Hyper-V VHD to Microsoft Azure Upload

 

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere lokal ortamlarınızda kullanmış olduğunuz .VHD disklerinizin Microsoft Azure üzerine nasıl upload edeceğinizi inceliyor olacağız. Sanallaştırma teknolojisinin yayılması ile beraber BT tarafındaki iş yükü de bir hayli azalmıştır.

"Örneğin sanallaştırma öncesinde bir makine hazırlamak için Windows Server işletim sistemi kurulumu, Windows Update, Antivirüs veya kullanmış olduğumuz Third party uygulamaların yüklenmesi gibi bir bir çok işlemi yapmamız gerekliydi. Sanallaştırma teknolojisi ile hayatımıza Template makineler girmiş durumda. Template makineler hazırlayarak yeni oluşturacağımız makineleri hazırlamış olduğumuz template disklerden oluşturabiliyorduk. Bu sayede operasyonal iş yüklerini azaltmış oluyorduk."

Microsoft Azure tarafında sanal makine oluştururken Azure üzerinde bulunan Image Gallery 'de istediğimiz işletim sistemini seçerek sanal makine oluşturma işlemini tamamlayabiliyoruz. Ancak oluşturduğumuz sanal makine içerisinde istediğimiz program veya uygulamaların kurulumunu sonradan bizlerin yapması gerekiyor.

Bu yazıda On-Premise yapımız da bulunan Hyper-V 4.0 içerisinde bir adet Windows Server 2012 R2 Datacenter template image hazırlayarak Microsoft Azure hesabıma Upload edeceğim. Bu sayede kurulum yaparken benim hazırlamış olduğum Template Image 'ı seçerek işletim sistemini bizim istediğimiz şekilde kurulum yapmış olacağız.

 

1-Windows Server 2012 R2 Datacenter kurulu makine üzerinde istediğim programları ve uygulamaları yükledikten sonra sysprep aracını kullanarak makineyi kapatıyoruz.

" Sysprep aracını kullanmamızdaki sebep bu template makine üzerinden başka bir makine yaratıldığında çakışmaması için bilgisayar adını,kullanıcı bilgilerini,lisans bilgisini ve her makine için verilen SID bilgisini sıfırlamaktadır. "

2- Template Image'lar Azure Storage Account altında depolanmaktadır. Test için daha önceden oluşturmuş olduğum "enginozkurtsa" storage accountunu kullanacağım..

3- Template olarak upload edeceğim Image "MY İMAGES" içerisinde görülecektir.

4- Hyper-V 4.0 üzerinde oluşturduğum sanal makineyi sysprep 'leyerek kapatıyorum..(Azure üzerine hali hazırda .vhdx disk gönderemediğimiz için oluşturduğum diski .vhd olarak convert ediyorum.)

5- VHD diskimi Azure üzerine upload için Microsoft Azure PowerShell konsolu üzerinden Azure hesabıma bağlanacağım.. Bunun için "Add-AzureAccount" cmdleti çalıştırıyoruz.

6-Azure hesabınıza ait mail adresinizi giriyorsunuz.

7-Mail adresini onayladıktan sonra Password'unuzu yazarak Sing İn oluyorsunuz.

8- Azure PowerShell konsolunda eklediğiniz hesabın bilgilerini görebilirsiniz. Lokal bilgisayarınızdan Azure hesabınıza bağlanmak için sertifika bazlı bağlanabilirsiniz. Bunun için "Get-AzurePublishSettingsFile" cmdleti çalıştırıyoruz.

9- Komutu çalıştırdıktan sonra Azure Management Portal üzerinde özel bir sayfaya yönlendirilecektir.Bu sayfa da sizin için oluşturulan sertifika dosyasını download ediyoruz.

10- Daha sonra yukarıda download etmiş olduğumuz sertifikayı Import edeceğiz.Import için "Import-AzurePublishSettingsFile "C:\Visual Studio Premium with MSDN-4-10-2015-credentials.publishsettings" cmdleti çalıştırıyoruz.

11- Import sonrasında Azure hesabımıza ait bilgilerinizi görebilirsiniz.

12- Hazırlamış olduğumuz .vhd dosyasını Upload etmek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. Buraya Storage Account> Blobs URL bilgisini yazıyoruz. (Storage Account içerisinde yazmaktadır.)

13-Komutu çalıştırdıktan sonra localde hazırlamış olduğum .vhd diski Azure üzerine Upload edilecektir. (Benim test olarak göndermiş olduğumuz template Image 9 GB /20 Mbps Upload/ 3 saatte upload etmiştir J )

14-Upload işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

15- Storage Account altında bulunan Mydisk Container içerisinde upload edilen WS12R2-BASE.vhd diskini görebiliyoruz.Dynamic disk olduğu için 100GB olarak görülmektedir.

16- Diski Template Image olarak kullanmak için Virtual Machines > Images > Create an Image seçeneğini seçiyoruz.

17- Image için bir isim belirledikten sonra VHD URL kısmına tıklıyoruz.

18- Burada diskimizi göstererek devam ediyoruz.

19- Operating System Family olarak Windows seçtikten sonra Image'ı oluşturabiliriz. "I have run Sysprep on the virual machine" seçeneği ile sysprep işlemini sanal makine oluştururken yapılması gerektiğini hatırlatmaktadır.

20- Virtual Machines > Images kısmına WS12R2-BASE Template image gelmiştir.

21-Şimdi senaryo gereği bir sanal makine create edelim.MY İMAGES kısmında template image olarak WS12R2-BASE diskini seçiyoruz. Sonrasında sanal makine oluşturma adımlarını sırası ile yapıyoruz.

22- Sanal makine Provisioning işlemi devam etmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra bizim ayarlamış olduğumuz şekilde işletim sistemi kurulumu tamamlanmış olacaktır.

 

Bu yazıda sizlere kendi ortamınızda hazırlamış olduğunuz Template Image 'larınız Microsoft Azure üzerine nasıl Upload edebiliriz bunu incelemiş olduk.

Faydalı olması dileğimle..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir