IBM Server Disk Rebuild İşlemi

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere IBM System X 3650 M3 sunucu üzerinde RAID5 yapısına dahil olan fiziksel disklerden bir tanesinin arızalanması sonucunda yapılacak işlemleri anlatıyor olacağım.İşlemleri yapabilmek için MegaRAID Storage Manager kurulu olması gerekmektedir. MegaRAID Storage Manager kurulumu ile ilgili yazıma link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

1-Öncelikle MegaRAID Storage Manager (MSM)konsolunu açıyoruz. IP Adress kısmında IBM Sunucunuzun IP'sini yazarak Discover Host diyoruz. Remote Servers kısmında bağlantı yapacağımız sunucuya ait bilgiler yer almaktadır. Login diyerek bağlantı yapıyoruz.

2-Giriş için İşletim Sistemi User Name ve Password giriyoruz.

3-MSM konsolu açıldıktan sonra Physical sekmesini açıyoruz. Burada ServeRAID M5014 RAID kartının hata verdiğini görüyoruz. Sol alttaki ekranda varolan Backplanes,Drives,Drives Groups ve Virtual Drives bilgileri bulunmaktadır.

4-Sunucu üzerinde 3 Adet Unconfigured Good diskimiz yer almaktadır. Bunlardan Slot4 'teki RAID5 yapımıza ait olan arızalı disktir.Slot5 ve Slot6 daki diskleri ise RAID5 yapımızı genişletmek için kullanacağım.

5-MSM konsolundan Logical sekmesine tıkladığımda ise sunucu üzerinde bulunan Drive Group'lar görülmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse Drive Group 0 'da iki disk RAID 1 olarak yapılandırılmış olup içerisinde Windows İşletim sistemi bulunmaktadır. Drive Group 1 'de ise üç adet disk ile RAID 5 yapısı kurulmuştur. Virtual Drive kısmında gördüğünüz gibi Degraded olarak uyarı vermiş.

6- RAID 5 yapısına dahil olan Slot4 'de takılı diski yenisi ile değiştirdikten sonra aşağıdaki gibi Unconfigured Drives kısmında yer alacaktır.Diskin üzerine gelip sağ tık Start Locating Drive seçeneği ile Rebuild işlemini başlatıyorum.

7-Slot4 için Rebuild işlemini başladığını görebiliyoruz.

8- Rebuild işleminin hangi aşamada olduğunu kontrol etmek için MSM konsolundan Manage>Show Progress diyoruz.

9- Show Progress ekranında Rebuild işleminin hangi aşamada olduğunu görebiliyoruz.

10-Rebuild işlemi tamamlandıktan sonra Slot4 ve Drive Group1
Online duruma geçmiştir.

 

Bir sonraki yazıda ise Drive Group Expand işlemini anlatıyor olacağım.

Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir