

Aşağıdaki grafikte ise sol tarafta bulunan kısımda Azure üzerindeki bir D2serisi bir VM'in maliyeti ölçeklendirilmiştir. Windows Server SA anlaşmanız olduğun da yaklaşık %41'lik bir tasarruf elde etmiş oluyorsunuz. Aslında sanal makine fiyatınız Linux bir makine fiyatına inmektedir.

2016-02-28_180556

 

 

 

 

 

 

 

Bildiğinize gibi Azure üzerinde sanal makine açtığınız da sanal makine fiyatı içerisinde lisans maliyeti de yer almakta idi, haricen bir lisans maliyeti karşınıza çıkmıyordu. Kurumsal bir anlaşma ile Windows Server Software Assurance anlaşması olan müşteriler için Azure üzerinde sanal makineler daha tasarruflu bir hale gelmiştir.

 

Microsoft Azure Hibrid Use Benefit hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir