Microsoft Azure Backup ile Windows 10 File Backup Nasıl Alınır?

 

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere Microsoft Azure Backup servisi ile birlikte Windows 10 işletim sisteminde dosya yedekleme nasıl yapılıyor bunu inceleceğiz. Windows Client dosya yedekleme programı olarak farklı farklı yazılımlar bulunmaktadır. Microsoft Azure Backup Windows Server sistemleri dışında Client işletim sistemlerine de destek verebilmektedir. Azure Backup servisi ile kullanıcıları dosyalarınızı Microsoft bulut ortamına göndererek uzun yıllar boyunca güvenli bir şekilde veri koruma sağlamaktadır.

Lafı çok fazla uzatmadan işlemlere geçeceğim.

1-Microsoft Azure Backup servisini kullanmıyor iseniz Azure Management portalı üzerinde + Data Services > Recovery Services > Backup Vault oluşturmanız gerekmektedir.Mevcut bir backup vault ‘unuz var ise onun üzerinden de Register işlemini yapabiliriz.

2- Backup Vault oluşturduktan sonra aşağıdaki gibi iki farklı seçenek karşımıza çıkmaktadır. Ben “Protect On-premises workloads” seçeneğini üzerinden devam edeceğim.

  1. Protect On-premises workloads : Şirket içinde kullanmış olduğunuz Windows Server veya Windows Client işletim sistemlerini korumak için,
  2. Protect Azure Virtual Machines : Azure üzerinde çalışan sanal makineleri korumak için

Download Agent kısmında “For Windows Server or System Center Data Protection Manager or Windows Client” yazılı linke tıklayarak kullanacağımız yazılımı indiriyorum. Dikkat ederseniz bu seçenek ile orta ölçekli ve büyük ölçekli kurumlar yanında Windows Client işletim sistemleri de yer almaktadır.

3- Linke tıkladığımızda aşağıda görüldüğü gibi Microsoft Azure Recovery Services Agent (MARS Agent) indirebiliyoruz.

4- MARS Agent indirdikten sonra kurulumuna geçiyoruz.Installation Settings kısmında değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

5- Kullanıcı internete Proxy ile çıkış yapıyor ise Proxy bilgilerini buradan girmemiz gerekli. Yok ise değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

6- İsteğe bağlı olarak Microsoft Update servisine bağlanabilirsiniz.Gerek duymadığım için direk devam ediyorum.

7- MARS Agent için gerekli olan yazılım araçları aşağıdaki gibi uygun olduğunu görüyoruz.Install seçeneği ile kurulumu başlatıyoruz.

8- MARS Agent kurulumu tamamlandıktan sonra Azure Backup Vault üzerine Register etmemiz gerekmektedir. “Proceed to Registration” seçeneği ile devam ediyoruz.

9- Vault Identification kısmında ise Azure Backup Vault bilgilerinin olduğu Vault Credentials adında bir dosya download etmemiz gerekmektedir.

10-“Download Vault Credentials” linkine tıklıyoruz.

11- Browse diyerek indirmiş olduğumuz dosyayı gösteriyoruz. Dosya içerisindeki bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

12- Dosyalarınız Azure üzerine taşınırken şifreli olarak taşınmaktadır. Bu yüzden bu kısımda bir parola belirlemeliyiz. Parolayı ister manuel olarak oluşturun ister “Generate Passphrase” seçeneği ile karışık bir şifre uyarlabilirsiniz. Oluşturduğunuz şifreyi belirttiğiniz bir lokasyona kaydedebilirsiniz.

13- Register işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Close diyerek sihirbazı kapatıyoruz.

14-Microsoft Azure Backup yönetim konsolu aşağıdaki gibidir. İlk olarak yapacağımız işlem Backup Schedule ayarlamak. Actions kısmında “Schedule Backup” seçeneğine tıklıyoruz.

15- “Add Items” seçeneği yedeklenmesini istediğimiz klasörleri eklememiz gerekiyor.

16- W10- kullanıcısının masaüstünde bulunan Yedeklerim adındaki klasörü seçiyorum.

17- Backup Schedule ayarlarını isteğe bağlı şekilde ayarlayabilirsiniz.

18- Retention Policy kısmında GFS mantığında backup zamanlarını ayarlayabilirsiniz.

19- Backup işlemini “Automatically over the network” seçeneği ile network hattı üzerinden göndereceğiz. Diğer bir seçenek ise Offline Backup.

20-Confirmation ekranın da yapmış olduğumuz ayarlar görülmektedir. Alt kısımda ise Microsoft Azure Backup Vault içerisinde yedekleme için kullanacağımız data boyutu gösterilmektedir. Şu anda bir Backup Vault 54TB boyutundadur. Finish ile Schedule oluşturmamızı tamamlıyoruz.

21- Backup Schedule oluşturduktan sonra istersek belirlediğimiz zamanın gelmesini bekleyebiliriz yada Actions kısmında bulunan “Back Up Now” seçeneğini kullanabiliriz.

22- Backup alınacak klasörleri kontrol ettikten sonra Back Up seçeneği işlemi başlatırız.

23- Windows 10 Client işletim sistemi üzerinde bulunan datalarım Azure Backup Vault üzerine transfer edilmektedir.

24- Backup Job başaılı bir şekilde tamamlanmıştır.

25-Backup Vault içerisinde REGISTERED ITEMS kısmında bu vault üzerine register olan sunucu ve client işletim sistemlerini görebilisiniz.

26- PROTECTED ITEMS kısmında ise Vault içerisinde yedeklenen dosyaların bilgisi yer almaktadır.

27- CONFIGURE kısmında Local Redundant ve Geo Redundant seçenekleri ile backlarınız kaç datacenter üzerinde kopyasının olacağını belirleyebilirsiniz. Bu değişikliği yapmak için Vault üzerine register edilmemesi gerekli.

28- Dashboard ekranında Vault kullanım oranları yer almaktadır. Register edilen On-premises sunucular,Azure sanal sunucular ve toplam data kullanım oranını görebilirsiniz.

Faydalı olması dileğimle..

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir