Microsoft Azure Backup with Virtual Machine Protection

 

Merhabalar,

Bu yazıda On-Premise ortamınız da bulunan Sanal Makine üzerindeki verilerinizi Microsoft Azure Backup servisini kullanarak Azure üzerine taşınmasını inceleyeceğiz. Kurum içerisinde bulunan kritik verilerinizi Microsoft Azure Backup ile çok hızlı bir şekilde koruma altına alabilirsiniz. Verilerinizi Windows Server Backup (WAP) hizmeti ile ya da System Center Data Protection Manager (SCDPM) ürününü kullanarak da Azure üzerinde koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca Server işletim sistemlerinin yanı sıra Windows Client işletim sistemleri üzerinde verilerinizi Azure Backup yardımı ile yedekleyebilirsiniz.

Orta ölçekli bir yapıda Azure Backup servisinin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Enterprise yapılarda System Center ürünü ile birlikte Azure Backup servisinin nasıl çalıştığını aşağıda görebilirsiniz.

1-Microsoft Azure Backup servisini kullanmak için ilk olarak yedekleme alanı oluşturmamız gerekmektedir. Sol taraftaki servisler kısmında Recovery Services > Backup Vault >Create a new vault seçeneğini kullanıyoruz.

2- Yada sol alt tarafta bulunan + New > Recovery Services > Backup Vault > Quick Create diyerek de oluşturabilirsiniz. Oluşturacağımız Vault için Uniq bir isim ve Region belirtiyorum.(Burada belirteceğiniz Region herhangi bir tanesi olabilir fakat Azure üzerinde bulunan sanal makine verilerini backup alıyorsunuz sunucu ile backup vault'u farklı Region da seçmenizi tavsiye edilir.)
Sonra Create Vault diyerek oluşturuyoruz.

3- IST-BACKUP olarak belirlemiş olduğum yedekleme alanı oluşturuluyor.

4- Yedekleme alanımız başarılı bir şekilde oluşturulmuştur.

5-Vault oluşturma işlemi tamamlandıktan üzerine tıklıyoruz buradan istediğimiz ayarları yapabiliriz. Microsoft
Azure platformu her geçen gün geliştiği için Backup servisinde de yeni özellikler de bulunmaktadır. Bu yazının yazıldığı tarihte Configure seçeneğinin daha yeni olduğunu, Preview olarak ise Policies,Jobs ayarları görülmektedir.

Vault üzerine yedekleme yapacağımız sunucuyu göstermek için iki farklı işlem yapmamız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yedekleyeceğimiz sunucu üzerine Vault Credentials bilgisini download etmemiz gerekiyor. Diğeri ise sanal sunucu için Agent download etmemiz gerekmektedir. Ben seçeneklerden Windows Server,System Center Data Protection Manager,Windows Client seçiyorum.

6-İlk olarak Download vault credentials linkini tıklayarak bilgileri indiriyoruz.

7-ikinci olarak ise For Windows Server or System Center Data Protection Manager or Windows Client linkini tıklıyoruz.

8-İndirmiş olduğum Agent 'ı çalıştırıyorum.

9-Microsoft Azure Recovery Services Agent Setup Wizard ekranı karşımıza gelmektedir. Installation Folder ve Cache Location path'leri yer almaktadır. Herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

10- Ortamınız da Proxy sunucunuz var ise bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

11- Bu adımda ise Microsoft Update sunucusuna bağlanarak Update seviyesi kontrol edebilir yada diğer bir seçenek ile devam edebilirsiniz.

12-Install diyerek kurulumu başlatıyorum.Kurulum için gerekli olan .net 4.5 ve Windows Powershell yüklü olduğu için herhangi bir hata vermeden kurulumu tamamlayacaktır.

13-Microsoft Azure Recovery Services Agent yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

14- Şimdi ise sunucumuzu Vault üzerine register edeceğiz.Download etmiş olduğumuz Vault Credentials dosyasını browse diyerek göstereceğim.

15-Vault Credentials dosyasını ekledikten sonra bilgilerimiz otomatik olarak gelmektedir.

16-Azure üzerine alınan yedekler Encrypted şekilde alınmaktadır. Burada biz bir key girebilir ya da Generate Passphrase diyerek otomatik bir key üretebiliriz. Aşağıda ise üretmiş olduğumuz key dosyasının nerede saklanacağını gösteriyoruz. Bu dosyayı kaybettiğiniz de backuplarınızı açmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden bu bilgiyi güvenli bir yerde saklamanız gerekmektedir.

17- Server Registration işlemimiz tamamlanmıştır. Close diyerek sihirbazı kapatıyoruz..

18-Evet kurulum tamamlandıktan sonra Microsoft Azure Backup yönetim konsolu aşağıdaki gibidir. Konsolu biraz inceledğimiz zaman Windows Server Backup konsoluna benzediğini anlıyoruz. Şu an herhangi bir backup Job olmadığı için konsol boş görünmektedir. Actions tabı altında Schedule Backup seçeneği ile hızlı bir şekilde backup job oluşturabiliriz.

19- Backup Job hakkında özet bilgiler yer almaktadır.

20- Add Items ile Azure üzerine göndereceğim klasörleri seçeceğim.

21- Select Items kısmında sunucu üzerinde bulunan disk ve alt klasörleri yer almaktadır..Buradan istediğimiz veriyi seçerek Azure üzerine gönderebiliriz.

22-Test için Desktop altında DATA klasörü oluşturup içerisine birkaç .txt dosyası oluşturdum. DATA klasörünü seçerek devam ediyoruz.

23- Items ekranında seçmiş olduğum DATA klasörü yer almaktadır. Exclusion Settings seçeneği ile de seçmiş olduğunuz disk ve ya klasör altındaki yedeklenmesini istemediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.

24-Specify Backup Schedule kısmında ise backupların günlük,hatfalık ve hangi saat'de alınmasını istiyorsanız seçebilirsiniz.

25- Bu kısımda ise günlük,haftalık,aylık ve yıllık olarak Schedule ayarlamalarını yapabilirsiniz.

26- Azure üzerine göndereceğimiz klasörün kopyalanması default olarak network üzerinden yapılmaktadır. Fakat Offline Backup seçeneğini seçererek Azure bilgilerini girdiğinizde Offline olarak backup alınabilmektedir.

27- Confirmation ekranında ise oluşturmuş olduğum Backup Job ayarları görülmektedir. (Aşağıdaki Microsoft Azure üzerine göndereceğiniz backup'ın Vault başına 1700GB sınırı bulunmaktadır.)Kontrollerimizi yaptıktan sonra Finish diyerek Backup Schedule oluşturulacaktır.

28- Backup Schedule oluşturma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

29-Actions kısmında bu sefer Back Up Now seçeneğini tıklıyoruz.

30- Backup alınacak Item bilgisini görüyoruz.Back Up seçeneğini tıklayarak işleme başlıyoruz.

31- On-Primese yapımızda bulunan sanal makine üzerinde verimiz Azure üzerine transfer edilmeye başlamıştır.

32- Azure üzerine backup alma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.Toplam transfer edilen data 22.46MB

33- Microsoft Azure Backup yönetim konsolunu tekrar kontrol ettiğimizde oluşturduğumuz Backup Job görülmektedir. Bu konsol üzerinden backup alabildiğimiz gibi aldığımız backupları Restore etme imkanımız da bulunmaktadır.

34- DATA klasörünü Delete ederek almış olduğum backup içerisinde restore edeceğim..

35- Restore işlemi için Actions kısmında Recover Data seçeneğini seçiyoruz.

36-Backup bu sunucu üzerinden alındığı için This server seçeneğini seçerek devam ediyoruz.Farklı bir sunucu olsaydı Another Server seçeneğini seçiyor olacaktım.

37-Browse for Files seçeneği seçerek devam ediyoruz.

38-Sunucumuz üzerinde tek volume olduğu için " C:\ " seçerek devam ediyoruz.

39- Şuan bir tane alınan backup olduğunu görüyoruz..Next diyerek devam ediyorum.

40- Alınan backup içerisinde bulunan DATA klasörü ve içerisinde txt dosyalarını görüyoruz.Burada hangi dosyayı restore etmek istiyorsak onu seçiyoruz.Ben hepsini seçerek devam ediyorum.

41-Recovery Options kısmında ise Original Location dönmek istediğim için herhangi bir işlem yapmadan devam ediyoruz.

42-Confirmation ekranında ise Restore edeceğim dosyaların bilgisi yer almaktadır.Recover seçeneği ile işlemi başlatıyoruz.

43-İşlem başarılı bir şekilde tamamlandı bilgisini alıyoruz.

44-Restore işlemini kontrol etmek için klasörü sildiğimiz yeri tekrar kontrol ediyoruz. DATA klasörü ve içindeki txt 'ler başarılı bir şekilde buradadır.

45-Microsoft Azure Backup konsoluna tekrar baktığımız bir adet Backup Job, bir adet Recovery Job olduğunu görüyoruz..Status kısmında ise diğer bilgileri görebilirsiniz.

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir