Hyper-V Virtual Machine Storage Migration

 

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere Live Storage Migration işleminden bahsediyor olacağım.Hyper-V Failover Cluster ortamlarında yapacağımız Migration tiplerinden bir tanesi de Storage Migration'dır. Storage Migration ,Quick Migration ve Live Migration özelliklerinden farklı olarak sanal makine konfigürasyon bilgisi değil, sanal makinenin .vhd- .vhdx dosyalarının farklı bir storage yapısı üzerine taşıma işlemine denir.

Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 ile artık Sanal makine çalışır durumda iken herhangi bir kesinti olmadan Move işlemini yapmak mümkündür. Buda bizim hizmet kesintisi olmadan taşıma işlemini yapabilmemiz anlamına gelmektedir.IT tarafından bakıldığından çok önemli bir özellik olarak görülmektedir.Storage Migration özelliğini kullanabilmemiz için minumum Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 ve üzeri olması gerekmektedir.

Storage Migration hangi durumlarda kullanılabiliriz?

  • Mevcut kullanmış olduğunuz Storage yapınız free space alanı olarak yetersiz kaldığı durumlarda,Volume Expand işlemi için,
  • Mevcut kullanmış olduğunuz Storage artık performans olarak yetersiz kaldığı durumlarda, daha hızlı diskler üzerine taşıma için,
  • Kullanmış olduğunuz storage üzerinde donanımsal bir sorun olduğunda, farklı bir storage üzerine taşımak için,

Storage Migration işlemi teknik olarak 5 adımda gerçekleşmektedir.


  1. Disk okuma ve yazma için sanal makinenin Kaynak storage üzerinde tutulduğu .vhdx diske gidilir.
  2. Diskin içeriğini Hedef storage üzerinde yeni bir .vhdx oluşturularak üzerine yazılır.
  3. Disk kopyalama işlemi tamamlandığında hem Kaynak storage üzerindeki .vhdx diske yazılır hemde Hedef storage üzerindeki oluşan .vhdx diske yazılır.
  4. Diskler eşitlendikten sonra sanal makine artık Hedef storage üzerindeki .vhdx diski kullanmaya başlamaktadır.
  5. Kaynak storage üzerinde .vhdx disk silinir.

Senaryo:
Kullanmış olduğum mevcut storage üzerinde ssd disklerden oluşan daha performanslı bir pool oluşturarak iş kritik sanal sunucumu o pool üzerinde oluşturduğum Volume2 alanı üzerine taşıyacağım.

1-Senaryo gereği Volume1 alanı üzerinde VM-TEST adında bir sanal makine oluşturdum.

2-Sanal makineyi ssd disklerden oluşandaha performanslı olan Volume2 alanı üzerine taşımak istiyorum.

3-Taşıma işlemi Failover Cluster Manager konsolu üzerinden sanal makinenin üzerinde sağ tık Move > Virtual Machine Storage seçeneğini seçiyoruz.

4-Move Virtual Machine Storage ekranında sanal makine dosyaları, kaynak path neresi olduğu görülmektedir. Biz burada taşıyacağımız alan olarak Volume2 seçeneğini seçiyoruz.

5-Sol üstte bulunan Copy seçeneği ile VM-TEST makinesi Volume2 üzerine Paste seçeneği ile kopyalıyoruz.

6-Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır. Start diyerek Virtual Machine Storage Migration işlemini başlatıyoruz.

7-Storage Migration süreci takip etmek için Failover Cluster Manager konsolu üzerinden Information kısmında takip edebilirsiniz.

8- Storage Migration işlemi canlı olarak yapılan bir taşıma olduğu için sanal sunucu üzerinde herhangi bir hizmet kesinti olmamaktadır.

9-Storage Migration işlemi tamamlandıktan sonra sanal sunucu artık daha performanslı diskler üzerinden çalışmaktadır.

10-Volume2 disk alanını kontrol ettiğimde VM-TEST adındaki .vhdx dosyamın buraya geldiğini görebiliyoruz.

11-Sanal makine ayarlarından disk pathini kontrol ettiğimiz de ise yine Volume2 üzerinde çalıştığını kontrol edebilirsiniz.

12- Son olarak Volume1 disk alanını kontrol ettiğimde ise Virtual Hard Disks klasörü boş olarak görülmektedir.

Not: Burada dikkat etmeniz gereken konu Storage Migration yaptığımız da sadece sanal makinenin diski yer değişmektedir. Sanal sunucu hangi Hyper-V sunucu üzerinden kaynak kullanıyor ise yine o sunucu üzerinde durmaktadır.

Faydalı olması dileğimle.

 

 

 

Source: Virtual Machine Storage Migration

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir