Kişiselleştirilmiş dijital deneyimler ile mağaza içi ve dışı müşteri sayısını artırma

 

Yakın zamana kadar herhangi bir şeye ihtiyacımız olduğu zaman dışarı çıkıp cadde/sokak veya AVM gezmek gerekirdi. Zaman zaman özellikle hafta sonlarının büyük bir kısmını AVM katları arasında aklınızdaki ürünü/giysiyi arayarak geçirilirdi.Tam istediğiniz kıyafeti bulduğunuz da ise bedeni yada renginin olmadığını öğrendiğimiz ise çok kızgın ve bir o kadar da bitkin oluruz. J

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile E-ticaret siteleri bir çok firma/marka tarafından online satış modeline dönüşmüştür. Online satış deneyimi ile artık tüketiciler her yerde herhangi bir cihaz üzerinde istediği ürünün fiyatını,özelliklerini ve diğer farklı ürünler ile karşılaştırmak ve mağazayı ziyaret etmeden gerekli tüm alışverişinizi yapabilir hale geliyorsunuz.

Online satış yapan perakendeciler de müşterilerin tekrar geri gelmesi için kişiselleştirilmiş öneriler üretmektedir.Son zamanlarda Infosys firmanın yaptığı ankete göre tüketicilerin %78'i kişiselleştirilmiş teklifler ile sağlanmaktadır.Bu sebeple müşterinin tekrar ziyaret etme olasılığı daha yüksek olduğu bilinmektedir.

RetailNext'e göre müşterilerin %84'ü, perakendeciler Online ve Offline satış kanallarını entegre olması gerektiğine inaniyor. Buradaki sorun ise mevcut sistem ve teknolojiler bu beklentileri nasıl karşılıyacakları?

 

Uzun yıllar boyunca perakendeciler müşteri verilerini Fiş,fatura,üyelik,ERP,CRM vb. iletişim kanallarını kullanarak topluyorlar.Sosyal medyanın yükselişi ile Omni-Channel ile alış veriş deneyimi artmıştır. Bu şekilde daha fazla kaynaktan çekilen büyük miktardaki veriler için son derece gelişmiş analizler gerektirir. Hem verinin toplanlanması hemde analiz edilmesi bu sebeple çok önemlidir. Microsoft platform hizmetleri ile kişiselleştirilmiş bir perakende çözümü sunabilmektedir.

 

Kişiselleştirme çözümü ile müşterilerin ilgisini çekme,çalışanlarınızı güçlendirmek ve iş süreçlerinizi optimize etmek için müşteri verilerinden yararlanılır. Web siteleri,mobil ve diğer kanallardan gelen verileri analiz edererek kişiye özel kampanya ve ürün önerme yapabilir.Ayrıca Üstün müşteri memnuniyeti sunar.

 

"2020 yılına kadar müşteri deneyimi, marka bilinirliği ,fiyat ve ürünü geçeceği tahmin ediliyor.

Kişiselleştirilmiş teklifler her müşteri harcamalarını kendine en uygun olan öneriye göre satın almasını yapmaktadır.Müşterinin geçmiş alımları,özel indirimleri,konumu,hava koşulları ve yerel etkinlikler gibi gerçek zamanlı verilerin yanı sıra önceki mağaza ziyaretleri gibi verileri kullanarak uygun teklifleri üretmektedir.

 

Aşağıda örnek bir senaryo,

Evde oturan ve yeni bir yürüyüş ayakkabısı almak için araştırma yapan bir kişi düşünün.Araştırma yaparken bir e-mail alır ve bakmış olduğu çizme için %15 kişiselleştirilmiş bir mağaza indirimi alır.Mağazaya gittiğin de kapıdan içeri girerken firmanın farklı bir uygulaması ile başka bir bildirim tetikler. Bu ikinci teklif için ise çok sık seyahetler için seçilmiş bir promosyon kullanılır ve uçuşlar da kullanabileceği 50$ bagaj hakkı verilmektedir.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi merkezi müşteri verileri daha iyi mağaza deneyimleri oluşturmak için perakende çalışanlarını güçlendirir.Satış temsilcileri bir müşterinin tercihlerinin en uygun ve kiselleştirilmiş fırsatlar sunabilmektedir. Microsoft bulut teknolojileri sayesinde satış temsilcileri her yerde mağaza gerççek zamanlı verilere erişim hakkına sahiptir.

 

Son olarak perakendeciler operasyonlarını optimize ettiğini ve tüketici eğilimlerini tahmin ettiğini,mağaza stoklarını doğru tuttuğuna emin olabilirsiniz. Bu sayede perakendeciler için düşük müşteri memnuniyeti ve düşük gelir riski ortadan kalkarak yeni satış fırsatları ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir