Microsoft Azure DNS – Genel Bakış

Merhabalar,

Bugün Microsoft Azure platform üzerinde kullanabileceğimiz servislerden biri olan DNS hizmeti hakkında bilgilendirme yapacağım. Daha önce PowerShell arayüzünde yapabildğimiz Zone oluşturma ve kayıt ekleme işlemlerinizi artıkAzure Portal üzerinden çok daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

DNS (Domain Name Server) nedir?

İnternet üzerindeki herhangi bir web sitesi veya hizmetin arkasında bir IP adresi bulunmaktadır. İnternet dünyasında IP ile işlem yapmak daha zor olduğu için kolaylık olarak IP'lere isimler tanımlanmaktadır. Örneğin , www.microsoft.com web sitesine girdiğimizde 134.170.185.46 IP adresi üzerinden hizmet verilmektedir. DNS hizmeti ile ismi IP'ye çözme işlemini yapabiliyoruz.Bu yüzden DNS internet dünyası için olmazsa olmazlardandır.

Azure DNS ise Microsoft alyapısını kullanarak isim çözümlemesini sağlayan etki alanlarının DNS hizmetlerini barındırmaktadır.Azure DNS servisi ile DNS kayıtlarınızı yönetebilirsiniz.Azure DNS global bir ağda hizmet vermektedir.Global olması sebebi ile DNS sorgularında çok hızlı dönüşler alabilmektesiniz. Azure DNS hizmeti Azure Resource Manager (ARM) altyapısı ile çalışmaktadır. Azure DNS üzerinden etki alanı register işlemi maalesef yapamıyorsunuz. Sadece etki alanlarınızın DNS yönetimini Azure DNS servisi üzerinden yapabiliriz. Azure DNS servisi ile (A,AAAA,CNAME,MX,NS,SRV,TXT) kayıtlarını oluşturabilirsiniz.

 

Azure DNS servisi ile kazanımlarınız,

Güncellemeleriniz de beklemeyin: Lokal hosting firmalarından aldığımız hizmetlerde yaşadığımız sıkıntılardan birisi güncellemelerde yaşadığımız bekleme süreleridir.Azure DNS üzerinde yeni bir kayıt eklediğiniz de sadece bir kaç dakika da güncellenir.Böylece kritik zamanlarda güncellemeler için beklemek zorunda değilsiniz.

Global bir DNS sunucu ağı kullanın: Microsoft DNS sunucuları global bir network üzerinde olduğu için yüksek kullanılabilirlik sağlamaktadır. Microsoft'un Azure DNS sunucuları 16 veri merkezi ile hizmet vermektedir. Bu sayede performans ve erişilebilirlik konusunda üst düzey bir hizmet sunabilmektedir.

Yüksek hızlı DNS sorguları: Azure DNS servisi ile uygulamalarınız ve web siteleriniz için çok yüksek hızlı DNS sorguları yapabilirsiniz. Bu sayede hizmetleriniz son kullanıcılar tarafından çok daha hızlı bir şekilde kullanabilmektedir. Şirketlerde yaşadğımız sıkıntılardan biride yapmış olduğumuz sorgulara verilen gecikmeli cevaplardır. Bir internet sitesi yada uygulamalanın açılması için DNS sorgularında gecikme yaşamak zorunda değilsiniz.

 

DNS uygulamalarınızı Azure DNS ile yakın tutun: DNS hizmeti ile çalışan bir web hizmetininiz olduğunu ve bu hizmeti Azure üzerinde bir sanal makinede tutabilir. Aynı zamanda DNS yönetiminide Azure DNS servisi ile beraber yaptığınız da uygulamalarınız da çok yüksek hızlı erişim ve kullanılabilirlik sağlayabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımda Azure Portal üzerinden DNS Zone nasıl oluşturulur ve kayıtlar nasıl eklenir bunları göreceğiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir