Microsoft Azure Backup Server (MABS) Kurulumu

 

Merhabalar,

Kısa bir sürece önce Azure Backup servisi ile local iş yüklerinizi disk bazlı yedekleme yapmak için duyurulmuş olan Azure Backup Server hakkında bilgi vermiştim. Buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazı da ise Azure Backup Server nasıl kurulur buna değineceğim..

Azure Backup Server kurulum yapıldığında da göreceğiniz üzere System Center Data Protection Manager ürününün kuçültülmüş bir sürümüdür. System Center ürünü kullanmayan daha küçük ölçekli firmaların on-premises yapılarından iş yükleriniz Azure üzerinde yedekleme için çıkarılmış bir üründür.

Microsoft Azure Backup Server ,Windows Server 2008 R2 SP1, 2012 ve 2012 R2 sürümlerinden çalışabilmektedir.Azure Backup Server temelinde (Disk to Disk) yedekleme teknolojisini kullanmaktadır.

Kurulum için iki adet sunucu kullanacağım; 2012 R2 Domain Controller ve 2012 R2 Backup Server ayrıca Azure üzerinden Backup Vault oluşturarak devam edeceğim.

1-Azure Management Portal üzerinden DataServices > Recovery Services > Backup Vault >Quick Create seçeneği ile Backup Vault oluşturuyorum.

2- Azure Backup hizmeti ile Windows Client ve Windows Server işletim sistemleri için yedekleme işlemlerini yapabiliyorduk. Bunun için ilgili linkler üzerinden yazılımları yükleyerek yedekleme işlemini yapıyoruz. Bunlara ek olarak "Microsoft Azure Backup Server for Applications" seçeneği eklenmiştir. Bizde bu seçenek ile devam ediyoruz.

3- Download diyerek Azure Backup Server yazılımı indiyoruz. Yaklaşık 3.2GB büyüklüğündedir.

4- İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kuruluma geçiyoruz.

5- Microsoft Azure Backup seçeneğini seçip devam ediyoruz.

6- Donanım ve yazılımsal ön gereksinimlerin kontrolünü yapıyoruz.

7- Gereksinimler tamam olduğu için devam ediyoruz.

8- Microsoft Azure Backup Server arka tarafta SQL Database üzerinden çalışacağı için SQL kurulumunu yapmamız gerekiyor. "Check and Install" seçeneğini ile SQL kurulumu için gereksinimleri control ediyoruz. Önceden .Net 3.5 SP1 yüklemeniz gerekmektedir.

9- Kontroller tamamlandıktan sonra "Install new Instance of SQL Server with this Setup" seçeneğini kurulum adımlarına devam ediyoruz.

10- Kurulum ayarlarını isteğe göre değiştirebilirsiniz.

11- SQL Server servisi için bir parola belirliyoruz.

12- Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

13- Kurulum aşamasında Microsoft Azure Recovery Services (MARS) Agent kurulumu da yapılmaktadır. Install diyerek kurulumunu yapıyoruz.

14- Azure Backup Vault register işlemi için vault credentials dosyamızı download etmemiz lazım..

 

15- Vault Credentials dosyasını ekledikten sonra devam ediyoruz.

16- Azure Backup ile yedekler şifreli olarak Upload edileceği için şifre belirlememiz gerekiyor.

17- MARS Agent kurulumu tamamlandıktan sonra SQL Server kurulumu yapılıyor.

18- Kurulum yaklaşık 20dk kadar sürebilmektedir. Başarılı bir şekilde kurulum tamamlanmıştır.

19-Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstüne Microsoft Azure Backup Server ve Microsoft Azure Backup Management Shell kısayolları gelmektedir.

20- Microsoft Azure Backup Server konsolu aşağıdaki gibidir. System Center Data Protection Manager konsolunu hatırlayan çok fazla yabancılık çekmeyecektir.

 

Microsoft Azure Backup Server kurulumu böylelikle tamamlanmıştır. Bir sonraki yazıda nasıl backup alınır buna değineceğim..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir