Microsoft Azure App Servisi üzerinden Alan Adı Satın Alma (Preview)

Merhabalar,

Bu yazı da sizlere Microsoft Azure App Service üzerinde Domain Name Register (Alan adı satın alma) işlemini nasıl yapıldığını inceliyor olacağız. Bundan önceki yazılar da sizlere Microsoft Azure DNS servisi ile ilgili bilgilendirme yapmıştım. "Microsoft Azure DNS – Genel Bakış" ve " Zone ve Kayıt Nasıl oluşturulur?"

Şu anda preview olarak sunulan bu hizmet yakın bir zamanda genel kullanıma açık olarak sunulacağı bilgisini verebiliriz. Bu sayede hem DNS yönetiminizi hemde Alan Adı yönetiminizi Azure üzerinden yapabilir hale geliceksiniz.Ayrıca SSL sertifikalı çalışan uygulamalarınız için de upload seçeneği de yer almaktadır.

Nasıl oluyor şimdi buna bakalım,

Azure üzerinde bir web uygulaması oluşturduğunuz da azurewebsites.net olarak default bir sub domain atar. Uygulamanın adı örneğin engin olsun,URL olarak engin.azurewebsites.net olmaktadır.Buna ek olarak bir de IP adresi atanmaktadır.

Oluşturacağınız web uygulamasının bir etki alanine ihtiyacı var ise kolayca Azure Portal üzerinden satın alabilirsiniz. Satın alma işlemi sırasında www ve alan adı DNS kayıtlarını otomatik olarak web uygulaması ile eşleyebilirsiniz.Ayrıca Azure DNS yönetimi üzerinden de yönetimi yapabilirsiniz.

Alan adı satın almak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1-Tarayıcınız üzerinden Azure portaline giriş yapıyoruz. Daha sonra App Services ekranın da Add diyerek yeni bir web uygulaması oluşturacağız.

2-Web App kısmında App name, Subscription ve Resource group belirtiyoruz. App Service için gerekli olan Service Plan ve Bölge seçimini yapıyoruz. Create diyerek oluşturuyoruz.

3-Oluşturmuş olduğum web uygulamasını aşağıdaki gibi görmekteyiz.Üzerine çift tıklayarak detaylarını görebilirsiniz.

4-Web uygulaması ile ilgili detayları görebileceğiniz ekranda Settings diyerek Custom domains and SSL ayarlarını seçmemiz gerekiyor.

5- Custom domains and SSL kısmında Buy Domains. Seçeneğini seçiyorum. Bu ekranda External domain isimlerinizi Web uygulamanız ile eşleyebilirsiniz.Upload Certification kısmından ise SSL sertifikalarınız var ise yükleyebilirsiniz.

6- Domain satın alma ekranın da satın almak istediğiniz alan adını aratabilir ve uygun olanları görebilirsiniz. Örnek olarak enginozkurt olarak bir alan adı arattığım da uygun olanları karşımıza getirmektedir. Daha önceden alınmamış bir alan adı ise buradan seçerek devam edebiliriz. İkinci kısımda ise Contact İnformation kısmını doldurmamız gerekmektedir:

7-Contact İnformation kısmında sizinle iletişim kurulabilmesi için gerekli bilgileri girmeniz istenmektedir.

8-Purchase confirmation ekranın da örnek olarak seçmiş olduğum enginozkurtpro.com alan adını, otomatik olarak yenileme yapabilmesini ve ücretini görebiliriz. Buy diyerek satın alma işlemini yapıyoruz. Açıklama da yazıldığı gibi domain registration işlemleri Godaddy.com üzerinden yapılmaktadır.

9- "enginozkurtpro.com" olarak satın alma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Aşağıda detayları görebilirsiniz.

10-Domain ekranına tekrar geldiğimiz de Active olarak "enginozkurtpro.com" görebilirsiniz. Expiress date olarak 3.26.2017 olarak görülmektedir. Aşağıda ise assign olarak hostname'leri görebilirsiniz.

11- Kontrol için tarayıcı üzerinden "enginozkurtpro.com" adresine giriş yaptığımız da sayfanın geldiğini görebilirsiniz. Sayfa içeriği olmadığı için daha sonra içerik ekleyebileceğimiz araçları görebiliyoruz.

12- Manage domain ekranın da Advanced management diyerek alan adı detaylarını control edebiliriz.

13-Domain detaylatı için "dcc.secureserver.net" olarak bir adrese yönlenerek alan adı ayarları ve dns zone ayarlarını control edebiliriz.

14-Son olarak giriş bölümünde de bahsettiğim gibi SSL sertifikalarınızı da aşağıdaki gibi upload edebilirsiniz.

 

Yazıyı burada bitiriyorum. Umarım sizin için faydalı olur. Şu anda Preview olan bu hizmet genel kullanıma sunulduğu zaman tekrar bilgilendirme yapacağım.

 

Kaynak: https://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/custom-dns-web-site-buydomains-web-app/

 

    

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir