Microsoft Azure DNS – Zone ve Kayıt Nasıl Oluşturulur?

 

Bir önceki yazımız da Azure DNS hizmeti ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmıştım. Bu yazı da ise Azure Portal üzerinden Zone nasıl oluşturulur ?
DNS kayıtları nasıl eklenir? görüyor olacağız. Daha önce de belirttiğim gibi Azure DNS servisi ile ilgili kısa zaman önce Azure Portal'den kullabilir duruma gelmiştir. DNS yönetimlerinizi Azure üzerinde tutarak hem performanslı hemde yüksek kullanılabilirlik özelliğini kazanabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan işlemlere başlayalım.

1-İlk olarak Azure Portal'e giriş yapıyoruz. Browse ekranın da dns yazarak DNS Zones servisini çağırıyoruz.

2- DNS Zones ekranında Add diyerek Zone ekleme işlemini yapacağız.

3- Zone için bir isim belirliyoruz. Azure DNS servisi altyapı olarak Azure Resource Manager (ARM) üzerinde çalıştığı için Resource Group için bir isim belirliyoruz. Location seçiyor ve Create diyerek oluşturuyoruz.

4- "enginozkurt.com" olarak bir zone oluşturdum. Zone oluşturduğum da klasik Windows
DNS Server üzerinde oluştuğu gibi NS & SOA kayıtları default olarak oluşmaktadır. Name Server olarak kullanabileceğimiz sunucu bilgilerini görebiliriz.

5- Zone oluşturma işleminden sonra DNS kayıtlarımızı oluşturmaya başlıyoruz. Record Set diyoruz.

6- Azure DNS üzerinde oluşturduğumuz Zone üzerinde standard DNS kayıtlarını ekleyebiliyoruz. Şimdi sırası ile kayıtlarımızı oluşturalım.

7- İlk olarak bir A kaydı oluşturuyorum. TTL ve TTL Unit kısımlarını özelleştirebilirsiniz. IP adresimizi yazarak oluşturuyoruz.

8- Şimdi bir CNAME oluşturalım. Alias olarak "enginozkurt.net" yazıyorum.

9- MX kaydı içinde aşağıdaki gibi iki adet MX kaydı ekliyorum. Preference kısmında ilk olarak hangisini tercih edeceğini belirtebilirsiniz.

10- Name Server içinde bir NS kaydı oluşturuyorum. "NS.enginozkurt.com" olarak kaydımı oluşturuyorum.

11- TXT kaydı içinde kayıt içeriğini VALUE kısmına yazıyoruz.

12- DNS kayıtlarımızı oluşturduktan sonra Zone üzerinde aşağıdaki gibi görebiliriz. Default olarak oluşan NS ve SOA kaydının haricinde manuel oluşturduğum A,CNAME,MX,NS,TXT kayıtlarına ait detayları da görebilirsiniz.

13-DNS Zone ve DNS Kayıtlarımızı oluşturduk. Ayrıca PowerShell üzerinde çoklu kayıt oluşturma imkanınız da bulunmaktadır. PowerShell üzerinde kullanabileceğimiz Azure DNS cmdlet'ler aşağıdaki gibidir.

Teşekkürler,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir